mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Zachowaj mózg w świetnej formie” dr Sanjay Gupta.

Zachowaj mózg w świetnej formie.

Podcast na temat książki:

Otwórz w: SPOTIFY | PODCAST GO | GOOGLE PODCAST

Z całkowitej ilości krwi i tlenu pobiera aż 20 procent, mimo iż stanowi jedynie około 2,5 procent masy ciała, lecz bez mózgu nie byłoby życia. | „Zachowaj mózg w świetnej formie” dr Sanjay Gupta.

Alzheimer to jedna z najbardziej bezwzględnych chorób mózgu, zabierająca człowiekowi to, co najcenniejsze w życiu – wspomnienia i pamięć o bliskich. Spośród wszystkich schorzeń o charakterze neurobiologicznym demencja jest jedną z najtrudniejszych do leczenia. Złożoność tej choroby sprawia, że w gruncie rzeczy nie można jej zwalczyć ani zatrzymać. Istnieją zatwierdzone leki, mające na celu złagodzenie objawów alzheimera, jednak wraz z postępem choroby stają się nieskuteczne i powodują szereg skutków ubocznych.

Doktor Sanjay Gupta, ceniony neurochirurg i profesor na Emory University, przedstawia w swojej książce działania, które pozwalają zachować mózg w świetnej formie przez długie lata. Reporterskie doświadczenie Autora oraz jego zamiłowanie do słowa pisanego sprawiają, że książka, w której głównym bohaterem jest mózg, staje się fascynującą podróżą przez ludzki umysł. Okazuje się, że bez względu na wiek i dostęp do różnych dóbr, mózg może być z powodzeniem ubogacany, trenowany i rozwijany.

Książka została podzielona na trzy części:
– W I części zapoznacie się z podstawowymi faktami. Dowiecie się, czym konkretnie jest mózg i jak wygląda. Ponadto rozszyfrujecie, jak funkcjonuje pamięć oraz przeczytacie o tym, jaka jest różnica między normalnym starzeniem się i sporadycznymi problemami natury poznawczej a symptomami znacząco odbiegającymi od normy.
– II część została poświęcona pięciu głównym kategoriom obejmującym wszelkie niezbędne strategie, by chronić i doskonalić funkcje mózgu. Ponadto, Autor przedstawia również pewne prowadzone teraz badania naukowe i szuka najlepszych sposobów na pielęgnowanie tego niezwykłego organu.
– III część zawiera diagnozy oraz leczenie chorób mózgu. W tej części przeczytacie o tym, jak reagować na pierwsze niepokojące objawy, dlaczego badania i testy kliniczne metod leczenia oraz leków kończą się niepowodzeniem. Dodatkowo dowiecie się, jak wygląda opieka nad osobą chorą na demencje, gdzie szukać pomocy i wsparcia (głównie chodzi o amerykańskie realia i społeczeństwo).
Przedstawiłam tylko niektóre z poruszanych w książce tematów, w rzeczywistości Autor opisuje o wiele więcej zagadnień, które bezpośrednio łączą się ze sobą.

„Zachowaj mózg w świetnej formie” to nie pierwsza tego typu książka, którą mam w domowej biblioteczce. Przeczytałam ich kilka, bo z jakiegoś powodu tajemnice ludzkiego umysłu przyciągają moją uwagę. Lektura każdego tytułu sprawiała, że zawsze dowiadywałam się czegoś nowego i fascynującego o samej sobie. Tym razem na przykład dowiedziałam się, że:
– istnieje sposób, by mózg stał się bardziej odporny na choroby,
– fakt, że masz cel w życiu może w przyszłości zmniejszyć ryzyko demencji nawet o 20%,
– mózg nie lubi wielozadaniowości! Głównie chodzi o to, by nie skupiać się jednocześnie na dwóch działaniach wymagających świadomego myślenia, wysiłku lub zaangażowania umiejętności,
– niektórzy naukowcy nazywają alzheimera „cukrzycą typu 3”, gdyż schorzenie to jest często kojarzone z zaburzoną gospodarką insuliny,
– mózg uwielbia rytm i sekwencję,
– jednym z największych lęków Bila Gatesa jest strach przed utratą pamięci, dlatego zaangażował się finansowo w poszukiwanie kuracji i leku na chorobę Alzheimera.
– mózg nie wykazuje podobieństwa do żadnego ludzkiego organu, więc nie ma możliwości przeszczepu, jak w przypadku np. wątroby czy nerki. Wiedza o tym narządzie ciągle się rozwija i szybko poszerza, ale wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic.

Z pewnością, każdy chciałby zachować bystrość umysłu jak najdłużej, by cieszyć się wspomnieniami i chwilami spędzonymi z bliskimi. Z książką „Zachowaj mózg w świetnej formie” doskonała kondycja mózgu staje się bardzo realnym celem do osiągnięcia. Ważne jest, by pomyśleć o tym już teraz! Kluczowym tematem jest świadomość tego, co niezbędne dla późniejszej sprawności umysłowej. Doktor Sanjay Gupta już na samym początku książki stwierdza, że nie ma lekarstwa na wszystko, nie ma uniwersalnego rozwiązania, które byłoby idealne dla każdego umysłu. Jednak istnieją pewne proste i nieskomplikowane działania, które może podjąć każdy, bez względu na wiek, i które istotnie wpłyną na funkcje poznawcze oraz kondycję mózgu. Autor przedstawia szereg najnowszych wyników badań, powołuje się na rozmowy ze specjalistami i fachowcami w danych dziedzinach, analizuje konkretne przypadki. Najważniejszy jest jednak fakt, że książka „Zachowaj mózg w świetnej formie” nie skupia się na tym, jak uniknąć choroby, lecz na tym, co robić, by nasz mózg, w każdym wieku, był w doskonałej kondycji, a bystrość umysłu towarzyszyła nam przez resztę życia.

Mózg to podstawa. To on sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. Twoje serce bije, ale jest to dziełem mózgu i to on decyduje o jakości życia. Bez jego dobrej kondycji nie będziesz w stanie podejmować właściwych decyzji. Za zdrowym mózgiem idą nie tylko zdrowe ciało, prawidłowa masa ciała, sprawne serce i inne organy, lecz także wzrost pewności siebie, lepsza przyszłość finansowa możliwa dzięki mądrym decyzjom, poprawne relacje z ludźmi oraz szczęśliwe życie.

Na koniec chciałabym jeszcze podkreślić, że jest to jedna z tych książek, które mimowolnie skłaniają czytelnika do zatrzymania się i spojrzenia w przyszłość, by zastanowił się nad pewnymi zachowaniami i zmianami. Pomimo wielu medycznych faktów, terminologii i analiz, książkę czyta się doskonale, jest napisana bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem. Niektóre z przedstawionych tu faktów na temat funkcjonowania mózgu były dla mnie zupełną nowością, z innymi spotkałam się wcześniej, a z jeszcze innych zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, choć teraz ich znaczenie wydaje się oczywiste.

Książkę „Zachowaj mózg w świetnej formie” polecam wszystkim, bez względu na wiek, problemy zdrowotne, czy ogólną kondycję umysłową. Znajdziecie tu fakty, które trzeba znać oraz informacje, które wręcz należy o sobie wiedzieć, by jak najdłużej cieszyć się bystrością umysłu.
podpis

 

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: DR SANJAY GUPTA
| przekład: ANITA DOROBA
| tytuł: ZACHOWAJ MÓZG W ŚWIETNEJ FORMIE
| wydawnictwo: BUKOWY LAS
| premiera: 12.04.2023
| liczba stron: 344
| format: 130×200
| gatunek: LITERATURA POPULARNONAUKOWA|

___

  • Wpis powstał w ramach WSPÓŁPRACY REKLAMOWEJ z Wydawnictwem.
Pierwszy pocałunek z „Almost-Kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce” Amy Noelle Parks
Noc w Paryżu„Noc w Paryżu” Karen Swan

Chcesz coś dodać? Pisz śmiało!

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry