mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

“W sercu emocji dziecka” Isabelle Filliozat

“Za każdym razem gdy zagłuszasz swoje serce lub serce dziecka, za każdym razem gdy wahasz się, czy zaufać wewnętrznemu wyborowi, za każdym razem gdy nie słuchasz, co dziecko próbuje ci powiedzieć, ograbiasz własne życie i życie dziecka.”

Emocje! Nigdy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że w rodzicielstwie mogą być kluczem do WSZYSTKIEGO! Dosłownie WSZYSTKIEGO. Potrafią przybrać każdy kolor: od promiennego uśmiechu i radości, po ciemną złość, aż do głębokiego i bolesnego smutku. Jak to się stało, że dopiero teraz zrozumiałam, że stłumione emocje wyciągają z ludzi wszelkiego rodzaju mechanizmy obronne, między innymi bolesne rozpamiętywanie przeszłości, zaburzenia kompulsywne czy objawy somatyczne. Dopiero teraz, to wszystko staje się dla mnie takie oczywiste i sensowne. Isabelle Filliozat po raz kolejny ukazuje inny, bardzo mocny i niezwykle trafny punkt patrzenia na dzieci, rodzicielstwo z zupełnie innej, choć zdawałoby się, że oczywistej, perspektywy.

“Czy możemy pomóc dzieciom rozwinąć ich inteligencje emocjonalną? Jak mieć zaufanie do swoich kompetencji rodzicielskich?” – to tylko niektóre pytania, na które autorka udziela aż zanadto wyczerpującej, fachowej i konkretnej odpowiedzi.

“Słuchaj dziecka, pozwól mu uwolnić swoje napięcia, daj mu sposobność do pozbycia się nagromadzonych emocji, a wyjdzie zwycięsko ze wszystkich życiowych trudności.” – czy nie tego właśnie chcemy? Aby dziecko dawało sobie radę w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji. Oto złota zasada, recepta na udaną dorosłość!

Czym jest inteligencja serca? Dlaczego szanowanie emocji dziecka ma tak wielki wpływ na jego dorosłe życie? Czy można razem mieszkać i kochać się, a mimo to nie zawsze myśleć tak samo? Co przeszkadza rodzicom w skupieniu się na realnych potrzebach dziecka? Dlaczego płynność emocjonalna gwarantuje zdrowie psychiczne? Jak opanować zdolność do zarządzania frustracją? Jak przeżyć z dzieckiem żałobę po stracie najbliższej osoby? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w tytułowej książce. Wszystkie klarowne i trafiające w czuły punkt problemu.

Jestem pewna, że jeszcze nie raz, nie dwa, nie trzy wrócę do tej książki. Nawet po przeczytaniu kilku stron, mój sposób spojrzenia na dziecięcy świat zupełnie się zmienia, tak jakbym potrafiła spojrzeć na wszystko oczami własnych dzieci. Jakbym potrafiła cofnąć się w czasie o kilkadziesiąt lat i wrócić do tamtych uczuć, tamtego ciekawskiego błysku w oku, błysku który potrafi usprawiedliwić dosłownie WSZYSTKO! Pomimo tego, że obowiązki sprowadzają mnie na posterunek matki, to po kolejnych kilku stronach znów to widzę i jest mi łatwiej! Jest nam łatwiej się dogadać!

“W sercu emocji dziecka” to wręcz genialny poradnik dla każdego rodzica. Nie tylko pomaga w zrozumieniu własnych dzieci ale przede wszystkim wyjaśnia ich zachowanie, wskazuje jaką postawę powinien przyjąć rodzic. Przecież każdy z nas chce wychować swoje dzieci na szczęśliwych dorosłych, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego:

“Najważniejszym obowiązkiem,  jaki mamy wobec dzieci, zaraz po nakarmieniu i zapewnieniu opieki, jest bycie szczęśliwym!”

To ty musisz nauczyć je szczęścia, uśmiechu i radości!

“Prawdziwe przejmowanie się uczuciami i myślami dziecka pomaga mu być sobą. (…) Twoją rolą nie jest rozwiązywanie ich problemów albo usuwanie trudności, które napotykają na życiowej drodze ale dostarczenie im środków lub-dokładniej to ujmując-pomoc w zbudowaniu zaufania do własnej zdolności odnalezienia tych środków w każdej sytuacji.” Interesujące prawda?

w sercu emocji dziecka

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: ISABELLE FILLIOZAT | tytuł: W SERCU EMOCJI DZIECKA | wydawnictwo: ESPRIT | premiera: 15.09.2015 | liczba stron: 248 | Format: 147×210 | gatunek: PORADNIK |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry