Nadaj ostrość rozmytym kształtom. Spraw, by któryś z moich światów nabrał wyrazistości. Nie chcę dłużej tkwić w odrętwieniu. Ulecz moje obłąkane myśli lub na zawsze zabij we mnie niedorzeczne pragnienia.
| „Rzeka kłamstw” Edyta Świętek
W skrócie.
Bydgoszcz, lata siedemdziesiąte. Pierwsze pokolenie rodziny Trzeciaków zakłada rodziny i żyje własnymi sprawami. Najstarszy syn Tymoteusz, wraz z żoną Elżbietą i dziećmi, właśnie przeprowadził się do większego mieszkania, a jego kariera zawodowa zapowiada się niezwykle obiecująco.
Kazimierz, szczęśliwy mąż i ojciec, jest pracownikiem milicji. Pomimo ciągłych prób wciągnięcia go w szeregi Służby Bezpieczeństwa Kazek pozostaje wierny swojej pracy zawodowej i zafascynowaniu kryminologią.
Agata to ustatkowana żona, mama i nauczycielka o świetnie zapowiadającej się karierze polonistki, z niebezpieczną słabością do miłosnych przygód. Eugeniusz jest czarną owcą w rodzinie w kwestii politycznych przekonań.
Najmłodszy Trzeciak, będąc w opozycji do politycznego ustroju, stale ściąga sobie na głowę problemy i nieprzychylność Służb Bezpieczeństwa.
Kobiety.
Elżbieta wychowuje czwórkę dzieci. Jest typową kurą domową, która nie radzi sobie z ogarnięciem obowiązków. Jest w tym wszystkim zupełnie sama. Tymek już dawno przestał widzieć w niej kobietę, dostrzega jedynie służącą i matkę dzieci. Inne uciechy, od alkoholu po kobiety, znajduje zawsze na służbowych bankietach czy spotkaniach. Matka Elżuni nigdy nie pogodziła się z miłosnym wyborem swojej jedynej córki i umywa ręce od jakichkolwiek jej problemów.
Ewa to niespełniona piosenkarka, której udało się wylansować jeden przebój, można go czasem usłyszeć w radiu. Niestety nic nie zapowiada lepszych czasów dla artystki, więc swój czas poświęca rodzinie.
Agata. Co z nią jest nie tak, że nie potrafi cieszyć się szczęściem i obecnością kochającego męża? Dlaczego ma tak wielką słabość do pewnego typu mężczyzn?
Państwo.
Komunizm w całej swej okazałości. Niby wszystko wolno, ale każdy obawia się wypowiedzieć na głos swoje wątpliwości i uwagi. Nigdy nie wiadomo, kto słucha, a Służba Bezpieczeństwa jest zawsze gotowa, by poglądy obywateli zmieniać na siłę. Oczywiście kraj jest przedstawiany jako raj na ziemi, zwłaszcza gdy na sklepowych półkach pojawi się to i owo, a zachodni kapitalizm to najgorsze, co może spotkać ludzi. Żelazna kurtyna rządzi własnymi metodami i sprawiedliwość jest zawsze po jej stronie.
Samotność.
Nie widać jej, trudno o niej rozmawiać i jeszcze trudniej z nią walczyć. Samotność to światopogląd i przekonania, których nikt nie rozumie i nie chce rozumieć, nie ma tu miejsca na dyskusje z najbliższymi. Samotność to tajemnica, która niesie ze sobą strach, ale nie sposób o niej rozmawiać z kimkolwiek, bo konsekwencje mogłyby zrujnować nie tylko życie rodzinne, ale również obiecującą karierę. Samotnością może się okazać również rodzina. Pojawia się wtedy najgorsza wersja osamotnienia, ta, która niszczy, rośnie w siłę wraz z ogromem bólu, udręczenia, tęsknoty i niemocy. Rujnuje bez skrupułów, konsekwentnie i do końca…
Reasumując.
„Rzeka kłamstw” to pierwszy tom sagi „Grzechy młodości”, ukazującej codzienność polskiej rodziny na przestrzeni pokoleń. Saga przedstawia zmiany w relacjach rodzinnych w miarę upływu lat. Pokazuje, jak kształtowały się priorytety, co budziło smutek, co powodowało radość, jak zmieniał się podział obowiązków i sprawy związane z wychowywaniem dzieci.
Życie Trzeciaków toczy się swym własnym, niespiesznym tempem. Nie ma tu ani wartkiej akcji, ani gonitwy niespodziewanych zdarzeń. Jest życie. Życie zwykłych ludzi, ich oczekiwania i plany, radości i smutki, nadzieje i rozczarowania. A wszystko to w PRL-owskich realiach, czyli w niekończących się sklepowych kolejkach, zakłamanej rzeczywistości i w obawie o bezpieczeństwo najbliższych, bo czasami niewiele brakowało, by ktoś przepadł bez wieści lub wrócił do domu w opłakanym stanie…
Ostrzegam, że zakończenie pierwszego tomu wywołuje nagłą potrzebę sięgnięcia po kolejny. Szczęśliwie „Echa niewierności” są w zasięgu mojej ręki.
Recenzje kolejnych tomów sagi przeczytacie tu: “Grzechy młodości”
___
korekta tekstu: Anna Fathi
Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: EDYTA ŚWIĘTEK
| tytuł: RZEKA KŁAMSTW
| seria: GRZECHY MŁODOŚCI
| wydawnictwo: REPLIKA
| premiera: 20.08.2019
| liczba stron: 432
| format: 200×130
| gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: