mamao.pl

Szara Pręga, zastępca przywódcy Klanu Pioruna, nie towarzyszył pobratymcom w czasie wędrówki do nowego domu. Jedni z przekonaniem twierdzili, że wojownik dołączył do Klanu Gwiazdy, inni do końca wierzyli, że bohater odnajdzie swój klan i wróci.

Manga I-III w skrócie.
Gdy Dwunożni zniszczyli las, koty  musiały powierzyć swój los Klanowi Gwizdy i wyruszyć na poszukiwania nowego, bezpiecznego miejsca. Część wojowników została schwytana i zamknięta. Szara Pręga dzielnie walczył o wolność pobratymców. Niestety, gdy udało mu się otworzyć klatki, sam utkną w potworze i trafił pod jeden dach z Dwunożnymi. Kot, za nic w świecie, nie mógł pogodzić się z losem, jaki przypadł mu w udziale. Nigdy nie przypuszczał, że kiedykolwiek okoliczności zmuszą go do bycia pieszczochem. Choć z drugiej strony, nie mógł narzekać na suchy i ciepły kąt do spania czy miskę pełną jedzenia. Nawet gdy przypominało ono mysie bobki i było dalekie od samodzielnie upolowanych przysmaków. Szara Pręga doszedł nawet do wniosku, że ludzie wcale nie są tacy najgorsi.

Wojownik nie mógł zapomnieć o swoim dzikim pochodzeniu, a odwiedzający go Klan Gwiazdy zadbał o pełną tego świadomość. Jednak przy pierwszej próbie ucieczki, bohater na własnej skórze przekonał się, że otoczenie Dwunożnych ma niewiele wspólnego z dobrze mu znaną dziczą. Szara Pręga pewnego dnia poznaje Milkę, pieszczoszkę z sąsiedztwa. Opowiada kotce o o swoim pochodzeniu, życiu w lesie, zwyczajach oraz o kodeksie, jednocześnie, zdając sobie sprawę z ogromnej tęsknoty za domem. Wkrótce potem, koty podejmują decyzję o wyruszeniu na poszukiwania Klanu Pioruna i jego nowej siedziby.

Milka dotrzymuje kroku Szarej Prędze, a jej doświadczenie przebywania z ludźmi, okazuje się w pewnych sytuacjach bezcenne. W chwilach zwątpienia, staje się pociechą dla zagubionego wojownika, przypominając mu o wspólnym celu, o miejscu “…w którym tonie słońce”. Podczas wędrówki, bohaterowie poznają nowych przyjaciół, muszą mierzyć się z wrogami, przeżywają wiele przygód, pomagają innym lub obce koty śpieszą z pomocą podróżnikom. Bohaterowie spotykają się zarówno z życzliwością jak i z odrzuceniem. Doświadczają głodu, niejednokrotnie wątpią w realność celu swej wędrówki, a w pewnym momencie do głosu dochodzi również współczucie czy zazdrość. Jednak determinacja w odnalezieniu Klanu Pioruna jest ponad wszystkimi słabościami. Szara Pręga i Milka wykazują się niezwykłą odwagą oraz godną podziwu intuicją. Tylko, czy uda im się dotrzeć do celu? Czy Klan Gwiazdy ma moc pokierowania zagubionym wojownikiem i jego przyjaciółką? Czy zmierzają w dobrym kierunku? Odpowiedzi szukajcie w książkach!

Reasumując.
Przedstawienie kocich przygód w formie mangi jest doskonałą odskocznią od typowych wojowniczych cykli. Fajnie zobaczyć ten świat “na żywo”, choć przedstawione tu wydarzenia nie mają miejsca w typowych dla klanów miejscach, charakterystycznej dla nich dziczy. Zarówno Szara Pręga jak i Milka, od początku wzbudzają sympatię czytelnika, wbrew pozorom, stanowią bardzo dobraną parę. Pomimo tego, iż bohaterowie doskonale się rozumieją, dochodzi między nimi również do zgrzytów. Cóż, dziki kot oraz pieszczoszka Dwunożnych nie zgadzają się w pewnych, niekiedy kluczowych, kwestiach, a porozumienie osiągają tylko dzięki ustępstwom i kompromisom. Generalnie, przyjaźń, odwaga i determinacja bohaterów jest niezwykle ujmującym, i bardzo wyraźnie zaznaczonym na komiksowych ilustracjach, elementem opowieści.

Manga przygód Szarej Pręgi jest tym brakującym elementem baśniowego świata Klanu Pioruna. Teraz nikt nie może mieć wątpliwości, odwaga drzemiąca w wojownikach jest większa, niż im się wydaje. Nawet wygodne i bezpieczne, choć przymusowe, życie u boku Dwunożnych nie było w stanie zagłuszyć i wyeliminować dzikiego kociego instynktu i pochodzenia. Tęsknota za lasem i pobratymcami okazała się nie tylko wielka, lecz również zaraźliwa. Wszak Milka, zafascynowana opowieściami o życiu w klanie, umiejętnościami i postawą wojownika, wyruszyła z nim w podróż, porzucając wygodne i jedyne znane dotąd kocie życie.

Szara Pręga zafundował czytelnikom naprawdę ciekawą i pełną przygód opowieść, a jej komiksowy charakter świetnie ilustruje każde wydarzenie oraz inspiruje wyobraźnię. Czytajcie, polecam!
Przeczytaj recenzje innych książek CYKLU WOJOWNICY!
podpis

 

Wydawnicze szczegóły książek:

| tytuł: SZARA PRĘGA
| seria: WOJOWNICY. MANGA
| autorka serii: ERIN HUNTER
| tekst: DAN JOLLEY
| ilustracje: JAMES L.BARRY
| przekład: MARTA ZIEGLER
| wydawnictwo: NOWA BAŚŃ
| premiera: 25.05.2020
| liczba stron: 112
| format: 205×140
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA/FANTASTYKA|

2021-04-01T17:40:32+00:0011 czerwca 2020|

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry