mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja serii „Przyjaciele Holly Webb”

Czekoladowy piesek. Szukając misia. Kotek Pingwin.

Wielka moc drzemie w książkach, które przedstawiają świat widziany oczami dzieci. To niesamowite, o ilu rzeczach my dorośli z czasem zapominamy. Seria „Przyjaciele Holly Webb” to doskonałe opowiadania, osadzone w niezwykle realnych okolicznościach.

 

HOLLY WEBB "Szukając misia"

„Szukając misia”
Do domu przyjeżdża ekipa budowlana, której zadaniem jest wyremontowanie jednego z pomieszczeń. W nowo przygotowywanym pokoju ma zamieszkać Ben.
Już na samym początku, Cassie stwierdza, że jeden z robotników to typowy pirat. Oczywiście, za jej opinią przemawia cały szereg wystosowanych przez dziewczynkę argumentów. Jednak Ben nie daje się przekonać i jako starszy brat jest dużo rozważniejszy w swojej ocenie. Chłopiec ma problemy w szkole. Chodzi o jego relacje z rówieśnikami, które nie układają się najpomyślniej. Pewne sytuacje, momentami sprawiają chłopcu wiele przykrości. Ben nie sprawdza się jako dobry piłkarz na szkolnym boisku, a jego prawdziwy talent zdaje się być niesłusznie niezauważany. Codzienność rodzeństwa nabiera radośniejszych kolorów, gdy Ben i Cassie dowiadują się o nietypowym gościu, który regularnie odwiedza ich ogród, o pewnym misiu…

 

Autorka w bardzo obrazowy i delikatny sposób porusza kwestię relacji między rodzicem i dzieckiem. Okazuje się, że czasami rodzice nie widzą i nie słyszą tego, co powinni dostrzec w pierwszej kolejności. Brak czasu, praca, pośpiech, tysiące spraw na głowie sprawiają, że dorosłym może umknąć coś bardzo ważnego, coś co sprawia że dzieci czują się nieszczęśliwe, nierozumiane, niedoceniane. Zdarza się, że obcy człowiek szybciej doceni talent oraz niezwykłe zdolności dziecka, niż jego rodzice.

 

Książka ukazuje jak ważne jest wsłuchiwanie się w dziecięce potrzeby, obserwowanie zachowań, bycie otwartym na poznawanie oczekiwań czy opinii. Ignorancja czy odkładanie poważnych rozmów na później, nigdy nie rozwiąże problemu, wręcz przeciwnie – może sprawić, że będzie on narastał i stanie się przyczyną niechęci, zobojętnienia oraz braku pewności siebie u dziecka.

 

Książki: Przyjaciele Holly Webb Czekoladowy piesek

„Czekoladowy piesek”
Bohaterowie to dziewięcioletnia Amy, jej młodsza o 4 lata siostra Lara oraz ich wierny czworonożny przyjaciel o charakterystycznym imieniu: CZOK, jest to skrót od słowa czekolada, gdyż piesek po pierwsze uwielbia słodkości (a kto ich nie lubi…:-)), po drugie jego oczy zawsze lśnią niczym czekoladowe draże i po trzecie zwierzaka futerko ma bardzo czekoladowy kolor.
Niebawem, pojawić ma się dzidziuś czyli młodsze rodzeństwo dziewczynek. Podczas pobytu na wakacjach Amy dowiaduje się, że będzie musiała dzielić pokój z Larą, która ustępuje miejsca nowemu członkowi rodziny i przeprowadza się do starszej siostry. Ów pomysł zostaje bardzo chłodno przyjęty przez dziewczynkę, jednak po rodzinnych wakacjach i wspólnych przeżyciach wszystko wydaje się być na dobrej drodze. Niestety w gruncie rzeczy dziewięciolatce trudno pogodzić się ze zmianami, natomiast młodsza siostra bardzo przeżywa całą sytuację. Kluczową rolę odgrywa tu Czok, który wydaje się być jedynym i niezwykle skutecznym lekiem na całe zło.

 

Fabuła książki doskonale ukazuje emocje, towarzyszące kilkuletnim siostrom w związku z zaistniałą sytuacją. Autorka, poprzez opisanie zachowań dziewczynek, bardzo przybliża rodzicom pewien tok myślenia oraz pomysły jakie mogą zrodzić się w dziecięcych głowach. Opisane sytuacje to nie tylko relacje między siostrami ale również punkt widzenia dziewczynek, biorąc pod uwagę dzidziusia, który może przyjść na świat lada dzień.

 

Książki Przyjaciele Holly Webb "Kotek Pingwin"

„Kotek Pingwin”
Głównymi bohaterami książki jest trzecioklasista Alfie oraz jego kot o imieniu Pingwin. Imię czworonoga odzwierciedla jego charakterystyczne czarno-białe futerko. Chłopiec, często potajemnie spędza popołudnia w pełnym ciekawych kocich zakątków ogrodzie sąsiadki. Często przesiaduje na ulubionej jabłoni. Z uwagi na wiek pani Barratt, miejsce to jest bardzo zaniedbane i zarośnięte.
Sprawy bardzo się komplikują, gdy do sąsiadki wprowadza się jej córka wraz z wnuczką Grace. Podczas pierwszego, nieoczekiwanego spotkania Alfie i Grace nie zapałali do siebie sympatią. Natomiast Pingwin, ciekawy nowych mieszkańców zaczął spędzać czas również z dziewczynką. Czy dzieciaki przełamią wzajemną niechęć? Jaki będzie udział Pingwina w ich wspólnej przygodzie?

 

Książka w rewelacyjny sposób pokazuje, iż zazdrość nie jest dobrym doradcą w relacji z rówieśnikami, a przyjaźń z kotkiem lubi chodzić własnymi ścieżkami, uświadamiając najmłodszym, że nie można oczekiwać od czworonogów dzielenia dziecięcych niechęci.podpis

 

Kilka szczegółów na temat książek:
Autorka: Holly Webb
Tytuły: „Szukając misia”, „Czekoladowy piesek”, „Kotek Pingwin”
Seria: „Przyjaciele Holly Webb”
Przekład: Małgorzata Bortnowska
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 03.03.2014
Format: A5
Ilość stron: 140 – 160
Kategoria: dla dzieci

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Komentarzy

 1. Agnieszka M 19 marca, 2014 at 11:29 am

  Fajne są książeczki z tej serii :)

  • Magda M 19 marca, 2014 at 7:01 pm

   Fajne i bardzo życiowe! Opisywane historie są bardzo realne, dzięki czemu dają szanse rodzicowi spojrzeć na świat oczami dziecka, a przecudne okładki skutecznie przyciągają uwagę najmłodszych:-)) Polecam!
   Pozdrawiam ;-)

 2. Zwyczajna mama 19 marca, 2014 at 12:53 pm

  ciekawa pozycja ;)

  • Magda M 19 marca, 2014 at 7:04 pm

   Szczerze polecam całą serię! Jestem pewna, że jeszcze nie raz wrócę do czytania tych książek moim maluchom.
   Pozdrawiam :-)

 3. Marta W 19 marca, 2014 at 1:09 pm

  Na razie nie mogę się wypowiedzieć, bo przy Elizie miałam krótki epizod zawodowy. I muszę przyznać, że rzeczywiście może być trudniej, ale grunt, to znaleźć czas na rozmowę, to zawsze się sprawdzi. Pozdrawiam

  • Magda M 19 marca, 2014 at 7:08 pm

   Również jestem tego zdania, na rozmowę zawsze MUSI być czas! Niewątpliwie trzeba pielęgnować wzajemne relacje i zawsze stawiać czoła problemom.
   Pozdrawiam ;-)

 4. Jagoda M. 19 marca, 2014 at 5:32 pm

  Fajne;-) Sama chętnie bym przeczytała, nie tylko ze względu na Biankę;-)

  • Magda M 19 marca, 2014 at 7:13 pm

   Szczerze przyznam, że mnie bardzo wciągnęła cała seria, chłopcy słuchali o tyle o ile byli w stanie coś zrozumieć :-) jestem pewna, że jeszcze nie raz po nie sięgniemy!
   Pozdrawiam :-)

Komentowanie nie niemożliwe.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry