mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książek „Siła kobiet” oraz „Narzeczona nazisty”.

Siła kobiet. Narzeczona nazisty.

[…] czyż mogło być coś bardziej odurzającego i czarodziejskiego niż piękny zapach? Zapach miłości. | „Siła kobiet” Barbara Wysoczańska

Siła kobiet
 

W skrócie.
„Siła kobiet”
Dwudziestolecie międzywojenne. Francja, Prowansja.
Młodziutka Rozalia Tyszkowska oswaja się z myślą o zamążpójściu. Ojciec pragnie wydać ją za Polaka, hrabiego Ignacego Lubowidzkiego, którego nie zna i nigdy nie widziała. Dziewczyna pragnie oczarować przyszłego męża, stworzonym przez siebie i dla siebie wyjątkowym zapachem.
 

Pięć lat później kobieta niespodziewanie zostaje wdową, jej mąż zostaje zastrzelony przez nieznanego sprawcę. Rozalia nie zamierza płakać. Wręcz przeciwnie, cieszy się, że los uwolnił ją od życia z potworem. Od koszmaru, który zadał jej zbyt wiele ran, by mogła teraz wrócić do młodzieńczych ideałów i oczekiwań wobec życia. Teraz musi zawalczyć o siebie i o wszystko, co się jej prawnie należy. Zrobi to bez względu na okoliczności, nawet gdy wszyscy dookoła są innego zdania, tym bardziej że wielu z nich zna prawdę a mimo to milczy. Bohaterka spotyka na swojej drodze dwie inne kobiety, z którymi łączy ją postać zmarłego męża oraz nie mniej ważny cel do osiągnięcia niż jej własny
Rozalia kochała zapachy, potrafiła je komponować i tworzyć. Choć życie brutalnie ją potraktowało nie straciła swojej wrażliwości, to właśnie ta cząstka jej osobowości dodawała jej siły, odwagi do walki o siebie i swoje prawa.

 

„Narzeczona nazisty”
Warszawa, 1950 rok.
Dla Hani Wolińskiej nie był to typowy dzień pracy w bibliotece. Niespodziewanie spotka w niej Ninę von Richter, siostrę męża, z którym nie miała kontaktu od kilku lat. Kobieta oznajmia bohaterce, że Johann żyje i usilnie namawia ją do wspólnego wyjazdu do Monachium. Hania doskonale wie, że niewiele w niej zostało z tej młodej dziewczyny, z którą ożenił się zakochany do szaleństwa brat Niny.

 

Gdańsk, koniec sierpnia 1938.
Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, dorabia w okresie wakacyjnym jako dama do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje tam wnuka starszej pani Johanna von Richtera. Między młodymi rodzi się wzajemna fascynacja, z czasem przeradzająca się w uczucie, nad którym żadne z nich nie potrafi już zapanować. Ku uciesze starszej pani von Richter oraz ku zupełnemu zdegustowaniu reszty otoczenia, Hania wkracza na niemieckie salony, jako narzeczona Johanna. Bohaterka poznaje najwyższych rangą przywódców III Rzeszy oraz z niepokojem obserwuje rozlewający się po kraju hitlerowski fanatyzm. Z czasem – zarówno Hania jak i Johann – zostają poddani okrutnej próbie czasów, w których przyszło im żyć i kochać.

 

Wrażenia.
Zupełnie nie wiem jak ująć w słowa to, co czułam słuchając wspomnianych wyżej audiobooków. Emocje, które towarzyszyły mi podczas zagłębiania się w losy bohaterów jeszcze długo pozostaną w mojej pamięci.
„Siła kobiet” jest kontrastem pomiędzy blaskiem odradzającej się Polski, a bezczelną dwulicowością władzy i kwintesencją jej zgnilizny. Bardzo wyraźnie odczuwa się gorzki smak tamtych, bezlitosnych dla kobiet czasów. Brutalność i strach, wyzwolenie i odwaga, nienawiść i śmierć, miłość i namiętność oraz przede wszystkim bijąca z tej opowieść potężna siła kobiet.

 

Szczerze przyznam, że gdyby nie „Siła kobiet” to nie sięgnęłabym po poprzednią książkę Autorki pt. „Narzeczona nazisty”. Nie należę do fanów literatury z wojennym tłem wydarzeń. Jednak w tym wypadku nie żałuję ani chwili spędzonej na słuchaniu audiobooka. To było niewiarygodnie dobre, szczere, z całą bezwzględnością i brutalnością tych okrutnych dla Polski chwil. Nie potrafiłam od razu, na gorąco wyrazić swojej opinii o fabule. Musiałam poczekać, zebrać myśli, dobrze przeanalizować to, czego właśnie wysłuchałam. Powoli docierało do mnie, jakie to wszystko było mocne, przejmujące, przerażające i jak bardzo prawdziwe. Związek Hani i Johanna pokazuje realia wojny z zupełnie innej perspektywy. To miłość, która nigdy nie powinna się wydarzyć, a jednak stało się inaczej. Niestety oboje muszą dokonywać wyborów zgodnych z własnym honorem oraz sumieniem, choć nie zawsze uwzględniają one dobro ukochanej osoby.

 

Zarówno fabuła pierwszej jak i drugiej książki zawiera sporo powszechnie znanych z lekcji historii nazwisk, miejsc i wydarzeń. Dzięki temu opowieści bardzo zyskują na autentyczności. Nie zdziwiłabym się, gdyby główni bohaterowie byli wzorowani na autentycznych postaciach, aczkolwiek Autorka nie wypowiedziała się w tej kwestii – przynajmniej nie w audiobookach. Nie ukrywam, że trochę mi tych informacji tutaj zabrakło, a może podświadomie chciałam by ta odważna, walcząca i prawdziwa miłość naprawdę istniała, choć w niewielkiej części.

Obie książki są jednocześnie fascynujące i wstrząsające. Z jednej strony tak bardzo piękne, z drugiej zaś przerażająco brutalne. To opowieści, które pochłania się niezwykle szybko, ale później bardzo długo o nich rozmyśla, bo pozostawiają w pamięci obraz niesamowicie silnej miłości oraz… jej zapach.
podpis

 

Siła kobiet

Wydawnicze szczegóły:
| autorka: BARBARA WYSOCZAŃSKA
| tytuły: SIŁA KOBIET, NARZECZONA NAZISTY
| wydawnictwo: FILIA
| format: AUDIOBOOK
| gatunek: ROMANS HISTORYCZNY

___
*Książek słuchałam w formie audiobooków w ramach abonamentu EmpikGo.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry