mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Próbowałam już wszystkiego! Czyli o dzieciach w wieku 1-5 lat.

Zapewne nie pamiętasz większości wspomnieć z wczesnego dzieciństwa. Zwłaszcza tych, które zdarzyły się przed trzecim rokiem życia. Jednak czy próbowałaś kiedyś wyobrazić sobie, jak to jest być dzieckiem? Jak to jest być małym i nierozumianym? | Próbowałam już wszystkiego!

W świecie, w którym wszystko jest tak bardzo fascynujące i ciekawe, dziecko chce się uczyć tu, teraz i na każdym kroku. Tymczasem dorośli nie potrafią odpowiednio interpretować zachowań najmłodszych… nie rozumieją do końca potrzeb… Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie nie tylko tworzy wielki znak zapytania w małych główkach ich pociech, ale też niejednokrotnie je przeraża. “…zachowania dzieci, nawet te ekstremalne, mimo wszystko wynikają z naturalnych pragnień właściwych ich wiekowi. Lepsze zrozumienie motywów postępowania dzieci wydaje mi się fundamentalne, ponieważ nasze własne reakcje zależą od tego, jak interpretujemy zachowania dzieci.”

“Próbowałam już wszystkiego” to kolejna książka, która powinna się znajdować w rodzicielskim kanonie lektur obowiązkowych. Okazuje się bowiem, że bardzo dużo niejasnych reakcji dziecka wynika ze zwyczajnego nieporozumienia. “Ponieważ mózg dziecka ciągle się rozwija, nie widzi ono pewnych rzeczy, nie rozumie ich w taki sposób jak my. Nieprzyjmowanie do wiadomości tego faktu jest źródłem wielu konfliktów, nieskutecznych kar i irytacji rodziców.”
Wspomniana książka jest bezcennym źródłem wiedzy dla rodzica, który chce wiedzieć dlaczego i jakie zachowania pociechy są charakterystyczne w konkretnym wieku. Dzięki świetnym ilustracjom, można dosłownie zobaczyć w czym tkwi problem. “Książka zawiera wiele uproszczeń, opcji, wyborów, rozwiązań, które warto rozważyć, gdy brak innego pedagogicznego pomysłu, a trzeba stanąć twarzą w twarz z jakimś problemem.”

Poszczególne rozdziały traktują o konkretnej grupie wiekowej:
– od 12 do 18 miesiąca “Czas, gdy rodzice mówią NIE”,
– od 18 do 24 miesiąca “Czas, gdy dzieci mówią NIE”,
– od 24 do 30 miesiąca “Porządek, układanie, bałagan!”,
– od dwa i pół do trzech lat “Ja, ja… ja chcę, wszystko sama!”,
– trzy lata “Razem”,
– trzy i pół do czterech lat “Narodziny wyobraźni, cudów i koszmarów”,
– cztery lata “Władza, zasady i obraz siebie”,
– cztery i pół do pięciu lat “Samoświadomość i problemy z socjalizacją”.

Ponadto, z książki dowiesz się także jak ustanowić granice, jak podejść do sporów między dziećmi oraz jakie sytuacje zależą od wieku.

Autorka bardzo jednoznacznie i konkretne obala teorię o tym, że dziecko potrafi manipulować rodzicami, zastawiać na nich pułapki czy kogokolwiek testować. NIE! Takie sytuacje nie mogą mieć miejsca! Żaden maluch nie jest zdolny intelektualnie do takiego myślenia. Kaprysy? Okazuje się, że można zrobić bardzo prosty test na zdolność dziecka do kapryszenia. Poza tym, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jeżeli nakazy, rozkazy oraz inne niedostosowane do wieku najmłodszych polecenia, są źle sformułowane to nie odniosą ŻADNEGO skutku lub może zainteresuje cię fakt, iż u małych dzieci nie powinno się utrwalać zachowań, które chcielibyśmy wyeliminować (np. używanie brzydkich wyrazów).

Po przeczytaniu książki wszystko wydaje się takie oczywiste! “To nie dzieci się zmieniły, lecz ich środowisko. Zapominamy często, że nasze dzieci nie są przygotowane do radzenia sobie w społeczeństwie generującym tak wiele bodźców.” Jako dorośli nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ciężko musi pracować mózg takiego maluszka aby przetworzyć każdą, otrzymywaną od świata zewnętrznego, informacje. Ono chce się uczyć! Jednak aby mu w tym pomóc, musisz przede wszystkim być świadoma jego potrzeb! Jeżeli poniższe sytuacje są Ci dobrze znane:

próbowałam już wszystkiego

i odnosisz wrażenie, że próbowałaś już wszystkiego, zerknij do książki. Daj sobie szansę na lepsze zrozumienie pociechy oraz unikanie nieporozumień. Nieporozumień, które niepotrzebnie wyprowadzają z równowagi ciebie i wysyłają sprzeczne informacje najmłodszym. Korzystanie z wiedzy i doświadczenia innych, może być naprawdę fantastycznym drogowskazem do lepszych relacji, do przyjemniejszego spędzania wspólnych chwil oraz wzajemnego zrozumienia.

“Cieszmy się każdą chwilą i każdym etapem życia dziecka. Czas tak szybko ucieka. Nie zapomnijmy o tym, co najważniejsze: KOCHAĆ! A cała reszta – czy to aż taka poważna sprawa?”

próbowałam już wszystkiego

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: ISABELLE FILLIOZAT | tytuł: PRÓBOWAŁAM JUŻ WSZYSTKIEGO | wydawnictwo: ESPRIT | premiera: 20.08.2015 | liczba stron: 184 | Format: 145×205 | gatunek: PORADNIK |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Komentarze

  1. MartynaG.pl 9 grudnia, 2016 at 12:25 pm

    Myślę, że z każdej książki poświęconej wychowaniu dzieci można wyciągnąć WARTOŚCIOWE WIOSKI. Nie musimy od razu utożsamiać się z logiką autora, i ślepo wierzyć w to co pisze… ważne, że możemy dowiedzieć się czegoś wartościowego np. o logice myślenia i postępowania dzieci albo podsunie nam rozwiązanie na chociażby jeden problem z dzieckiem, jaki mamy :)

    Dlatego warto czytać – zwłaszcza w momentach kryzysowych

  2. Sylwia 10 grudnia, 2016 at 7:05 pm

    hmm taka książka to chyba by mi się przydała:)

    Serdecznie zapraszam do siebie sylwiaidzieci.pl. Obecnie trwa super konkurs z Canpolem. Bardzo mi będzie miło gdy zaobserwujesz bloga, a jeszcze milej gdy pozostawisz po sobie ślad:)

  3. Grażyna 2 stycznia, 2017 at 10:20 pm

    Świetny wpis :)

Komentowanie nie niemożliwe.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry