mamao.pl

Poruszaj się bezszelestnie i kradnij, nie zostawiając śladu – tak brzmiały jej zasady.” | Robert Beatty “Willa, dziewczyna z lasu”.

Robert Beatty "Willa, dziewczyna z lasu"

W skrócie.
Wielkie Góry Mgliste, rok 1900.
Dwunastoletnia Willa mieszka wraz z babką w Głuchej Jamie. To jedyne miejsce na świecie, które może nazwać swoim domem oraz domem nielicznych już Feiran. Jej klan zupełnie zatracił dawne umiejętności rozmawiania z roślinami, zwierzętami i wykorzystywania leśnych mocy. Willa, wbrew zakazom przywódcy i pod troskliwym okiem babuni, pielęgnuje w sobie magię przekazywaną przez ostatnią leśną czarownicę.
Najważniejszym zadaniem bohaterki jest przetrwanie, a będąc małoletnią złodziejką z niezwykłymi zdolnościami, Willa chce zaimponować reszcie klanu swymi łupami. Dziewczyna regularnie okrada światłolubów czyli legowiska białych osadników, za wszelką cenę stara się pielęgnować w sobie niechęć do ludzi, którzy wtargnęli w jej świat, uśmiercając drzewa, zwierzęta, a nawet jej rodziców i ukochaną siostrę bliźniaczkę.

 

Podczas jednej z nocnych wizyt w domu osadnika, Willa musi zmierzyć się z wrogiem. Zostaje postrzelona i gdy jest pewna swojej śmierci, człowiek okazuje jej współczucie i oferuje pomoc. Światłolub, swą postawą zaprzeczył wszystkim poglądom i całej wiedzy jaką dziewczyna posiadała na jego temat. W tym momencie do serca, umysłu i duszy bohaterki zaczęły się wlewać wątpliwości, pojawiać kluczowe pytania i rozpoczął się moment trudnych, aczkolwiek uzasadnionych decyzji…

 

Wrażenia.
“Willa, dziewczyna z lasu” to opowieść o wewnętrznym rozdarciu, nierównej walce i magicznej nadziei. Światopogląd Willi jest ciągłą przepychanką między przekazem, płynącym ze strony wychowującego dziewczynę klanu oraz nielegalnymi wartościami, które z czułością przekazuje bohaterce ukochana babcia. Dziewczynie bardzo trudno jest dokonywać słusznych wyborów, a coś takiego jak kompromis nie ma w tym świecie racji bytu. Dobro w sercu bohaterki zawsze musi mierzyć się z czynami, które zapewniają przetrwanie. Pełne zawiści i chciwości otoczenie, tylko czeka na najmniejsze potknięcie Willi, by przypisać sobie wszelkie zasługi i przychylność przywódcy. Bohaterka żyje obecnie wbrew temu co podpowiada serce i dusza, lecz zgodnie z umysłem, dla dobra społeczności: “Nie ma żadnego JA. Jest tylko MY“.

 

Weszłam w tą opowieść z marszu, bez jakichkolwiek wątpliwości czy pytań. Fabuła otoczyła mnie leśną magią niczym pajęcza nić i nie puszczała do ostatnich zdań, słów. “Willa dziewczyna z lasu” to doskonale skonstruowana, świetnie napisana i pod każdym względem dopracowana przygoda. Willa, pomimo ogromnej presji otoczenia i młodego wieku, pozwoliła sobie na wątpliwości, zaczęła słuchać własnego wnętrza, dostrzegać sytuacje, które przynoszą jej radość, postanowiła nie podążać za tłumem, nie chce MY, pragnie JA, choć to pierwsze jest o wiele prostsze i dużo mniej bolesne w realizacji.

 

Postać Willi uzmysławia młodym czytelnikom, że warto szukać własnej tożsamości, swojej drogi przez życie, wsłuchiwać się w wątpliwości. Tak obrana ścieżka nigdy nie jest łatwa, można spotkać się z odrzuceniem, bólem, niezrozumieniem. Jednak odnalezienie własnej drogi do szczęścia i spełnienia jest tego warte, zwłaszcza gdy po drodze spotyka się życzliwych i szczerych ludzi. Robert Beatty stworzył niezwykle mądrą, pełną wskazówek opowieść dla młodych ludzi. Aczkolwiek wiek czytelnika, w tym przypadku, jest zależny od wrażliwości na mocny przekaz, książka może przerażać konsekwencjami chciwości, pychy, kłamstwa. Jednak, właśnie taki, zapadający w pamięć obraz napędza wyobraźnię i pobudza do działania. Zło bywa przerażające, ale dobro jest sprytniejsze i potężniejsze.
podpis

 

Robert Beatty "Willa, dziewczyna z lasu"

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: ROBERT BEATTY
| przekład: ŁUKASZ MAŁECKI
| tytuł: WILLA, DZIEWCZYNA Z LASU
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 10.02.2021
| liczba stron: 392
| format: 210×150
| gatunek: FANTASTYKA/LITERATURA MŁODZIEŻOWA|

2021-03-26T15:59:55+00:007 lutego 2021|

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry