Gdybym miała wskazać książkę, która na pewno bardzo pomaga w wychowaniu dzieci oraz zapewnieniu im udanego startu w dorosłe życie, bez wahania wskazałbym tytułowe „Umiejętności społeczne twojego dziecka” Faye de Muyshondt
Dzieci ponownie zasiadły w szkolnych ławkach – ale czy naprawdę uczą się tego, co pomoże im osiągnąć sukcesy? Wielu ekspertów od rozwoju dzieci niepokoi się, że odpowiedź na to pytanie może brzmieć “NIE” . Mówią oni, że coraz większy nacisk na wyniki szkolne i liczbę punktów zdobytych na testach sprawia, że wiele dzieci nie rozwija w sobie takich umiejętności życiowych, jak samokontrola, motywacja, skupienie i odporność społeczna, a są one o wiele lepszymi wskaźnikami długoterminowych sukcesów niż dobre stopnie. | „Umiejętności społeczne twojego dziecka” Faye de Muyshondt”
Powyższy cytat doskonale ilustruje, w czym tkwi problem ówczesnego społeczeństwa. Niestety, zasady interakcji społecznej i komunikacji są nie tylko niedoceniane, ale także trudno znaleźć odpowiednie źródła do ich pogłębienia. Każdy rodzic marzy o tym, by jego pociecha wyrosła na społecznie dorosłą i odpowiedzialną osobę. Autorka tytułowej książki podkreśla, że umiejętności społeczne są NAJWAŻNIEJSZĄ LEKCJĄ, jaką można dać dziecku. Lekcją, która stanowi fundament wszystkich jego działań w przyszłości! Owe umiejętności to niezbędne narzędzia do budowania pewności siebie, rozwiązywania problemów i kierowania własnym życiem.
Dla wielu dzieci umiejętności interakcji społecznej i zdolności dobrej komunikacji nie są instynktowne. Powinny być czynnie nauczane i regularnie ćwiczone, jak każda dyscyplina sportowa czy gra na instrumencie. Przekazanie ich potomstwu spoczywa, przede wszystkim, na rodzicach. To oni są wzorem dla pociech i to od nich dzieci powinne otrzymać zestaw społecznych narzędzi, z których będą korzystały przez całe życie oraz, które zaszczepią w nich pewność siebie czy podwyższą samoocenę.
Pełny tytuł książki Faye de Muyshondt brzmi „Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu”. Każdy z 10 rozdziałów książki składa się z trzech części:
1. interaktywnej lekcji,
2. powtórki,
3. zastosowania i celów.
Książka pisana jest w formie kursu, który może być bezproblemowo wprowadzony w życie. Porusza takie zagadnienia jak: pierwsze wrażenie, umiejętności konwersacyjne, dbanie o wygląd, nadużywanie słów wypełniaczy (“jakby”, “yyy”, “nie?”), powitania i przedstawianie się, zasady dotyczące ubioru, korzystania z technologii i wiele innych, ważnych kwestii.
Z każdym przeczytanym rozdziałem dowiadywałam się czegoś nowego, czegoś co sprawiało, że zupełnie inaczej spojrzałam na pewne wychowawcze aspekty. Dlaczego? pozwólcie, że wyjaśnię to słowami autorki: Zdałam sobie sprawę, że chociaż dobre stopnie na świadectwie ukończenia renomowanej szkoły są ważne, to jednak mogą one co najwyżej sprawić, że dana osoba zostanie zaproszona na rozmowę w sprawie pracy. Na niej zaś decydujący okazuje się poziom umiejętności społecznych i komunikacji – czyli społeczne IQ
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Komentarze
Komentowanie nie niemożliwe.
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE:
Widziałam ostatnio to książkę na półce siostry… chyba sobie pożyczę.
ooo…super, bardzo ciekawa publikacja. mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać :) tym bardziej, że trochę pozycji tego wydawnictwa znam i są fajnie przygotowane