mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Superkoderki"

Superkoderki.

“…społeczeństwo przywykło do przemocy, okrucieństwa i wynikającego z tego przelewu krwi, natomiast tampony i miesiączka są ciągle uznawane za tabu. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości miesiączkowanie będzie postrzegane jako coś naturalnego – zdecydowanie bardziej niż broń i przemoc.”
| “Superkoderki” Andrea Gonzales, Sophie Houser

superkoderki

Co łączy Andreę “Andy” Gonzales i Sophie Houser? Oprócz typowych dla nastolatek wzlotów i upadków, dziewczyny połączyła wspólna pasja – programowanie. Obie były uczestniczkami kursu Girls Who Code, stworzonego z myślą o popieraniu płci żeńskiej wśród stereotypowego, męskiego środowiska programistów. Organizacja doskonale udowadnia, że w informatycznym świecie kobiety potrafią poradzić sobie wzorowo!

 

Zarówno Sophie jak i Andy związała swoją przyszłość z programowaniem, a kurs GWC był trwałym fundamentem, na którym obie bohaterki zbudowały późniejsze decyzje. Pasja stała się tu mocnym, pchającym je do przodu bodźcem, który wyznaczał cele i dodawał sił, gdy zadania okazywały się trudniejsze niż na pierwszy rzut oka.

 

Superkoderki” to prawdziwa historia dziewczyn, które w ramach wspomnianego kursu (Girls Who Code), stworzyły pracę końcową w formie gry. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, iż owa gra bardzo oryginalnie poruszyła temat “menstruacyjnego tabu” i stała się żywo komentowanym zjawiskiem oraz powodem do publicznych dyskusji nad społecznym stosunkiem do miesiączki.

Gra “Tampon run” zyskała rzesze zwolenników i szeroko otworzyła przed autorkami drzwi do kariery oraz ukazała interesujące perspektywy związane z ich przyszłością w branży informatycznej. O ile początkowe zainteresowanie projektem było niezwykle obiecujące i motywujące, o tyle późniejsze rozterki, wybory i problemy stały się przedsmakiem dojrzałych decyzji, z całym wachlarzem wynikających z tego konsekwencji.

 

Superkoderki” gorąco polecam każdej nastolatce, która zastanawia się nad przyszłością, nie tylko w branży informatycznej. Każdej dziewczynie, którą paraliżuje strach przed publicznym wystąpieniem…. która jest przekonana, że nie powinna publicznie zabierać głosu, gdyż cokolwiek powie zabrzmi głupio… której dramatycznie brakuje pewności siebie.

 

Historia superkoderek została opowiedziana z perspektywy zarówno Sophie jak i Andy. Podobnie jak większość nastolatek, to dwie przeciętne dziewczyny z marzeniami. “Kto może wiedzieć, co się wydarzy, gdy się postarasz? Może prosta gra wideo stanie się hitem internetu? Może odmienisz swoje życie?” Szczerość wypowiedzi bohaterek jest absolutnie rozbrajająca, dzięki czemu cały obraz sukcesu ukazuje się czytelnikowi niczym świetnie napisana, przyciągająca uwagę powieść. Na końcu książki znajdziesz “Wprowadzenie do kodowania” i kto wie, może to przewodnik, którego własnie szukasz…
podpis

 

superkoderki

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorki: ANDREA GONZALES, SOPHIE HOUSER | tytuł: SUPERKODERKI | wydawnictwo: CZARNA OWCA | premiera: 22.08.2018 | liczba stron: 304 | Format: 130×195 | gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA / AUTOBIOGRAFIA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry