mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Vera"

Vera

“Panna młoda szykowana do wydania za mąż. Widzę ją w wysokim, sięgającym sufitu lustrze w pozłacanych ramach. Złapana w szklanej tafli tak krzywej, że rysy twarzy rozmazują się nie do poznania. A może to ja już siebie nie poznaję?” | “Vera” Anne Swärd

Vera

Wraz z ceremonią zaślubin, Sandrine staje się częścią arystokratycznej szwedzkiej rodziny. U boku Ivana, przystojnego męża ginekologa i wraz z urodzoną w dniu wesela córką Verą mają stać się dowodem idealnej doskonałości rodziny Cederów. Nikt nawet nie przypuszcza, jak bolesne i mroczne tajemnice skrywa wpuszczona właśnie w rodzinne kręgi panna młoda.

Z chwilą zamieszkania w nowym domu, Sandrine wraca pamięcią do kluczowych momentów swojego życia. Począwszy od lat dziecięcych, spędzonych w rodzinnej Francji, poprzez dojrzewanie u boku matki i sióstr w polskich, bezlitosnych wojennych okolicznościach, aż do momentu zamążpójścia. Bohaterkę coraz bardziej uwiera nowe życie, w którym nic nie jest tak jak powinno. Ani jej mąż, ani córka, ani ona sama nie zachowuje się adekwatnie do zajmowanej pozycji i miejsca. Dlaczego? W czym tkwi sekret tych absurdalnych relacji? Odpowiedzi szukajcie w książce!

“Vera” to książka, od której trudno oderwać oczy i umysł. Pierwszy raz spotkałam się z tak trudną, nietypową i nieschematyczną relacją między matką a córką. Ponadto, narracja powieści prowadzona jest w formie monologu głównej bohaterki, dzięki czemu czytelnik ma okazję odczuć nawet najmniejszą emocję, doświadczyć każdego bólu, zwątpienia, rozterki, a w nielicznych momentach nawet radości Sandrine. Połączenie odpowiedniej dawki przeszłości z teraźniejszością tworzy fascynujący ładunek wybuchowy, który musi w końcu eksplodować. Każdy wątek jest nieprzewidywalny i ekstremalnie różny w odniesieniu do oczekiwań czytelnika.

Zachowania poszczególnych osób są na pierwszy rzut oka absurdalne, ale autorka zadbała o odpowiedni i głębszy obraz każdej postaci. Nie należy przekreślać ludzi na podstawie ich działań, trzeba przede wszystkim poznać powody nietypowych zachowań i relacji. Wnioski mogą być naprawdę zaskakujące a nawet szokujące. Ekstremalnie trudno jest zrozumieć pewne zachowania, a jeszcze trudniej je wytłumaczyć czy usprawiedliwiać, jednak gdy do głosu dochodzi wojenna rzeczywistość, perspektywa pojmowania świata i jego priorytetów totalnie się zmienia.
podpis

 

Vera

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| tytuł: VERA
| autorka: ANNE SWÄRD
| przekład: ELŻBIETA FRĄTCZAK-NOWOTNY
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 19.06.2019
| liczba stron: 424
| format: 130×205
| gatunek: LITERATURA PIĘKNA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry