mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książek „Więcej niż jedno życie”, „W cieniu Babiej Góry”.

Więcej niż jedno życie. W cieniu Babiej Góry. Baśka Zajda.

Starała się oddychać głęboko. Już się zaczęło. Znała te emocje, gdy wciągała się w jakąś sprawę. Nie potrafiła myśleć ani rozmawiać o niczym innym.
| „Więcej niż jedno życie” Irena Małysa

Więcej niż jedno życie

 

W skrócie.
„W cieniu Babiej Góry”
Baśka Zajda, policjantka po przejściach, wraca z Krakowa do rodzinnej Zawoi. Nie chce rozmawiać o powodach przeniesienia z wojewódzkiej i skupia się na rychłym ślubie najlepszej przyjaciółki Izy, córki lokalnego posła. Z tej okazji, kobiety w towarzystwie innych koleżanek, postanawiają wejść na Babią Górę i doskonale się bawić. Wraz z nadejściem świtu Iza zostaje znaleziona martwa. Rodzą się niewygodne pytania, bez jednoznacznych odpowiedzi, a sprawa staje się bardzo medialna, z uwagi na polityczną pozycję ojca zmarłej kobiety.

Czy tragiczna śmierć Izy ma coś wspólnego z katastrofą lotniczą w 1969 roku? Co tak naprawdę czai się w cieniu Babiej Góry?

 

„Więcej niż jedno życie”
Baśka Zajda zaangażowała się w charytatywną zbiórkę dla małego Mateuszka – syna sąsiadki. Zebrano milion złotych na leczenie chłopca w prywatnej klinice w Niemczech. Bohaterka odwiedza Mateuszka w szpitalu pediatrycznym w Krakowie, gdzie chłopczyk przebywa na niezbędnych badaniach. W tym samym czasie w szpitalu dochodzi do tragicznego wypadku, w którym ginie doktor Marta Kuc. Kobieta wypada z okna na piętrze i ginie na miejscu. Ponieważ nieustępliwa lekarka nie cieszyła się sympatią rodziców, zachodzi podejrzenie, że śmierć kobiety nie była przypadkowa. Dowody wskazują, że Marta nie popełniła samobójstwa, a wręcz ktoś jej w tym pomógł.

Wokół śmierci lekarki pojawia się coraz więcej sekretów i niewiadomych, a podejrzenie pada na jedną z matek chorej dziewczynki. Baśka postanawia zrobić wszystko, aby poznać prawdę i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czas nie jest jej sprzymierzeńcem.

 

Wrażenia.
Są takie miejsca, o których wspomina się z uśmiechem. Miejsca, które przywołują wyjątkowe wspomnienia i beztroskie chwile młodości. Dla mnie, takim właśnie miejscem jest Zawoja i Babia Góra, gdzie spędziłam jeden z studenckich wyjazdów. Owa wycieczka była tak udana, że z czasem obrosła w legendy i anegdoty, które ciepło wspomina się w towarzystwie znajomych, opowiada o nich dzieciom, a może i w przyszłości wnukom. Pewnie dlatego, nazwa „Babia Góra” w tytule od razu zwróciła moją uwagę. Wiedziona ciekawością i przeczuciem, które wręcz krzyczało w mojej głowie, że to może być naprawdę dobra opowieść, włączyłam audiobooka. Zaintrygowana, zastanawiałam się cóż mrocznego czai się w cieniu tak uroczego miejsca. W taki oto sposób poznałam policjantkę – Baśkę Zajdę, główną bohaterkę książek „W cieniu Babiej Góry” oraz „Więcej niż jedno życie”. Baśka jest kobietą z nieco pokaleczonym życiem prywatnym i z niezwykle intrygującym charakterkiem szczególnie w sprawach zawodowych. Od początku wywołała u mnie ciepłe uczucia, polubiłyśmy się i to bardzo! Pewnie dlatego odłożyłam na bok wszystkie inne audiobooki, gdy tylko „Więcej niż jedno życie”, najnowsza książka Autorki, pojawiła się na horyzoncie.

 

W fabułę Babiej Góry wplecione są pewne fakty na temat niewyjaśnionej katastrofy lotniczej z lat sześćdziesiątych, natomiast książka „Więcej niż jedno życie” porusza temat dziecięcego szpitala, w którym setki kobiet codziennie walczy o zdrowie, a nawet życie własnych dzieci. Każda z tych opowieści jest poruszająca, wyjątkowa, a momentami nawet szokująca. Dzięki Baśce poznałam najciemniejsze zakamarki każdej, z tych mrocznych spraw, zobaczyłam to, co w pierwszej chwili umyka wzrokowi obserwatora, wyciągałam wnioski i stawiałam hipotezy, by chwilę później dać się zaskoczyć bystrością umysłu bohaterki.
Jeżeli szukacie opowieści z góralskim temperamentem, wartką akcją oraz intrygującą fabułą to z pewnością docenicie twórczość Ireny Małysy. Baśka dołączyła do kanonu moich ulubionych bohaterek. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnych książek z jej udziałem.
podpis

 

Więcej niż jedno życie

 

Wydawnicze szczegóły:
| autorka: IRENA MAŁYSA
| tytuły: WIĘCEJ NIŻ JEDNO ŻYCIE, W CIENIU BABIEJ GÓRY
| seria: BAŚKA ZAJDA
| wydawnictwo: MOVA
| format: AUDIOBOOK
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ
___
*Książek słuchałam w formie audiobooków w ramach abonamentu EmpikGo.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry