mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja serii „Ukryta sieć”

Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz. Kimkolwiek jesteś. Gdziekolwiek spojrzysz.

Zedrzyj komuś z twarzy maskę, zajrzyj pod pseudonim, a masz go w garści. Jest twój.
| „Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś” Jakub Szamałek

 

ukryta sieć

 

W skrócie.
Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku. Ryszard Buczek, znany aktor, obecnie prowadzący popularny program dla dzieci, stracił kontrolę nad pojazdem i doprowadził do tragicznego w skutkach wypadku. Julita Wójcicka, dziennikarka niszowego plotkarskiego portalu, wnikliwiej przygląda się sprawie i zyskuje podstawy, by sądzić, że ów wypadek nie obył się bez udziału osób trzecich. Dziewczyna, mając na uwadze lakoniczność zebranych dowodów, postanawia przeprowadzić śledztwo na własną rękę. Z czasem, Julita coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, że prawda o śmierci celebryty jest o wiele bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Mało tego! To dopiero wierzchołek góry lodowej, a odkryte przez dziennikarkę drugie dno sprawy wykracza daleko poza jej przypuszczenia. Julita wkracza w nieznany świat nowych technologii. Świat, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno, a natknięcie się na choćby minimalny ślad prowadzący na trop przestępców graniczy z cudem. Kimkolwiek jesteś, oni wiedzą co robisz. Gdziekolwiek spojrzysz, oni potrafią się ukryć, więc nawet nie poczujesz ich obecności.

 

Wrażenia.
Seria „Ukryta sieć” obejmuje trylogię „Cokolwiek wybierzesz”, „Kimkolwiek jesteś”, „Gdziekolwiek spojrzysz” i jest wstrząsającym obrazem zasięgu oraz możliwości nowych technologii. Ta opowieść bezlitośnie wciągnęła mnie w wir wydarzeń, brutalnie przeżuła moje wyobrażenie na temat cyfrowego świata, by na koniec wrzucić mój przerażony umysł z powrotem do rzeczywistości. Nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że Internet daje wiele możliwości, ale można z nich korzystać zarówno w dobrym, jak i w tym złym, wręcz najgorszym z możliwych, celu. Ciekawie postrzega się ten temat z perspektywy bohaterów serii, gdyż każdy z nich odkrywa przed czytelnikiem nową, momentami wstrząsającą, innym razem intrygującą stronę cyfrowych działań. Czas akcji to w przeważającej części współczesność, niby taka sama a jednak nie do końca poznana, biorąc pod uwagę drugie dno wydarzeń. Rdzeniem fabuły jest dziennikarskie śledztwo Julity Wójcickiej, które wraz z oplatającymi je wątkami tworzy sieć lepkich, ociekających tajemnicą i wstrząsających wydarzeń. Złapałam się w nią już na samym początku, zaintrygowana podążyłam tropem, a później już nie mogłam przestać chcieć więcej…

 

Julita Wójcicka – dziennikarka, która pojawia się na samym początku opowieści i wytrwale towarzyszy czytelnikowi do intrygującego zakończenia. Jest w niej coś, co nie pozwala oderwać myśli od śledztwa i zapomnieć o całej sprawie. Może chodzi o pracoholizm, który w pewnym momencie przeradza się w niebezpieczną obsesję. Julita, gdy łapie trop, to węszy i nie potrafi przestać. Szuka śladów bez względu na porę dnia i nocy, przeczesuje i analizuje informacje, sprawdza hipotezy i wyciąga wnioski. Zrobi wszystko by posunąć śledztwo do przodu, ale za taki tryb życia przychodzi jej płacić naprawdę wysoką cenę. Gdy potrzebuje wsparcia lub utknie w martwym punkcie idzie do Janka. Razem tworzą perfekcyjny duet w sprawach zawodowych i jednocześnie są tak bardzo niedopasowani w sferze prywatnej, że trudno nie uśmiechnąć się pod nosem, słuchając ich wymiany zdań. Relacja Julity i Janka jest tak bardzo specyficzna, nieschematyczna, i zabarwiona sprzecznymi emocjami, że musicie ich poznać! To bohaterowie, których dialogi chciałoby się zapamiętać, choćby dla poprawiania sobie nastroju, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Tak mało wiemy o Internecie, o nowych technologiach, o tej prawdziwej i bezcennej mocy danych. Niewiele osób poświęca należytą uwagę bezpieczeństwu w cyfrowym świecie. Mało kto zdaje sobie sprawę, z tego że konto na profilach społecznościowych otwiera drogę do prywatności i do ważnych osobistych informacji, wystarczy wiedzieć gdzie i jak szukać. Każdy użytkownik sieci pozostawia po sobie ślady, cząstkę swojej osobowości, charakteru i niejednokrotnie wizerunku. Jakub Szamałek doskonale wykorzystał ten fakt i nie tylko stworzył świetną opowieść, lecz również zmienił perspektywę spojrzenia na sieć. Idealnie pokazał to, co jest w niej głęboko ukryte. Okazuje się, że cyfrowy świat jest bardzo wdzięcznym tłem wydarzeń, miejscem o gigantycznym potencjale. Autor wykorzystał to perfekcyjnie, bo fabuła trylogii porywa od początku, bohaterowie spełniają oczekiwania czytelnika, niejednokrotnie zaskakując błyskotliwością, odwagą oraz determinacją.

 

Słuchałam książek w formie audiobooków i szczerze przyznam, że to był nie tylko rewelacyjnie spędzony czas, ale również chwile pełne refleksji, zaskakujących informacji i niewygodnych pytań. Zdałam sobie sprawę z tego, jak mało wiem o sieci, lub raczej jak niewiele trzeba by inni wiedzieli o mnie więcej niż powinni. Szczerze polecam! Przeczytajcie całą trylogię i sami sprawdźcie, co skrywa sieć.
podpis

 

ukryta sieć

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: JAKUB SZAMAŁEK
| seria: UKRYTA SIEĆ
| tytuły: COKOLWIEK WYBIERZESZ. KIMKOLWIEK JESTEŚ. GDZIEKOLWIEK SPOJRZYSZ.
| wydawnictwo: W.A.B. | EMPIK GO
| format: AUDIOBOOK
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ
___
*Książek słuchałam w formie audiobooków w ramach abonamentu EmpikGo.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry