mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Za nasze winy"

Za nasze winy. SAGA "Tułacze życie"

“Hodie mihi, cras tibi” (Dziś mnie, jutro tobie)
| “Za nasze winy” Ewa Bauer

Za nasze winy

W skrócie.
Za nasze winy” to pierwszy tom wielopokoleniowej sagi “Tułacze życie“. Na pierwszych stronach książki znajduje się drzewo genealogiczne rodu Neubinerów. Kolejne rozdziały opowieści odsłaniają szczegóły z życia członków rodziny. Począwszy od Ludwiga, poprzez jego syna Josepha, aż po wnuka Augustina i prawnuków. Każde pokolenie zmaga się z tułaczym przeznaczeniem, pokonując dziesiątki kilometrów ku lepszej przyszłości, godnej pracy i bardziej sprzyjającym warunkom rodzinnym. Bohaterom towarzyszy klimat wiejskiego życia z całym wachlarzem zwyczajów i obrzędów oraz przy mocno utrzymującej się hierarchii rodzinnej i społecznej.

Joseph wraz z rodziną, zdecydował się osiedlić w Królestwie Galicji i Lodomerii. Kierowani potrzebami, pracą i lokalnymi możliwościami, początkowo zatrzymują się w Sudetach, by później wyruszyć dalej na wschód i ostatecznie zapuścić korzenie w Łanach. Bohaterowie muszą podejmować trudne decyzje, mające ogromny wpływ na losy poszczególnych członków rodziny. Neubinerów niejednokrotnie spotykają tragedie, które niczym klątwa, zjawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i zadają najboleśniejsze rany.

Rodzina.
Od samego początku na pierwszy plan wysuwa się rodzina z całą swoją ogromną i niezniszczalną mocą. To rodzina jest fundamentem, na którym kolejne pokolenia mogą zbudować własną przyszłość. Tylko rodzina może zapewniać poczucie bezpieczeństwa i zadbać o odpowiednie, dopasowane do czasów i okoliczności, wykształcenie czy wsparcie. Rodzina powinna zawsze usłyszeć wszystkie życiowe wątpliwości, być miejscem na wylewanie wszelkich, nawet tych najboleśniejszych żalów. Rodzina to siła, o którą należy dbać i zabiegać za wszelką cenę.

Historyczne tło wydarzeń.
Przełom XVIII/XIX wieku to burzliwy czas, który doskonale się sprawdził jako historyczne tło wydarzeń (Galicja Wschodnia, Śląsk i Morawy). Kolejne miejsca pomieszkiwania bohaterów zbiegają się z zawirowaniami terytorialnymi i politycznymi. Już sama wzmianka, a potem szczegóły organizacji przesiedlenia wzbudza w czytelniku ciekawość i chęć bliższego przyjrzenia się okolicznościom, w jakich znaleźli się bohaterowie. Rodzinie Neubinerów nie jest obcy głód, choroby, niesprawiedliwość społeczna, pobożność, bogobojność czy podporządkowanie się sytuacji.

Reasumując.
Za nasze winy” to książka, która poprowadzi czytelnika wiejskimi, pełnymi radości i trosk ścieżkami osiemnastowiecznych bohaterów. Historyczne i topograficzne szczegóły nadają opowieści intrygującego charakteru, co niewątpliwie świadczy o doskonałym przygotowaniu Autorki. Spójność wydarzeń oraz ich okoliczności są doskonałym pretekstem do poszerzenia wiedzy na temat wspominanych i burzliwych dla Polski wydarzeń. Ponadto, książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko, dlatego warto mieć pod ręką kolejny tom :) . -> “Kiedyś Ci wybaczę
podpis

Za nasze winy

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autorka: EWA BAUER
| tytuł: ZA NASZE WINY
| seria: TUŁACZE ŻYCIE
| wydawnictwo: REPLIKA
| premiera: 29.10.2019
| liczba stron: 352
| format: 200×130
| gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry