mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Żal po stracie. Lekcje akceptacji"

Żal po stracie. Lekcje akceptacji

“Świat się zatrzymał. Słońce zgasło. Od tej chwili wszystko trzeba zacząć od nowa.”
| “Żal po stracie. Lekcje akceptacji” Ewa Woydyłło

żal po stracie

Całe życie coś tracimy. Strata może być rzeczą materialną, do której byliśmy bardzo przywiązani i nagle uległa zniszczeniu, zniknęła, zepsuła się. Dojrzewając tracimy młodość, urodę, pracę, rozstajemy się ze znajomymi, partnerami, przyjaciółmi. Każda z istotnych dla nas strat, przynosi ze sobą żal i ból. Niewątpliwie najboleśniejsza jest śmierć najbliższych i związana z tym żałoba po odejściu bardzo ważnej osoby.

Żal po stracie. Lekcje akceptacji” to książka, która ukazuje możliwość pokonania bólu, możliwość przejścia przez najtrudniejsze chwile i powrót na właściwą ścieżkę życia. Pani Ewa Woydyłło przedstawia terapię opartą na filozofii Anonimowych Alkoholików czyli leczenie według tzw. modelu Minnesota. Autorka podkreśla, że owa metoda ma zastosowanie w odniesieniu do każdego rodzaju straty, zarówno tej emocjonalnej, materialnej jak i do odejścia, śmierci najbliższej osoby.

Najważniejsze i najcenniejsze są tutaj wskazówki, a może raczej pełna instrukcja, jak radzić sobie z traumą. Autorka nawiązuje do problemów natury psychicznej, które pojawiają się w tym trudnym czasie, opisuje krzywdy moralne, których nie widać z zewnątrz ale w środku pozostawiają głębokie i bardzo bolesne rany, porusza problem winy (“Dlaczego ja?”), cierpienia, żalu, wybaczenia. To nie jest łatwa droga, każdy etap może stać się pułapką nie do przejścia, gdy nie ma wśród nas odpowiedniego wsparcia oraz zrozumienia. Jednak najważniejsze jest to, że przepracowanie straty, czyli podjęcie trudu przebrnięcia przez wszystkie etapy akceptacji, przynosi niebywałe efekty. Wbrew pozorom, nawet po najcięższej traumie, człowiek może jeszcze być szczęśliwy i pogodzony ze swym losem. To jest najpiękniejsze w tej książce, ta nadzieja na szczęście. Ten moment, gdy znów wstaje słońce i rozpoczyna się kolejny jasny dzień.

Żal po stracie. Lekcje akceptacji” to książka, którą czytałam bardzo uważnie i wnikliwie. Sączyłam sobie jej treść przez dłuższy okres czasu, by dobrze zapamiętać cały schemat. Dodatkowo, przedstawiane przez autorkę historie z życia, utwierdziły mnie w przekonaniu, że każda matka powinna wiedzieć, jak nauczyć dziecko przeżywać stratę. Podczas gdy z punktu widzenia dorosłych utracona rzecz, przyjaźń czy znajomość wydaje się błahostką, dla dziecka może być końcem świata, jednym z wielu w dzieciństwie.

To będzie jedna z najważniejszych książek na mojej półce. Książka, do której z pewnością wrócę nie jeden raz, podobnie jak w przypadku poprzednich publikacji pani Ewy.
podpis

żal po stracie

Wydawnicze szczegóły książki:

| autorka: EWA WOYDYŁŁO
| tytuł: ŻAL PO STRACIE. LEKCJE AKCEPRACJI
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 11.03.2020
| liczba stron: 200
| format: 197×125
| gatunek: PORADNIK|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry