mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Zabijaj uważnie”

Zabijaj uważnie.

Uważność może zabijać ludzi i łamać nosy. Czasem też roztapia góry lodowe.
| „Zabijaj uważnie” Karsten Dusse

Zabijaj uważnie

 

W skrócie.
Björn Diemel jest adwokatem odnoszącym spore sukcesy zawodowe. Niestety wszystko odbywa się kosztem czasu poświęcanego rodzinie, więc żona postawiła mu ultimatum: albo popracuje nad równowagą między życiem zawodowym i prywatnym, albo koniec z małżeństwem, a o kontaktach z córką może jedynie pomarzyć.

Bohater rozpoczyna terapię, która nie tylko przynosi zaskakująco dobre rezultaty, z czasem okazuje się, że Björn poszedł o krok dalej, tym samym przerastając swojego mistrza. Kiedy natrętny i bezwzględny klient bohatera zaczyna przysparzać problemów, adwokat osobiście się go pozbywa, zachowując przy tym wszystkie, poznane podczas terapii, reguły mindfulness. A to dopiero pierwszy krok i początek wielkich zmian w życiu Björna.

 

Wrażenia.
Wiem jak to zabrzmi, ale jeszcze nigdy nie miałam okazji czytać tak inspirującego i życiowego kryminału. Ach, cóż to za opowieść!

 

Za sprawą wprowadzenia w życie zasad uważności, zachodzące w głównym bohaterze zmiany potrafią czynić niewiarygodne rzeczy, rozwiązywać niemożliwe problemy, a nawet zmienić codzienność z udręki na czystą przyjemność. Jeżeli dorzuci się do tego odpowiednie tło wydarzeń (w tym wypadku – brutalny świat przestępców, którzy bez wahania pokazują właściwe miejsca niewygodnym ludziom) otrzymamy genialną komedię kryminalną. Książkę, która z jednej strony, staje się tak doskonałą rozrywką, że szkoda tracić czas na codzienne obowiązki, skoro ma się w ręku COŚ TAKIEGO (!), zaś z drugiej strony, przekazane przez autora zasady uważności same proszą się o wypróbowanie ich skuteczności w realnym życiu. Oczywiście, pod warunkiem, że ów czytelnik nie jest adwokatem mafii, wówczas niektóre sprawy mogą potoczyć się z prawdziwym, niekoniecznie korzystnym dla klienta, rozmachem…

 

„Zabijaj uważnie” to książka, którą polecam wszystkim wielbicielom komedii kryminalnych. Czarny humor jest tu na wybitnym poziomie. Björn od początku zyskał moją sympatię, jego działania za każdym razem spotykały się z moim uznaniem, a wydarzenia nie pozwalały oderwać wzroku od fabuły, nawet teraz uśmiecham się pod nosem, gdy pomyślę o niektórych fragmentach. Połączenie uważności, która ma ogromny wpływ na decyzje bohatera oraz jego kryminalnego otoczenia daje iście groteskową mieszankę. Trudno uwierzyć, że to debiut autora! Z niecierpliwością czekam na kontynuację i mam wielką nadzieję, że książka będzie równie genialna.
podpis

 

Zabijaj uważnie

Wydawnicze szczegóły książek:
| autor: KARSTEN DUSSE
| przekład: MATEUSZ BOROWSKI
| tytuł: ZABIJAJ UWAŻNIE
| wydawnictwo: OTWARTE
| premiera: 02.06.2021
| liczba stron: 392
| format: 135×202
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ |

______

*Artykuł powstał w ramach WSPÓŁPRACY BARTEROWEJ z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry