mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja serii z Tomkiem Winklerem. Beata i Eugeniusz Dębscy.

Dwudziesta trzecia. Zimny trop. Szwedzki kryminał. Śmierć druga. Tomek Winkler.

Podcast na temat książki:

Otwórz w: SPOTIFY | PODCAST GO | GOOGLE PODCAST

Świat i czas pędzą szybko, a człowiek, jeśli chce zachować się godnie, musi mocno zaznaczyć swoje człowieczeństwo. | „Śmierć druga. Tomek Winkler” Beata i Eugeniusz Dębscy | AUDIOBOOK.

Audiobook Tomek Winkler

W skrócie.
„Dwudziesta trzecia”
Zdesperowany biznesmen oferuje Winklerowi niemałą nagrodę za zdobycie dowodów, które obciążą domniemanego mordercę jego żony. Niestety, podejrzany wydaje się zupełnie czysty i nie ma szans na jakiekolwiek postępy w śledztwie. Z pomocą przychodzi pewna starsza pani – miłośniczka sudoku, mocnych trunków i specjalistka od trudnej młodzieży.

 

„Zimny trop”
Babcia Roma wyjeżdża do urokliwego kurortu. Spotyka tam starego znajomego, który niespodziewanie znika bez śladu. Zaniepokojona staruszka postanawia zlecić sprawę wnukowi i nie spocznie póki nie dowie się prawdy. Tomek Winkler w pierwszej kolejności musi zmierzyć się ze śniegiem, który bezlitośnie zasypuje wszystkie ślady popełnienia przestępstwa. Po drugie, bohater w gruncie rzeczy wie, że sytuacja, w której się znalazł nie sprzyja szukaniu pomocy u znajomych. Koledzy po fachu z pewnością nie zamierzają ułatwiać mu prowadzonego śledztwa.

 

„Szwedzki kryminał”
Adam „Psychoza” Mateńczuk to psychopata, który został skazany za morderstwo dziecka. W chwili słabości wyznaje współwięźniowi, że nie była to jego jedyna ofiara. Psychoza właśnie uciekł z zakładu psychiatrycznego, a na jego liście ludzi do odstrzału znalazł się również Tomek Winkler. Detektyw musi odkryć całą prawdę o swoim prześladowcy, bo Mateńczuk nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć obrany cel.

 

„Śmierć druga”
Rafał Góra zostaje znaleziony martwy, a podejrzenie popełnienia morderstwa pada na jego najlepszego przyjaciela – Sebastiana. Gdy śledztwo utyka w martwym punkcie, śledczy zwracają się z prośbą o pomoc do Tomka Winklera. Problem w tym, że detektyw zna podejrzanego i ma wszelkie powody, by wątpić w jego winę. Mimo wielu wątpliwości, Winkler postanawia włączyć w dochodzenie babcię Romę, swoją najbliższą współpracownicę.

 

Wrażenia.
Kryminalna seria z Tomkiem Winklerem to kolejny przykład nieprzeciętnej opowieści, do której doprowadził mnie lektorski głos Wojciecha Żołądkowicza. Zaczęłam słuchać pierwszego audiobooka i rażona przeczuciem już wiedziałam, że znajdę tu to, czego szukam w naprawdę dobrych książkach. Mało tego! Wręcz poczułam się uzależniona od słuchania. Bez względu na okoliczności, Tomek Winkler towarzyszył mi codziennie, aż do poznania wszystkich części serii. Gdy wybrzmiały ostatnie zdania z „Śmierci drugiej”, natychmiast pożałowałam, że nie mam przed sobą kolejnych czterech części i bardzo pozazdrościłam wszystkim, którzy jeszcze nie znają twórczości Państwa Dębskich.

 

Tomek Winkler to były gliniarz i to nie byle jaki, ale ten z najwyższej półki śledczych. Niestety, jego zeznania przeciw skorumpowanym lekarzom doprowadziły do usunięcia go ze służby. Jeżeli masz sprawę, z którą nie chcesz iść na policję, możesz spróbować zainteresować nią Winklera i… jego babcię Romę. Ach cóż to jest za duet!!! Od samego początku byłam oczarowana i nie mogłam wyjść z podziwu nad ich wspólną relacją. Babcia to była prawniczka, która tylko czasami korzysta z przywilejów bycia ciekawą świata, ludzi i sytuacji starszą panią. Sęk w tym, że Roma mówi i robi rzeczy, które mogłyby wyglądać sztucznie i groteskowo w wykonaniu kogoś innego, ale ona jest w tym wszystkim tak naturalna, że ACH! Dialogi tej dwójki to mistrzostwo, nie wspominając już o słowotwórstwie, sarkazmie i ironii, które naznaczają fabułę bardzo wyróżniającym się i oryginalnym brzmieniem.

 

Każda część serii to inna historia: nowa, nieprzewidywalna, z mocnym ładunkiem emocjonalnym i kryminalną zagadką. A wierzcie mi, w przypadku audiobooków Wojciech Żołądkowicz potrafi zadbać o odpowiednie doznania słuchowe. Błyskotliwa i bardzo precyzyjnie skrojona fabuła i niekonwencjonalni bohaterowie sprawiają, że uwaga czytelnika skupia się bardziej na odkryciu prawdy, niż na zbrodniach samych w sobie. Na koniec dodam tylko, iż ze szczerego serca życzę Autorom, by opowieść o Tomku i jego babci doczekała się ekranizacji, najlepiej w formie kilkuodcinkowego serialu. Z pewnością rzuciłabym wszystko i oglądała bez opamiętania. Koniecznie przeczytajcie lub wysłuchajcie, naprawdę warto! Niecierpliwie czekam na kolejną część serii.
podpis

 

Audiobook Tomek Winkler

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: BEATA I EUGENIUSZ DĘBSCY
| cykl: TOMEK WINKLER
| tytuły: DWUDZIESTA TRZECIA, ZIMNY TROP, SZWEDZKI KRYMINAŁ, ŚMIERĆ DRUGA
| wydawnictwo: AGORA
| format: AUDIOBOOK
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ
___
*Książek słuchałam w formacie: audiobook,  w ramach abonamentu AUDIOTEKA KLUB.

Chcesz coś dodać? Pisz śmiało!

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry