mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „SEXED PL”

Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców.

Wszyscy potrzebujemy wsparcia i miłości. To właśnie czyni nas ludźmi.
| „SEXED PL”

SEXED PL

 

Bardzo ostrożnie podchodzę do poradników dla rodziców. W pierwszej kolejności zawsze sprawdzam merytoryczną wartość tego typu książek. Zarówno wypowiadający się eksperci jak i osoby, przedstawiające swój punkt widzenia, niejednokrotnie poparty wieloletnim doświadczeniem, wywołują u mnie dystans do przedstawianych porad czy informacji. Może wynika to z faktu, że jako mama z kilkunastoletnim stażem dokładnie wiem, jakie tematy obecnie interesują mnie najbardziej, a jakie już zupełnie mnie nie dotyczą.

 

Pierwszy raz zdarzyło mi się, że po wysłuchaniu audiobooka postanowiłam niezwłocznie zaopatrzyć się w papierową wersję publikacji. Zrobiłam to głównie po to, by zaznaczyć konkretne fragmenty i w odpowiedniej chwili móc do nich wrócić. Żyjemy w czasach, gdy ciekawe świata dzieci mają w zasięgu ręki odpowiedź na każde pytanie – wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę. Problem polega na tym, że nie zawsze to, co otrzymają i przeczytają jest prawdą. O ile dorośli są w stanie filtrować uzyskane informacje, o tyle dzieci tego jeszcze nie potrafią. Z reguły zwyczajnie wierzą w to, co przeczytają lub zobaczą, ewentualnie pójdą zadać pytanie rodzicom, by się upewnić czy to, co przeczytali jest prawdą. Na każdym etapie rozwoju pojawiają się pytania o różnice w wyglądzie pomiędzy dorosłym a dzieckiem, a procesy zachodzące w czasie dorastania tylko to zaintrygowanie potęgują. Jestem zwolenniczką rozmawiania o wszystkim i nie popieram ignorowania pytań, lecz staram się formułować jasne i czytelne odpowiedzi. Tylko ile powinnam powiedzieć i jak moje odpowiedzi powinny ewoluować, biorąc pod uwagę wiek dzieci oraz ich rozwój?

 

Z tą kwestią miałam zawsze największy problem, a brak jakichkolwiek wskazówek z okresu własnego dzieciństwa zawsze mocno utrudniało sprawę. Z książką „SEXD PL” rozmowy z dziećmi o dorastaniu, o seksualności, o zachodzących w nich zmianach, problemach i wątpliwościach stały się o niebo łatwiejsze! Poradnik został napisany w formie rozmowy, czyli są bezpośrednio zadawane przez rodziców pytania oraz odpowiedzi ekspertów. Owe rozmowy zostały podzielone według wieku dzieci: 0-5 lat, 5-9 lat, 9-12 lat, 12-15 lat, 15-18 lat. Słuchając pytań i odpowiedzi zyskałam pełny obraz tego jak prowadzić tego typu konwersacje (zarówno z synami jak i z córką), ile i w jakim wieku powiedzieć, jak reagować w konkretnych sytuacjach, na co zwracać szczególną uwagę, co powinno mnie zaniepokoić, a co jest typowe dla konkretnego etapu rozwoju. A tak się składa, że każde z moich dzieci mieści się w innym przedziale wiekowym i w każdym przypadku pogadanka będzie nieco inna. Oczywiście nie chodzi tu o robienie słuchaczom wykładu na konkretny temat, ale przede wszystkim o spontaniczną rozmowę zapoczątkowaną z pozoru niewinnym pytaniem, za którym kryje się naturalna dla danego wieku ciekawość samego lub samej siebie.

 

Z całą stanowczością mogę teraz stwierdzić, że jestem na takie pytania przygotowana, a jeśli o czymś zapomnę, zawsze mogę zajrzeć do książki ze wskazówkami ekspertów. W poradniku ”SEXED PL” znajdziecie konkretne przykłady jak takie rozmowy z młodym człowiekiem przeprowadzić. W wasze ręce trafi także garść faktów na temat rozwoju dziecka i jego potrzeb oraz wiele bezcennych rad, dzięki którym czuję się dobrze przygotowana na właściwe przeprowadzenie moich dzieci przez jeden z najburzliwszych momentów w ich życiu – przez czas dorastania.

 

Zarówno audiobook jak i papierową wersję publikacji polecam wszystkim świadomym rodzicom, którzy chcą wzbogacić się o bezcenną wiedzę, polegając na faktach oraz na opiniach ekspertów. Rodzicom i opiekunom, którzy chcą wiedzieć jak i kiedy rozmawiać, by przygotować dzieci na dorosłość w świecie pełnym dezinformacji, manipulacji i uprzedzeń.
podpis

 

| gatunek: PORADNIK | premiera: 15.06.2022 |
___
*Książki słuchałam w formie audiobooka w ramach abonamentu EmpikGo.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry