mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Zrozumieć Amelię”

Zrozumieć Amelię.

Czasami trudno poznać, jak szybki jest prąd, dopóki nie znajdziesz się przy wodospadzie.
| „Zrozumieć Amelię” Kimberly McCreight

Zrozumieć Amelię

 

W skrócie.
Kate Baron, samotna matka, którą całkowicie pochłonęła prawnicza kariera odbiera podczas ważnego spotkania telefon. Kobieta dowiaduje się, że jej piętnastoletnia córka została zawieszona w prawach ucznia i ma natychmiast zostać odebrana ze szkoły. Gdy po ponad godzinie Kate dociera do szkolnego budynku zauważa zamieszanie. Chwilę później bohaterka dowiaduje się, że Amelia popełniła samobójstwo, skacząc z dachu szkoły. Kate nie potrafi pogodzić się z tą tragedią, nie wierzy, że córka byłaby skłonna do odebrania sobie życia. Czuje się winna i to bardzo. Doskonale wie, że nie poświęcała nastolatce wystarczająco dużo czasu. Gdy na telefonie kobiety wyświetla się wiadomość z zastrzeżonego numeru z informacją, że Amelia nie skoczyła, Kate postanawia zrobić wszystko, by poznać prawdę.

 

Wrażenia.
Szczerze przyznaję, wciągnęła mnie ta opowieść i pomimo sporej objętości przeczytałam książkę błyskawicznie. Zaintrygowała mnie relacja matki pracoholiczki i nastoletniej córki, teraźniejszość kontra przeszłość, szkolna rzeczywistość oraz błyskotliwa kariera. Fabuła rozpoczyna się od tragedii, by później przeplatać wydarzenia po tym dniu z punktu widzenia matki oraz przed tym wydarzeniem opowieścią córki. Dzięki temu zabiegowi, budowanie napięcia jest stopniowe i dopasowane do sytuacji, pozwala czytelnikowi sformułować własne hipotezy, dotyczące zakończenia i w miarę poznawania faktów modyfikować je lub całkowicie odrzucać.

 

„Zrozumieć Amelię” to interesująco skonstruowany, dobrze napisany i oryginalnie prowadzony thriller. Niestety, między mną a bohaterkami nie zaiskrzyło, pewne zachowania, zwłaszcza Kate, działały na mnie irytująco. Nie zmienia to jednak faktu, że pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy, zwłaszcza w kontekście poruszanej problematyki: nienawiści w szkole, homoseksualizmu, pracoholizmu czy samotność.
podpis

 

Zrozumieć Amelię

 

Wydawnicze szczegóły książek:
| autorka: KIMBERLY MCCREIGHT
| przekład: ROBERT KĘDZIERSKI
| tytuł: ZROZUMIEĆ AMELIĘ
| wydawnictwo: BUKOWY LAS
| premiera: 30.06.2021
| liczba stron: 440
| format: 135×202
| gatunek: THRILLER |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry