Chciwość niszczy.
Chciwość wyzuwa człowieka z jakichkolwiek skrupułów, skutecznie zagłuszając zdrowy rozsądek.
Chciwość jest okrutna, bezwzględna, nienasycona, jest szczytem zła w ludziach, niszcząc po drodze wszystko i wszystkich, byle mieć więcej, więcej i jeszcze więcej…
W skrócie.
Bydgoszcz. Przełom lat 80-tych i 90-tych niesie ze sobą wiele zmian w życiu bohaterów. To również czas, w którym umęczona polska społeczność czuje powiew zachodniej świeżości, choć inflacja i bezrobocie bywają bezlitosne, zmuszając do podejmowania ryzykownych decyzji.
Justyna w dalszym ciągu utrzymuje kontakt z Klausem Engelem. Kobieta, za namową Niemca, podjęła nawet próbę wyrobienia paszportu, by umożliwić sobie podróż do Dortmundu. Niestety, jej wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony. W późniejszym okresie, kobieta rzadziej myślała o opuszczeniu kraju, gdyż ciocia Helenka coraz bardziej podupadała na zdrowiu. Jednak zaproszenie Klausa, nigdy nie dało o sobie zapomnieć, może przyjdzie taki dzień, gdy Justyna będzie mogła z niego skorzystać…
Tymoteusz bardzo dba o swój dyrektorski stołek w Zachemie. Jednocześnie, zdaje sobie sprawę z nieuniknionych, niekoniecznie pozytywnych dla niego zmian, zarówno w kraju jak i w firmie. Trzeciak myśli o własnym biznesie i szybkim pomnożeniu majątku. Tylko, czy jego pomysł sprawdzi się na rynku i spotka z oczekiwanym popytem?
Młode pokolenie Trzeciaków uczy się lub pracuje i, w zależności od warunków, radzi sobie samo lub korzysta z rodzinnych przywilejów. Tak, Maryśka… tfu! Mirella dobrze pilnuje własnej posadki u boku tatusia, skutecznie eliminując każde potencjalne zagrożenie.
Rodzina.
Obserwowanie rodziny Trzeciaków jest niezwykłym doświadczeniem. Obraz, wyłaniający się z poglądów i zachowań kolejnych pokoleń, w jednym momencie wzbudzał we mnie uznanie i sympatię, a chwilę później stawał się niezwykle irytujący i odpychający. Autorka stworzyła bohaterów, którzy genialnie pasują do swoich ról! To osoby, wzbudzające w czytelniku cały szereg emocji. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę sagę jako całość, od pierwszego tomu. Tu wszystko jest przemyślane, dopasowane w najmniejszym szczególe, za każdym razem bardziej zaskakujące i co najważniejsze, POUCZAJĄCE! Nie od dziś wiadomo, że mając wiedzę o konsekwencjach pewnych decyzji, warto je wnikliwiej przemyśleć, by uniknąć ewentualnych komplikacji.
Sprawiedliwość.
Niesamowite, jak przewrotnie potrafi potoczyć się życie…
Gdy po chwilach przepełnionych bólem i cierpieniem, przychodzi moment, w którym znów zaczyna świecić słońce. Ile trzeba mieć w sobie siły i determinacji, by przetrwać te ciężki dni?
Gdy po tłustych latach, przychodzą te coraz chudsze i marniejsze, a wydatków i potrzeb jest więcej, coraz więcej.
Gdy oczekiwania wobec dzieci, mijają się z gorzką prawdą.
Gdy tajemnice nie są pogrzebane dość głęboko i żądają konfrontacji.
Reasumując.
“Szczyty chciwości” to kolejna dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, niezwykle angażująca, do bólu prawdziwa i bardzo klimatyczna część sagi “Grzechy młodości“. To opowieść o codzienności polskich rodzin. Zarówno tych, których los nie oszczędzał, jak i tych, które potrafiły dopasować się do okoliczności.
Jestem absolutnie przekonana, że takiego obrotu wydarzeń nie spodziewał się nikt! Z pewnością każdy, kto zasmakował “Grzechów młodości” będzie bardzo usatysfakcjonowany fabułą. Pani Edyta Świętek pięknie i bardzo realnie pisze o ludziach, o ich życiu. Autorka potrafi, w niesamowity sposób, emocjonalnie zaangażować czytelnika. Ponadto, przełom lat 80-tych i 90-tych oraz klimat tych czasów wlewa się w każdą szczelinę opowieści, tworząc bardzo charakterystyczny obraz społeczeństwa, akcentując zarówno te pozytywne jak i negatywne aspekty zmian gospodarczych i politycznych w kraju.
“Szczyty chciwości” są absolutnym szczytem ciekawości, co do dalszych losów rodziny Trzeciaków. Teraz już wiem, że w ostatnim tomie sagi może wydarzyć się wszystko!
Recenzje poprzednich tomów znajdziesz tu -> “Grzechy młodości”
| autorka: EDYTA ŚWIĘTEK
| tytuł: SZCZYTY CHCIWOŚCI
| seria: GRZECHY MŁODOŚCI
| wydawnictwo: REPLIKA
| premiera: 09.06.2020
| liczba stron: 448
| format: 200×130
| gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA|
______
*Artykuł powstał w ramach WSPÓŁPRACY BARTEROWEJ z Wydawnictwem.
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: