mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja mangi „Szara Pręga" Erin Hunter.

Zagubiony Wojownik. Schronienie Wojownika. Powrót Wojownika.

Manga „Szara Pręga” rozpoczyna się, gdy zastępca przywódcy Klanu Pioruna, nie towarzyszył pobratymcom w czasie wędrówki do nowego domu. Jedni z przekonaniem twierdzili, że wojownik dołączył do Klanu Gwiazdy, inni do końca wierzyli, że bohater odnajdzie swój klan i wróci.

Manga Szara Pręga

Manga I-III w skrócie.
Gdy Dwunożni zniszczyli las, koty musiały powierzyć swój los Klanowi Gwizdy i wyruszyć na poszukiwania nowego, bezpieczniejszego miejsca. Część wojowników została schwytana i zamknięta. Szara Pręga dzielnie walczył o wolność pobratymców. Niestety, gdy udało mu się otworzyć klatki, sam utknął w potworze i trafił pod jeden dach z Dwunożnymi. Kot, za nic w świecie, nie mógł pogodzić się z losem, jaki przypadł mu w udziale. Nigdy nie przypuszczał, że kiedykolwiek okoliczności zmuszą go do bycia pieszczochem. Choć z drugiej strony, nie mógł narzekać na suchy i ciepły kąt do spania czy miskę pełną jedzenia. Nawet gdy przypominało ono mysie bobki i było dalekie od samodzielnie upolowanych przysmaków. Szara Pręga doszedł nawet do wniosku, że ludzie wcale nie są tacy najgorsi.
 
Wojownik nie mógł zapomnieć o swoim dzikim pochodzeniu, a odwiedzający go Klan Gwiazdy zadbał o pełną tego świadomość. Jednak przy pierwszej próbie ucieczki, bohater na własnej skórze przekonał się, że otoczenie Dwunożnych ma niewiele wspólnego z dobrze mu znaną dziczą. Szara Pręga pewnego dnia poznaje Milkę, pieszczoszkę z sąsiedztwa. Opowiada kotce o swoim pochodzeniu, życiu w lesie, zwyczajach oraz o kodeksie – jednocześnie, zdając sobie sprawę, z ogromnej tęsknoty za domem. Wkrótce potem, koty podejmują decyzję o wyruszeniu na poszukiwania Klanu Pioruna i jego nowej siedziby.
 
Milka dotrzymuje kroku Szarej Prędze, a jej doświadczenie przebywania z ludźmi okazuje się w pewnych sytuacjach bezcenne. W chwilach zwątpienia, staje się pociechą dla zagubionego wojownika, przypominając mu o wspólnym celu, o miejscu, „w którym tonie słońce”. Podczas wędrówki bohaterowie przeżywają wiele przygód i poznają nowych przyjaciół, którym ochoczo pomagają w potrzebie. Bywają momenty, w których nasi podróżnicy sami tej pomocy potrzebują – i otrzymują ją od napotkanych na swojej drodze kotów. Niestety, nie zawsze nasi bohaterowie spotykają się z życzliwością – są momenty, w których doświadczają dotkliwego głodu i odrzucenia. Niejednokrotnie wątpią w realność celu swej wędrówki, a w pewnym momencie do głosu dochodzi również współczucie i zazdrość. Jednak determinacja w odnalezieniu Klanu Pioruna jest ponad wszystkimi słabościami. Szara Pręga i Milka wykazują się niezwykłą odwagą oraz godną podziwu intuicją. Czy uda im się dotrzeć do celu? Czy Klan Gwiazdy ma moc pokierowania zagubionym wojownikiem i jego przyjaciółką? Czy zmierzają w dobrym kierunku? Odpowiedzi szukajcie w książkach!
 
Reasumując.
Przedstawienie kocich przygód w formie mangi jest doskonałą odskocznią od typowych wojowniczych cykli. Cudownie jest zobaczyć ten świat „na żywo”, choć przedstawione tu wydarzenia nie mają miejsca w, charakterystycznej dla nich dziczy. Zarówno Szara Pręga jak i Milka, od początku wzbudzają sympatię czytelnika, stanowią bardzo dobraną parę. Mimo iż bohaterowie doskonale się rozumieją, dochodzi między nimi również do zgrzytów, nie zgadzają się niekiedy w kluczowych kwestiach, a porozumienie osiągają tylko dzięki ustępstwom i kompromisom. Bez wątpienia, najwyraźniej zaznaczonymi elementami tej komiksowej opowieści są przyjaźń, odwaga i determinacja głównych bohaterów.
 
Manga przygód Szarej Pręgi jest tym brakującym elementem baśniowego świata Klanu Pioruna. Teraz nikt nie może mieć wątpliwości, że odwaga drzemiąca w wojownikach jest większa, niż im się wydaje. Nawet wygodne i bezpieczne, choć przymusowe, życie u boku Dwunożnych nie było w stanie zagłuszyć i wyeliminować dzikiego kociego instynktu oraz pochodzenia. Tęsknota za lasem i pobratymcami okazała się nie tylko wielka, lecz również zaraźliwa. Wszak Milka, zafascynowana opowieściami o życiu w klanie, umiejętnościami i postawą wojownika, wyruszyła z nim w podróż, porzucając swoje dotychczasowe życie.
 
Szara Pręga zafundował czytelnikom naprawdę ciekawą i pełną przygód opowieść, a jej komiksowy charakter świetnie ilustruje każde wydarzenie oraz inspiruje wyobraźnię. Czytajcie, polecam!
Przeczytaj recenzje innych książek CYKLU WOJOWNICY!
podpis
 
Manga Szara Pręga

Wydawnicze szczegóły książek:
| tytuł: SZARA PRĘGA
| seria: WOJOWNICY. MANGA
| autorka serii: ERIN HUNTER
| tekst: DAN JOLLEY
| ilustracje: JAMES L.BARRY
| przekład: MARTA ZIEGLER
| wydawnictwo: NOWA BAŚŃ
| premiera: 25.05.2020
| liczba stron: 112
| format: 205×140
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA/FANTASTYKA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem [ BARTER ].

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry