mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja serii z Agatą Stec i Arturem Kamińskim.

Boska proporcja. Materiał ludzki. Białe kłamstwa. Agata Stec i Artur Kamiński.

To ona jako jedyna odzwierciedli boską proporcję. Nie będzie już potrzebowała makijażu. W przyszłość, w jaką wejdziemy dzięki mnie, żadna kobieta nie będzie musiała ukrywać swojej naturalnej urody.
| „Boska proporcja. Agata Stec i Artur Kamiński” Piotr Borlik

Piotr Borlik

W skrócie.
Fabuła „Boskiej proporcji” rozpoczyna się od znalezienia w palmiarni Parku Oliwskiego zwłok. Morderca zadbał o to, by widok był równocześnie makabryczny i piękny. Sprawa zostaje przydzielona Agacie Stec. Pani komisarz ponad wszystko ceni sobie rady i uwagi brata, toteż nieoficjalnie angażuje Artura w śledztwo, licząc na jego doświadczenie w pracy z psychopatycznymi jednostkami. Niedługo potem ma miejsce kolejna zbrodnia, niby podobna a jednak zupełnie inna od poprzedniej. Późniejsze wydarzenia jeszcze bardziej komplikują śledztwo oraz tak zawodowe jak i prywatne życie bohaterki.

 

„Materiał ludzki” to druga po „Boskiej proporcji” część serii z Agatą Stec. Pani komisarz odzyskuje przytomność na pace jadącego samochodu dostawczego. Bardzo szybko zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji – została porwana. Gdy pojazd się zatrzymuje, bohaterka nie ma litości dla porywacza i gdy tylko nadarza się okazja unieszkodliwia napastnika –niestety śmiertelnie. Wkrótce potem Agata odnajduje dwie młode kobiety przywiązane do pali na środku pola i obrośnięte kwitnącymi powojnikami. Okazuje się, że jedna z ofiar wciąż żyje. Dzięki szybkiej pomocy medycznej, kobieta dochodzi do zdrowia i trafia pod opiekę Artura Kamińskiego. Psycholog zainteresował się jej przypadkiem nie tylko z uwagi na doznaną przez kobietę traumę i chęć udzielenia jej pomocy. Chodzi o coś znacznie ważniejszego…

 

W finale trylogii („Białe kłamstwa”) Agata niespodziewanie staje się główną podejrzaną w sprawie o morderstwo gdyńskiego biznesmena Jacka Biernata. Bohaterka trafia do aresztu, a bez szans na zdobycie środków na wpłatę absurdalnie wysokiej kaucji zmuszona jest przyjąć pomoc od brata. Stec postanawia podjąć grę, w którą metodycznie i skutecznie wciąga ją Kamiński. Wszystko po to, by mimo wiszącego nad nią niebezpieczeństwa wymierzyć mu sprawiedliwość.

 

Wrażenia.
Moja pierwsze refleksja po wysłuchaniu serii brzmiała: Cóż za oryginalny i jakże trafiony pomysł na parę głównych bohaterów! Jak sięgam pamięcią do wszystkich przeczytanych i wysłuchanych książek z gatunku thriller/kryminał, nigdy nie miałam okazji śledzić losów pary rodzeństwa. Agata Stec – impulsywna policjantka z niebywałym nosem do tropienia przestępców. Bohaterka ma za sobą nieudane małżeństwo, nie stroni od alkoholu, jak nikt inny potrafi trzymać kolegów z komendy w ryzach i nie przykłada większej uwagi do porządku czy punktualności. Artur Kamiński – znany i ceniony psycholog, pracoholik z bardzo nietypowymi metodami podejścia do pacjentów i ich problemów Ponadto wielbiciel luksusu, dobrych win oraz wyśmienitego jedzenia. Z pozoru tak różni, ale po wnikliwszym poznaniu bardzo do siebie podobni. Agata nie występuje w roli typowej śledczej, postępującej zgodnie z prawem i procedurami. W każdym przypadku pojawiają się komplikacje, więc bohaterka węszy na własną rękę, oczywiście ku niezadowoleniu przełożonych. Artur nie uczestniczy bezpośrednio w tropieniu przestępców, ale z uwagi na wykonywaną profesję kieruje uwagę siostry na istotne szczegóły, dotyczące zachowania oraz okoliczności morderstw.

 

Piotr Borlik stworzył wątek psychologiczny, stanowiący bardzo ważny element tej serii, czyniąc tę opowieść wyjątkową. Bez najmniejszego oporu dałam się wciągnąć w świat głównych bohaterów i trwałam w nim do końca, do zaskakującego zakończenia. Tego finału nie można było przewidzieć! Oryginalność i nieschematyczność fabuły, postaci i zwrotów akcji, a do tego ten wkradający się od czasu do czasu humor oraz doskonały kunszt pisarski sprawiły, że z pewnością sięgnę po inne tytuły Autora. Wam również gorąco polecam!
podpis

 

Piotr Borlik

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: PIOTR BORLIK
| cykl: AGATA STEC I ARTUR KAMIŃSKI
| tytuły: BOSKA PROPORCJA, MATERIAŁ LUDZKI, BIAŁE KŁAMSTWA
| wydawnictwo: PRÓSZYŃSKI I S-KA
| format: AUDIOBOOK
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ
___
*Książek słuchałam w formie audiobooków w ramach abonamentu LEGIMI.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry