mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

“Twój drugi mózg” Emeran Mayer

Przyznaję, że przyglądanie się nowym medycznym odkryciom oraz temu, jak potrafią one zmieniać postrzeganie ludzkiego zdrowia, bywa fascynujące. Obecnie świat naukowców coraz mocniej i wnikliwiej przygląda się pracy jelit oraz obecnemu tam mikrobiomowi, którego zdolności wychodzą daleko poza zwyczajne trawienie.

Z wielką ciekawością sięgam zawsze po książki, które dotykają powyższej tematyki. Natomiast te, które opisują konkretne fakty oparte na doświadczeniach, badaniach i niepodważalnych dowodach, najbardziej przykuwają moją uwagę. Szczerze mówiąc, czytanie tytułowej publikacji zajęło mi sporo czasu. To nie jest powieść, którą pochłania się w jeden wieczór. To pełna nadzwyczajnych konkretów lektura, z której chce się jak najwięcej zapamiętać. Często, czytając poszczególne rozdziały po dwa razy.

Dr Emeran Mayer bardzo jednoznacznie udowadnia, że istnieje silna i bardzo ważna zależność między mózgiem a jelitami. Zależność, która wpływa na nasz nastrój, decyzje i stan zdrowia. Jest to kolejna książka, która mówi o tym, że na długo przed zdiagnozowaniem poważnych chorób, ich pierwsze oznaki można rozpoznać w mikrobiomie. Pomimo tego, iż obecnie trwają bardzo zaawansowane badania nad tym zagadnieniem, wciąż jest wiele pytań i za mało odpowiedzi.

“Twój drugi mózg” to książka, która absolutnie zaskakuje faktami! Czy wiesz, że:
– “W zaciemnionym i niemal całkowicie pozbawionym tlenu środowisku ludzkich jelit żyje ponad sto trylionów mikrobów. Oznacza to, że tylko 10 procent komórek w ludzkim ciele jest rzeczywiście ludzkich (jeśli w rachunku uwzględnimy też czerwone krwinki, będzie to bliżej 50 procent).”
– Rozległe systemy sensoryczne jelit to bezdyskusyjnie najbardziej złożony narząd zmysłu w ludzkim organizmie.
– “… jelita wraz ze swym układem nerwowym stanowią zdumiewającą aparaturę do przetwarzania danych , która daleko przewyższa mózg pod względem liczby pracujących komórek oraz może rywalizować z jego niektórymi zdolnościami.”
– Pierwsze dwa i pół roku życia dziecka kształtują jego mikrobiom na całe życie.

Całą treść publikacji została podzielona na trzy części. W pierwszej przedstawiony jest organizm jako superkomputer, druga część jest poświęcona intuicji i przeczuciom, a trzecia zawiera bezcenne wskazówki na temat tego, jak zoptymalizować stan zdrowia mózgowo-jelitowego.
Kierunek, który obrał autor to bezsprzecznie przyszłość medycyny. Zwrócenie się ku zależności łączącej jelita z mózgiem daje nadzieję nie tylko na lepsze zdrowie ale przede wszystkim zwraca uwagę na to, iż jakość żywności jaką dysponujesz ma kluczowy wpływa na to, jak się czujesz oraz na co możesz w przyszłości narzekać. “Oś mózg-jelita-mikrobiom ściśle splata stan zdrowia mózgu z tym, co jemy, jak uprawiamy i przetwarzamy żywność, jakie zażywamy leki, w jaki sposób pojawiamy się na tym świecie oraz w jakie interakcje chodzimy przez całe życie z mikroorganizmami z otaczającego środowiska.”

Twój drugi mózg

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: TWÓJ DRUGI MÓZG | tytuł: EMERAN MAYER | wydawnictwo: FEERIA | premiera: 24.05.2017 | liczba stron: 360 | Format: 144×204 | gatunek: PORADNIK |
podpis

______

*Artykuł powstał w ramach WSPÓŁPRACY BARTEROWEJ z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry