“Tajemnica zielonej teczki” Beata Sarnowska

Wycieczka do nieznanego miasta jest zawsze nie lada wyzwaniem. Z jednej strony dobrze jest przygotować się na każdą ewentualność, ale z drugiej strony najlepiej wspomina się te nieplanowane przygody i najmniej oczekiwane wydarzenia.

Tajemnica Zielonej Teczki

Kama, Zuza, Krzysiek i Wojtek wybrali się na wspólną wyprawę do Warszawy. Oczywiście wszystko było skrupulatnie zaplanowane, a pobyt przyjaciół w stolicy rozpoczynał się od spotkania z ulubionym pisarzem. Niestety, kłopoty pojawiły się już na samym początku… Opóźniony pociąg sprawia, że bohaterom umyka główna część spotkania autorskiego, a później… później jest tylko gorzej!

Kama, Zuza, Krzysiek i Wojtek orientują się, że Pan Malecki wybiega w niezwykłym pośpiechu i zdaje się, że zginęło mu coś bardzo cennego. Ponadto, w ręce małych detektywów wpada pewna tajemnicza wiadomość, która uruchamia najgłębsze pokłady ciekawości i popycha bohaterów ku kluczowym zakamarkom Warszawy. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy Zośka, kuzynka Chudego, która powinna oprowadzić przyjaciół po stolicy, nagle i pod byle pretekstem znika.

Jednak nic nie jest w stanie powstrzymać dziecięcej ciekawości, która pogalopowała już daleko w kierunku odpowiedzi na tajemnicze pytania. Kama wraz z resztą paczki postanawia stawić czoła wyzwaniu i rozwiązać tajemnicę zielonej teczki! Z czasem okazuje się, że odkrywanie Warszawy może być niezwykle fascynujące.

Tajemnica zielonej teczki” to genialnie opracowana gra miejska w wersji książkowej. Czytelnik, podążając tropem głównych bohaterów, pozna kluczowe fakty i legendy o polskiej stolicy. Dzięki konkretnym wskazówkom, np. nazwom ulic, książka doskonale sprawdzi się jako mapa ścisłego centrum Warszawy.

To naprawdę doskonale napisana i pięknie zilustrowana przygoda, która może zdarzyć się każdemu. Nie od dziś wiadomo, że pociągi spóźniają się gdy najbardziej zależy nam na ich punktualności, a zaplanowani przewodnicy nagle rozpływają się w powietrzu pod pretekstem nagłej, niezwykle ważnej i nieplanowanej wiadomości.

Ponadto, autorka podsuwa młodym czytelnikom pewną umiejętność, która okazuje się absolutnie kluczowa w rozwiązywaniu problemów. To LOGICZNE MYŚLENIE. Nasi bohaterowie podchodzą do wszystkich wątpliwości bardzo rzeczowo, starają się podsumowywać to co już wiedzą oraz rozkładać na czynniki pierwsze informacje, które są im potrzebne i niezbędne do rozwiązania zagadki. Patrząc w ten sposób na problem, nie trudno się domyśleć, że wygląda on zupełnie inaczej niż całość bez szczegółowej analizy.

Jeżeli chodzi o poszczególnych bohaterów, to przyznaję, że to naprawdę wyjątkowi młodzi ludzie! Są nie tylko utożsamieniem typowych młodzieńczych zachowań, ale przede wszystkim wiedzą jak trafić w sam środek najprawdziwszej tajemnicy i świetnej przygody. Jestem przekonana, że nie jeden czytelnik chciałby się znaleźć na ich miejscu!
podpis

Tajemnica Zielonej Teczki

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autorka: BEATA SARNOWSKA
| ilustracje: ARTUR NOWICKI
| tytuł: TAJEMNICA ZIELONEJ TECZKI
| wydawnictwo: SKRZAT
| premiera: 07.10.2019
| liczba stron: 152
| format: 147×187
| gatunek: DLA DZIECI|

2020-10-18T19:25:21+00:00 6 stycznia 2020|