mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Sekretne życie Grety O.”

Sekretne życie Grety O.

Niektórzy chcą uwierzyć w czary. Ja chcę tylko uwierzyć w siebie. | „Sekretne życie Grety O” Cary Fagan

Sekretne życie Grety O.

 

W skrócie.
Hartley Staples, trzynastoletni uczeń lokalnej podstawówki, zmaga się z kilkoma niecierpiącymi zwłoki problemami. Po pierwsze, dziewięć miesięcy temu, jego starszy brat Jackson uciekł z domu i do tej pory nie wiadomo dokąd ani dlaczego. Po drugie, pani Gorham zakomunikowała uczniom, iż zgodnie z tradycją na zakończenie ósmej klasy każdy z nich ma przygotować ostatni, duży projekt. Projekt, który nie tylko istotnie wpływa na ocenę końcową, lecz również daje szansę na dogłębne zbadanie przedstawianego zagadnienia. Po trzecie podczas wizyty w prowizorycznej, utworzonej na potrzeby mieszkańców lokalnej bibliotece, Hartley zauważa niecodziennie wyglądającą kartkę. Zabiera znalezisko do domu, a z czasem okazuje się, że to dopiero początek przygód bohatera z tajemniczymi wiadomościami, podpisanymi tajemniczo brzmiącym „g.o.”

 

Wrażenia.
„Sekretne życie Grety O.” to książka, która przedstawia często spotykane i jednocześnie trudne do przejścia problemy nastoletniej młodzieży. Opowieść dotyka tych spraw w bardzo delikatny a zarazem dotkliwy sposób, jednocześnie ukazując rzeczywistość widzianą oczami trzynastoletniego chłopca i nieco starszej dziewczyny.
Hartley czuje się samotny i przez nikogo niedostrzegany. Starszą siostrę stać tylko na uszczypliwe uwagi skierowane w jego stronę. Młodszy brat jest w wieku, w którym zabawa wciąż jest ważniejsza od wszystkich i wszystkiego dookoła. Rodzice chłopca są nadal pochłonięci ucieczką starszego syna i nic poza tym tematem nie zajmuje ich uwagi na dłuższą metę. Hartley nie ma obok siebie brata, na którego mógł zawsze liczyć, a żeby tego było mało, jego najlepszy przyjaciel traktuje go jak powietrze, albo zawzięcie unika jego towarzystwa. Na domiar złego zbliża się koniec podstawówki, więc Hartley powinien zastanowić się nad końcowym projektem. Projekt ten w gruncie rzeczy sprowadza się do odpowiedzi na pytania: Co go tak naprawdę interesuje? Czym chciałby się w życiu zająć?
Greta również nie ma łatwego życia. Jej rodzice rozwiedli się jakiś czas temu. Dziewczyna ma teraz dwa domy, w jednym spędza dni robocze, w drugim weekendy. Nietypowa uroda bohaterki jest solą w oku dziewczyn ze szkoły, które bezlitośnie korzystają z każdej okazji by jej dokuczyć. Greta ma duszę artystki, liczy na to, że przygotowywane przez nią pracę trafią w ręce odpowiedniej osoby. Kogoś, kto zrozumie zawarte w nich przesłanie.

 

Dawno nie widziałam tak wyraźnie myśli i scenariuszy powstających w głowie nastolatków. Niesamowite, jak mocno zostały tu podkreślone problemy ówczesnej młodzieży, jak jednoznacznie zostało przedstawione ich pochodzenie, a nawet sugerowane rozwiązania. Trudno uwierzyć, że ta niezbyt obszerna książka zawiera w sobie tak dużo wskazówek i mądrych rad dla młodych czytelników.

 

„Sekretne życie Grety O.” polecam przede wszystkim rówieśnikom bohaterów, czyli młodzieży w wieku około trzynastu lat. Dlaczego? Ponieważ mogą utożsamiać się z nimi i nie tylko dostrzec w fabule znajome problemy, rozterki czy wątpliwości, ale również znajdą tu wskazówki jak sobie z tymi sprawami poradzić. Książkę polecam również rodzicom owej młodzieży, gdyż czasami wystarczy spojrzeć na problem oczami dzieci, by zrozumieć sytuację i znaleźć z niej wyjście.
podpis

 

Sekretne życie Grety O.

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: CARY FAGAN
| przekład: MARIA JSZCZUROWSKA
| tytuł: SEKRETNE ŻYCIE GRETY O.
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 23.03.2022
| liczba stron: 216
| format: 143×205
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA|

___

  • Wpis powstał w ramach WSPÓŁPRACY REKLAMOWEJ z Wydawnictwem.
Siła kobiet„Siła kobiet”, „Narzeczona nazisty” Barbara Wysoczańska
Więcej niż jedno życie„Więcej niż jedno życie”, „W cieniu Babiej Góry” Irena Małysa

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry