“Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewis Carroll

Gdybym miała wskazać tą jedną, jedyną bajkę, którą wspominam z ogromnym sentymentem, zdecydowanie wskazałabym na Alicję oraz jej przygody w Krainie Czarów. Na potwierdzenie tych słów dodam, iż właśnie tak ma na imię moja córka 🙂 .

Jestem absolutnie przekonana o tym, że “Przygody Alicji w Krainie Czarów” to bajka o niesamowitych właściwościach. Jej przekaz zmienia się i nabiera innego, głębszego znaczenia wraz z czytaniem książki na kolejnych etapach rozwoju. Inaczej odbierze treść dziecko, inaczej nastolatek, jeszcze inaczej starsza młodzież oraz dorośli.

Pewnego przeciętnego dnia, Alicja wpada do króliczej nory i tym sposobem wkracza do zupełnie innego, przypominającego sen świata czarów. W nowej rzeczywistości nic nie jest normalne! Po zjedzeniu ciastka i wypiciu tajemniczego napoju, dziewczynka raz rośnie raz maleje. Po drodze spotyka ogromną ilość dziwnych, nietypowych istot. Oczywiście próbuje wrócić do domu, ale sprawa wydaje się nadzwyczaj skomplikowana i banalnie trudna…

Absurd całej opowieści jest tak fenomenalny, że trudno nie uśmiechnąć się pod nosem, w niektórych sytuacjach. Oczywiście książka inaczej rozbawia dzieci i dorosłych, którzy w zupełnie inny sposób zinterpretują wydarzenia. Z pewnością zauważą niesamowitą wieloznaczność postaci oraz bezbłędnie odczytają czające się w opowieści dwuznaczności, niemożliwe do zinterpretowania przez najmłodszych. To jedna z tych wyjątkowych propozycji, które pozwalają się przenieść w świat dziecięcych marzeń, odkryć moc czarów i przede wszystkim spojrzeć na sen z zupełnie innej, nowej perspektywy.

To jedna z tych książek, które można czytać dziesiątki razy i zawsze zostać oczarowanym przez fabułę. Jestem pewna, że wielu oglądało Alicję w telewizji, a może nawet w kinie. Jednak gorąco każdego namawiam do przeczytania tej czarodziejskiej publikacji. Tu wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, wszystko co wydaje się oczywiste burzy irracjonalność, a to co nielogiczne, w odpowiednim czasie, nabiera głębokiego sensu.

Przygody Alicji w Krainie Czarów

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: LEWIS CARROLL | tytuły: PRZYGODY ALICJI W KRAINIE CZARÓW | wydawnictwo: WILGA | premiera: 09.05.2018 | liczba stron: 144 | format: 210×140 | gatunek: DLA DZIECI |
podpis

2018-08-13T20:56:51+00:00 16 sierpnia 2018|