Przeogromna moc drzemie w książkach, które przedstawiają świat widziany oczami dzieci. Niesamowite jest to, o ilu rzeczach my — dorośli – z czasem zapominamy. „Przyjaciele Holly Webb” to seria doskonałych opowiadań, które zostały osadzone w niezwykle realnych okolicznościach.
„Szukając misia”
Do domu przyjeżdża ekipa budowlana. Jej zadaniem jest wyremontowanie jednego z pomieszczeń. W nowo przygotowanym pokoju ma zamieszkać Ben. Już na samym początku Cassie stwierdza, że jeden z robotników wygląda jak typowy pirat. Oczywiście za jej opinią przemawia cały szereg argumentów, jednak Ben nie daje się przekonać. Jako starszy brat jest dużo rozważniejszy w swojej ocenie.
Chłopiec ma problemy w szkole. Chodzi głównie o jego relacje z rówieśnikami. Niestety nie układają się one najpomyślniej. Pewne sytuacje sprawiają Benowi wiele przykrości. Chłopiec nie sprawdza się w roli szkolnego piłkarza, a jego prawdziwy talent zdaje się być niesłusznie niezauważany. Codzienność rodzeństwa nabiera radośniejszych kolorów, gdy Ben i Cassie dowiadują się o nietypowym gościu, który regularnie odwiedza ich ogród. O pewnym misiu…
Autorka w bardzo obrazowy i delikatny sposób porusza kwestię relacji między rodzicem i dzieckiem. Okazuje się, że dorośli czasami nie widzą i nie słyszą tego, co powinni dostrzec w pierwszej kolejności. Przez brak czasu, pracę, pośpiech i tysiące spraw na głowie może nam umknąć coś bardzo ważnego. Coś co sprawia, że dzieci czują się nieszczęśliwe, nierozumiane, niedoceniane. Zdarza się, że obcy człowiek doceni talent i niezwykłe zdolności dziecka szybciej niż jego rodzice.
Książka ukazuje, jak ważne jest wsłuchiwanie się w dziecięce potrzeby. Ignorancja lub odkładanie poważnych rozmów na później nigdy nie rozwiąże problemu. Wręcz przeciwnie – może sprawić, że będzie on narastał i stanie się przyczyną niechęci, zobojętnienia oraz braku pewności siebie u dziecka.
„Czekoladowy piesek”
Bohaterowie to dziewięcioletnia Amy, jej młodsza o cztery lata siostra Lara oraz ich wierny czworonożny przyjaciel o charakterystycznym imieniu – Czok. Jest to skrót od słowa czekolada, gdyż piesek po pierwsze – uwielbia słodkości (a kto ich nie lubi… :-)), po drugie – jego oczy zawsze lśnią niczym czekoladowe draże i po trzecie – futerko zwierzaka ma czekoladowy kolor.
Niebawem w rodzinie ma się pojawić dzidziuś, czyli młodsze rodzeństwo dziewczynek. Podczas pobytu na wakacjach Amy dowiaduje się, że będzie musiała zacząć dzielić swój pokój z Larą. Ów pomysł zostaje bardzo chłodno przyjęty przez dziewczynkę, jednak po rodzinnych wakacjach i wspólnie przeżytych chwilach wszystko wydaje się być na dobrej drodze. Dziewięciolatce niestety trudno jest pogodzić się ze zmianami, jej młodsza siostra również bardzo przeżywa całą sytuację. Kluczową rolę w historii odgrywa Czok, który wydaje się być jedynym, a zarazem niezwykle skutecznym lekiem na całe zło.
Fabuła książki doskonale ukazuje emocje, które towarzyszą kilkuletnim siostrom wraz z pojawiającymi się w ich życiu zmianami. Autorka opisuje nie tylko relacje między dziewczynkami, ale również ich sposób postrzegania rzeczywistości. Zaprezentowane w historii zachowania mogą przybliżyć rodzicom pewien tok myślenia oraz pomysły, jakie mogą pojawić się w dziecięcych głowach.
„Kotek Pingwin”
Głównym bohaterem książki jest trzecioklasista Alfie oraz jego kot o imieniu Pingwin. Imię czworonoga nawiązuje do jego charakterystycznego czarno-białego futerka. Chłopiec, często potajemnie, spędza popołudnia w ogrodzie sąsiadki – miejscu pełnym ciekawych kocich zakątków. Najczęściej przesiaduje na swojej ulubionej jabłoni. Z uwagi na wiek pani Barratt miejsce to jest bardzo zaniedbane i zarośnięte.
Sprawy bardzo się komplikują, gdy do sąsiadki wprowadza się jej córka wraz z wnuczką Grace. Podczas pierwszego, nieoczekiwanego spotkania Alfie i Grace nie zapałali do siebie sympatią. Natomiast Pingwin, ciekawy nowych mieszkańców, zaczął spędzać czas również z dziewczynką. Czy dzieciaki przełamią wzajemną niechęć? Jaki będzie udział Pingwina w ich wspólnej przygodzie?
Książka w rewelacyjny sposób pokazuje, iż zazdrość nie jest dobrym doradcą w relacji z rówieśnikami, a przyjaźń z kotkiem, który lubi chodzić własnymi ścieżkami, uświadamia najmłodszym, że nie można od czworonogów oczekiwać dzielenia dziecięcych niechęci względem innych osób.
___
korekta tekstu: Maja Szczepańska
Kilka szczegółów na temat książek:
Autorka: Holly Webb
Tytuły: Szukając misia, Czekoladowy piesek, Kotek Pingwin
Seria: Przyjaciele Holly Webb
Przekład: Małgorzata Bortnowska
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 03.03.2014
Format: A5
Ilość stron: 140 – 160
Kategoria: dla dzieci
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Komentarzy
Komentowanie nie niemożliwe.
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE:
Fajne są książeczki z tej serii :)
Fajne i bardzo życiowe! Opisywane historie są bardzo realne, dzięki czemu dają szanse rodzicowi spojrzeć na świat oczami dziecka, a przecudne okładki skutecznie przyciągają uwagę najmłodszych:-)) Polecam!
Pozdrawiam ;-)
ciekawa pozycja ;)
Szczerze polecam całą serię! Jestem pewna, że jeszcze nie raz wrócę do czytania tych książek moim maluchom.
Pozdrawiam :-)
Na razie nie mogę się wypowiedzieć, bo przy Elizie miałam krótki epizod zawodowy. I muszę przyznać, że rzeczywiście może być trudniej, ale grunt, to znaleźć czas na rozmowę, to zawsze się sprawdzi. Pozdrawiam
Również jestem tego zdania, na rozmowę zawsze MUSI być czas! Niewątpliwie trzeba pielęgnować wzajemne relacje i zawsze stawiać czoła problemom.
Pozdrawiam ;-)
Fajne;-) Sama chętnie bym przeczytała, nie tylko ze względu na Biankę;-)
Szczerze przyznam, że mnie bardzo wciągnęła cała seria, chłopcy słuchali o tyle o ile byli w stanie coś zrozumieć :-) jestem pewna, że jeszcze nie raz po nie sięgniemy!
Pozdrawiam :-)