mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Renata Kosin “Sekret zegarmistrza” czyli tajemnice rodu Śmiałowskich.

“Sekret zegarmistrza” należy niewątpliwie do tych powieści, z którymi trudno się rozstać. Już sam tytuł wskazuje na ciekawą treść, ale po kilku pierwszych rozdziałach, kolejne pochłania się bez opamiętania. Czytelnik zostaje bardzo skutecznie wplątany w rodzinne sekrety i tajemnice, które absolutnie CHCE (!) poznać jak najszybciej, tworząc w głowie własne hipotezy i snując domysły.

sekret zegamistrza

Rodzinne tajemnice, szczególnie te najpilniej strzeżone, zawsze budzą wiele kontrowersji, rodzą tysiące pytań i burzą dotychczas spokojny i szczęśliwy pogląd, nawet na kilka pokoleń. Zwykle zaczyna się niewinnie… od znaleziska, które rodzi całą masę pytań i nie daje żadnych odpowiedzi.

Niedopalony pamiętnik z końca XIX wieku, który wśród gruzu (po zburzonym, starym piecu kaflowym) znajduje główna bohaterka Lena, staje się początkiem nitki, prowadzącej do kłębka problemow, tajemnic i sekretów jej rodziny. Jakość znaleziska pozostawia wiele do życzenia ale to co można przeczytać, mówi zbyt dużo o członkach rodu Śmiałowskich, aby można było zbagatelizować te informacje i odłożyć znalezisko na półkę.
Obok Leny, pojawia się także jej córka Ksenia (świeżo upieczona studentka dietetyki), która także uczestniczy w dochodzeniu i z dreszczem emocji stara się pomóc matce w poszukiwaniu odpowiedzi na rodzące się pytania.

Lena mieszka w starym dworku w podlaskich Bujanach. Miejscu, w którym przez prawie sto pięćdziesiąt lat rodzili się i umierali kolejni członkowie rodu Śmiałowskich i Kudelów, mieszkali tam także jej dziadkowie: Ignacy i Stefania. Tam też wychowywała się główna bohaterka. Dziadkowie byli nierozłączni i nawet po odejściu Stefanii, Ignacy zmusił śmierć aby przyszła po niego poza kolejnością i wkrótce dołączył do małżonki.
Lena kochała dziadków równie mocno jak miejsce, w którym się wychowywała. Nie zgadzała się na żadne zmiany w wewnętrznym wyglądzie dworku, renowacje czy udogodnienia. Dziadek był zegarmistrzem i dzięki niemu odkryła swoją pasję i talent do tworzenia oryginalnej biżuterii z zegarkowymi elementami. Robiła nie tylko wisiorki ale także pierścionki, kolczyki czy bransoletki. Początkowe hobby przerodziło się w zajęcie na pełny etat, które cieszyło się sporym zainteresowaniem i przynosiło całkiem przyzwoity dochód.

Pozbycie się starego, nieużywanego pieca kaflowego oraz znalezione za jego przyczyną “skarby”, wywracają życie Leny do góry nogami. Ludzie, których znała od dziecka, okazują się nosicielami niezwykłych i momentami strasznych rodzinnych tajemnic, które rodzą kolejne pytania i wręcz zmuszają do szukania odpowiedzi. Pomimo tego, że dziadkowie Leny odeszli już dawno temu, ich obecność w starym dworze jest niemal wyczuwalna, tym samym dają do zrozumienia, że pewne sprawy nie zostały załatwione do końca i nie mogą odejść na wieczny spoczynek.

Już na samym początku powieści pojawia się kamienna mogiła w lesie, co oznacza? Dlaczego Emilie chciała spalić pamiętnik? Co wie ciotka Honorata? Dlaczego oraz wobec kogo Wądołowa ma jakiś dług? Czy pobyt po południu Francji był dobrym pomysłem? Czy plotki o sąsiadce są prawdziwe? No i co miał z tym wszystkim wspólnego Picasso i Jan Kochanowski? Szczerze polecam i zachęcam do lektury! :)

Książka pisana jest z punktu widzenia głównej bohaterki, w formie trzecioosobowej narracji. Główną rolę odgrywa wątek detektywistyczno – sensacyjny oraz historyczny, sięgający aż do powstania styczniowego.
“Sekret zegarmistrza” to piąta powieść Renaty Kosin. Jak przyznaje autorka, żadna z jej książek nie ma ani wyraźnego początku ani końca, jest opisanym kawałkiem życia bohaterów. Inspiracją do pisania są zawsze pewne wydarzenia lub przedmioty, które autorka nazywa “zapalnikami” i przypisuje im duchową wartości w każdej powieści. Kiedyś w warsztacie swojego taty (emerytowanego zegarmistrza) Renata Kosin natrafiła na stary damski zegarek z inicjałami JB, który stał się początkiem sekretu zegarmistrza…
Czy sięgnę po kolejne powieści autorki? Jeżeli tylko nadarzy się okazja to z pewnością i bez zawahania!

sekret zegamistrza

 

Wydawnicze szczegóły książki:
autor: RENATA KOSIN | tytuł: SEKRET ZEGARMISTRZA | wydawnictwo: ZNAK | premiera: 01.02.2016 | liczba stron: 416 | gatunek: POWIEŚĆ WSPÓŁCZESNA |

26 lutego 2016|

Podziel się wpisem ze znajomymi!

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry