mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Strażniczka Słońca"

Strażniczka Słońca

“Nagle przyszło mi do głowy, że tęsknię za wiosną tak, jak tęskniłam za mamą, chociaż nie wiem, czym jest wiosna ani jak to jest mieć mamę.” | “Strażniczka Słońca” Maja Lunde

Strażniczka Słońca

W skrócie.
Lilia żyje w świecie bez słońca. Szara, bezbarwna i wilgotna codzienność, z każdym dniem bardziej daje się dziewczynce we znaki. Brak pór roku i głód, doskwierający mieszkańcom wioski, są przyczyną pogłębiającego się smutku dziewczynki. Bohaterka mieszka z dziadkiem, który co trzy dni przynosi na targ świeże warzywa i owoce. Wyhodowane w rodzinnej szklarni, bezcenne produkty wymagają od starszego człowieka pracy od świtu do zmierzchu. Pewnego dnia Lilia łamie zakaz i w dobrej intencji przekracza próg miejsca pracy dziadka. Przypadkiem trafia na ścieżkę, prowadzącą w głąb niebezpiecznego lasu. Dziewczynka nie może powstrzymać ciekawości, a potem ogarniającego ją zachwytu, gdy odkrywa tętniącą życiem dolinę, poznaje Chłopca i Psa. Jak to możliwe, że to miejsce, leżące tak blisko wioski jest tak inne… tak kolorowe, pełne życia i ciepłe?

 

Wrażenia.
To jedna z tych opowieści, do których chce się wracać, wpatrywać się w te żywe, hipnotyzujące ilustracje, kontemplować treść i wychodzić na spotkanie Strażniczce Słońca. Przekazywać jej swoje wątpliwości, opowiadać o pędzącym świecie i dzielić się obawą o zaburzanie równowagi w przyrodzie. Ciekawość Lilii, przyjaźń z Chłopcem oraz relacje z dziadkiem są niezwykle trafną metaforą, obrazującą nastoletnią codzienność. Zagubienie bohaterki, jej wielkie i jednocześnie tak elementarne potrzeby, zmuszają do głębokich refleksji, kreują w wyobraźni przerażający obraz braku naturalnej równowagi, który w każdym wypadku prowadzi do klęski, a nawet śmierci.

 

Strażniczka Słońca” to literatura młodzieżowa, którą najbardziej poleciłabym nastolatkom w okresie dojrzewania. Fabuła w kilku miejscach odnosi się do tego właśnie czasu w życiu młodych ludzi. Książka wyraźnie podkreśla sprawy, o których łatwo zapomnieć, zmusza do przystanięcia w tym młodzieńczym biegu i zastanowienia się, co tak naprawdę jest ważne, o co warto walczyć, co daje szczęście w życiu. Dlaczego złość, żal i smutek nigdy nie są dobrymi doradcami, a zaślepiony tymi uczuciami umysł może zranić wiele osób, nawet tych najbliższych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w bohaterach książki, którą szczerze polecam!
podpis

 

Strażniczka Słońca

Wydawnicze szczegóły książek:
| tytuł: STRAŻNICZKA SŁOŃCA
| autorka: MAJA LUNDE
| ilustracje: LISA AISATO
| przekład: MILENA SKOCZKO
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 24.03.2021
| liczba stron: 200
| format: 240×275
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA/FANTASTYKA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry