mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Sabat czterdziestek" Anny Kleiber.

Można być szczęśliwym wbrew wiekowi, wbrew temu, co mówią inni, wbrew zdrowemu rozsądkowi! | “Sabat czterdziestek” Anna Kleiber

Anna Kleiber „Sabat czterdziestek”

W skrócie.
Ewa, Kamila i Malwina to koleżanki z dzieciństwa, które wspólnie spędzały wakacje u dziadka Walerego w Zadolu. Ewa i Kama to przyjaciółki, a Malwina, kuzynka Kamili, to przysłowiowe piąte koło u wozu, które zawsze przyklejało się do dziewczyn. Za sprawą spadku, w postaci dziadkowego domu, po długich latach koleżanki spotykają ponownie w miejscu pełnym dziecięcych wspomnień i niekończących się opowieści.

Ewa i Kamila, jak na przyjaciółki przystało, utrzymywały ze sobą dość częsty kontakt, aczkolwiek nie do końca były ze sobą szczere, tudzież istniało kilka niedomówień, których nie było okazji wyjaśnić. Malwina nie pozostawała w kontakcie z dziewczynami, więc spotkanie z nią po latach okazało się sporym zaskoczeniem. Zarówno Ewa jak i Kamila mają za sobą nieudane małżeństwa. Obie chcą zwiedzić wielki świat – trochę dla poszerzenia horyzontów, trochę dla oderwania się od codzienności i zapomnienia o problemach, a trochę dla utarcia nosa najbliższym.

Sprawy nieco się komplikują, gdy kwestie spadkowe okazują się nie do końca oczywiste: „Świat na nas czekał, a tu trzymały nas stara chata, bajoro oraz skrawek ugoru”. Do tego wszystkiego dochodzi zniknięcie Krzyśka, suszarnie Pławskiego i wróżka Adela. Powiało również sensacją oraz zdecydowanie nadgorliwą troską najbliższych.

Wrażenia.
Bohaterki są dalekie od sentymentalizmu, niejednokrotnie wykazują się humorem i ripostą wobec napotkanych mieszkańców wioski. Nie brakuje również kąśliwej ironii, która doskonale obrazuje to, z jakim dystansem dziewczyny podchodzą do swojego wieku.

Książka jest jednocześnie zabawną oraz intrygującą lekturą. Napisana lekkim językiem, świetna towarzyszka podczas spaceru (sprawdzałam!), idealna na letnie popołudnie, godna uwagi propozycja na wakacje. To książka, przy której na pewno się uśmiechniesz nie tylko pod nosem.
podpis

 

sabat czterdziestek

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: ANNA KLEIBER | tytuł: SABAT CZTERDZIESTEK | wydawnictwo: BIS | premiera: 2016.04.25 | liczba stron: 344 | Format: 123×195 | gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

One Comment

  1. entomka 2 sierpnia, 2016 at 10:50 pm

    ooo, chętnie bym się skusiła … sprawdzę czy maja w naszej bibliotece … zwłaszcza, że latem jestem tam częstym gościem ..

Komentowanie nie niemożliwe.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry