mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Szczypta magii"

Szczypta magii

“… zazdrość i gorycz nie znikają ot tak w chwili, gdy człowiek zdobywa to, co obudziło w nim te uczucia. Znacznie częściej zaczyna być zazdrosny o inne rzeczy, bo tak naprawdę nie chodzi o to, co posiada ktoś inny. Raczej… o to, czego oni sami nie mają w sobie.”

Szczypta magii

W skrócie.
Charlie, Betty i Fliss Wspaczne od dziecka zamieszkują Wronoskał. Siostry bardzo wcześnie straciły matkę, a ojciec odsiaduje karę pozbawienia wolności w przerażającym i bardzo strzeżonym więzieniu. Dziewczynki są pod opieką babci Buni, która oprócz opieki nad siostrami, prowadzi również rodzinny interes, knajpę Kieszeń Kłusownika.
Betty, w dniu trzynastych urodzin, dowiaduje się o klątwie, ciążącej nad żeńską linią rodu Wspacznych. Klątwie, która przekreśla wszystkie jej marzenia związane z opuszczeniem Wronoskału i poznawaniem odległego świata. Każda z sióstr otrzymuje, przekazywany z pokolenia na pokolenie, magiczny przedmiot czyli własną szczyptę magii.

Bunia powinna poczekać z tymi “rewelacyjnymi” informacjami do szesnastych urodzin każdej z podopiecznych. Jednak sytuacja wymagała natychmiastowych wyjaśnień. Trzynastoletnia Betty nie potrafiła pojąć tak wielkiej porażki w związku ze snutymi na przyszłość planami. Jak może pogodzić się z faktem, iż wszędzie poza Wronoskałem czeka ją śmierć? Gdy już miała się poddać i zatracić we własnym smutku do końca życia, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Bohaterka podjęła ryzykowną próbę zdjęcia klątwy. Pomimo bardzo szczegółowego i prostego w wykonaniu planu, nieoczekiwane komplikacje pojawiły się już na samym początku…

Och Betty!
Betty jest tą odważną, zbuntowaną, czasami lekkomyślną, lecz również zafascynowaną przygodą postacią. Jest kołem napędowym całej fabuły. To ona nie chce by coś decydowało o jej życiu i jej wyborach. Pomimo tego, iż wiele kobiet przed nią zapłaciło własnym życiem za próby zdjęcia klątwy, dziewczyna chce osiągnąć swój cel. Nawet, gdy plan sióstr rozsypał się w drobny mak już przy realizacji pierwszego kroku, siostra Wspaczna jest daleka od poddania się. Betty jest bystra i potrafi dostrzec każdą szansę na wolność. Wspólnie z siostrami tworzy magiczny zespół, któremu nie straszna żadna przygoda. A legenda o wiedźmie Sorshy przyciąga dziewczyny niczym magnes, podświadomie czują, że w tej opowieści znajdą nadzieję na realizację marzeń.

Czytelnik dopinguje krnąbrnej Betty od samego początku. Razem z nią przeżywa chwile największych radości i najsmutniejszych rozczarowań. Są momenty, gdy serce przyspiesza ze strachu oraz zdarzenia, wywołujące niemałe zdziwienie, bo przecież powinno być inaczej. Autorka wodzi czytelnika za nos, zaskakując kolejnymi przygodami bohaterek i niespodziewanymi zwrotami akcji.

Zazdrość.
Nie przypominam sobie książki, w której tak trafnie, jednoznacznie i dobitnie został przedstawiony motyw zazdrości. Z reguły zazdrość jest wyczuwalna od samego początku. Jest oczywista w kwestii wywołujących ją przyczyn i przewidywalna w skutkach. “Szczypta magii” ukazuje zazdrość, z może raczej zawiść, z zupełnie innej perspektywy. Przedstawia ją jako cechę, której nie widać. To zazdrość, która siedzi głęboko na dnie serca i czeka na właściwy moment, by zaatakować. Nieważne, że takie działanie może dotknąć i zranić wiele niewinnych osób. Najistotniejsze jest posiadanie tego, co wydawało się nieosiągalne, nawet za cenę szczęścia innych.

Reasumując.
“Szczypta magii” to zdecydowanie nie szczypta, lecz olbrzymi kawał świetnej baśni. Opowieść o tym, że nigdy nie warto rezygnować z marzeń, bo cóż warte jest życie według czyjegoś scenariusza? To historia niezwykłej siostrzanej więzi, która potrafi ryzykować życie, stawiając czoła największym niebezpieczeństwom. To esencja przyjaźni na wszystko co dobre oraz na to, co złe i najgorsze.

Polecam, czytajcie!
podpis

 

P.S. Dalszy ciąg przygód sióstr Wspacznych znajdziecie w książce “Odrobina czarów

 

Szczypta magii

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autorka: MICHELLE HARRISON
| przekład: ŁUKASZ MAŁECKI
| tytuł: SZCZYPTA MAGII
| wydawnictwo:LITERACKIE
| premiera: 11.03.2020
| liczba stron: 400
| format: 205×145
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA/FANTASTYKA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry