mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Zanim odfrunę"

Zanim odfrunę. Jantarnia.

“Uniesienia i dramaty. A teraz został już tylko niewyraźny powidok. Przeminęli. Zachowało się po nich trochę rzeczy i parę karteczek. I niestety blizny po ranach, które zadali.”
| Hanna Kowalewska “Zanim odfrunę”

Hanna Kowalewska "Zanim odfrunę"

“Zanim odfrunę ” to druga część opowieści o Jantarni, nadmorskim miasteczku, które żyło spokojnym życiem dopóki nie zamieszkała w nim Monika. Bardzo ciepła, wrażliwa i utalentowana artystka. Warszawianka, która złamała pewną kluczową zasadę i tym samym przypieczętowała swój los, odrzuconej przez lokalne społeczeństwo kobiety. Po śmierci Moniki, jej córka była wychowywana przez ojczyma i jego pierwszą żonę.

Po wielu latach Inka, jako dorosła kobieta, wraca do Jantarni. W miejscu, które pamięta z dzieciństwa chce odszukać coś, co jej umykało przez wiele lat. Stąpając po śladach matki, stara się odtworzyć jej codzienność, przyjaciół, rodzinę oraz znaleźć odpowiedzi na najboleśniejsze pytania: Dlaczego wszystkim tak bardzo zależało, aby dziewczynka zapomniała o matce? Dlaczego odcięli ją od wszystkich i wszystkiego, co było z nią związane?

W miasteczku, bohaterka spotyka chłód spojrzeń mieszkańców, nieprzychylność dawnych znajomych i zaledwie garstkę serdecznych jej osób. Droga, którą postanawia przebyć nie jest ani łatwa, ani prosta. Musi poruszać się po bardzo skomplikowanym labiryncie uczuć. Przełykać ból na widok fragmentów matczynego pamiętnika, który stał się przedmiotem szantażu. Spotykać się z ludźmi, których sama nie pamięta, ale którzy doskonale znali małą, rezolutną, towarzyszącą matce dziewczynkę.

 

Zanim odfrunę” to naprawdę niesamowita opowieść! Jednocześnie delikatna w swym przekazie i niezwykle mocna w wynikających z niego wnioskach. Kluczową rolę pełnią tu rodzinne relacje, zarówno te budujące, zdrowe jak i te chore, mające absolutnie destrukcyjny wpływ na przyszłość wielu osób. To książka, którą czyta się jednym tchem, nie zważając na sporą objętość. Rodzinne problemy stanowią zawsze intrygujący temat dla czytelnika, jednak w tym wypadku autorka ubrała owe problemy w niezwykle przejmującą, barwną i jednocześnie bolesną suknię zdarzeń.

Pomimo tego, iż jest to drugi tom serii, nie brakowało mi znajomości pierwszej części. Aczkolwiek nie ukrywam, że z pewnością nadrobię ową zaległość! Zarówno lekkie pióro autorki jak i opisywana historia zasługuje na to aby czytelnik poznał całość. Tą która była oraz tą, która pojawi się w przyszłości!

Szczerze polecam serię o Jantarni, zwłaszcza na długie jesienne wieczory.
podpis

 

Hanna Kowalewska "Zanim odfrunę"

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: HANNA KOWALEWSKA | tytuły: ZANIM ODFRUNĘ | cykl: JANTARNIA | wydawnictwo: LITERACKIE | premiera: 31.10.2018 | liczba stron: 608 | format: 130×205 | gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry