mamao.pl

|  O MNIE 

Kolejny raz wpadła mi w ręce książka, w której pojawia się słowo “czterdziestka”… Tym razem w kontekście wieku bohaterek. Czy powinnam się tu dopatrywać jakichkolwiek podtekstów, które sugeruje los… Szczerze mówiąc, niespecjalnie przeraża mnie ta cyfra, może dlatego że mam jeszcze kilka latek w zapasie.

Ewa, Kamila i Malwina to koleżanki z dzieciństwa, które wspólnie spędzały wakacje u dziadka Walerego w Zadolu. Ewa i Kama to przyjaciółki a Malwina, kuzynka Kamili, to przysłowiowe piąte koło u wozu, które zawsze przyklejało się do dziewczyn. Za sprawą spadku, w postaci dziadkowego domu, po długich latach koleżanki spotykają ponownie w miejscu pełnym dziecięcych wspomnień i nie kończących się opowieści.

Ewa i Kamila, jak na przyjaciółki przystało, utrzymywały ze sobą dość żwawy kontakt, aczkolwiek nie do końca były ze sobą szczere, tudzież istniało kilka niedomówień, których nie było okazji wyjaśnić. Malwina, powszechnie znana jako Malina, nie pozostawała w kontakcie z dziewczynami a spotkanie z nią po latach okazało się sporym zaskoczeniem. Zarówno Ewa jak i Kamila mają za sobą nieudane małżeństwa i chęć zwiedzenia wielkiego świata. Trochę dla poszerzenia horyzontów, trochę dla zapomnienia codzienności i problemów oraz trochę dla utarcia nosa najbliższym.

Sprawy nieco się komplikują gdy kwestie spadkowe okazują się nie do końca oczywiste: “Świat na nas czekał, a tu trzymały nas stara chata, bajoro oraz skrawek ugoru.” Do tego wszystkiego dochodzi zniknięcie Krzyśka, suszarnie Pławskiego, wróżka Adela. Powiało również sensacją oraz zdecydowanie nadgorliwą troską najbliższych.

Bohaterki są dalekie od sentymentalizmu, niejednokrotnie wykazują się humorem i ripostą wobec napotkanych mieszkańców wioski. Nie brakuje również kąśliwej ironii, która doskonale obrazuje to, z jakim dystansem dziewczyny podchodzą do swojego wieku: “Można być szczęśliwym wbrew wiekowi, wbrew temu co mówią inni, wbrew zdrowemu rozsądkowi!”

Książka jest jednocześnie zabawną oraz intrygującą lekturą. Napisana lekkim językiem, świetna towarzyszka podczas spaceru (sprawdzałam! 🙂 ), idealna na letnie popołudnie, godna uwagi propozycja na wakacje, książka przy której na pewno się uśmiechniesz ni tylko pod nosem.

sabat czterdziestek

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: ANNA KLEIBER | tytuł: SABAT CZTERDZIESTEK | wydawnictwo: BIS | premiera: 2016.04.25 | liczba stron: 344 | Format: 123×195 | gatunek: LITERATURA KOBIECA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. 

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Dziś z całą stanowczością stwierdzam, że w książkach odnalazłam swoją przystań. Literatura nie tylko motywuje mnie do bycia lepszą autorką owej strony, ale przede wszystkim, obdarowuje bezcenną wiedzą. Wiem, że w książkach znajdę wszystko! [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry