mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Fiona Mitchell “Pokój służącej”

“Kiedy człowiek nie może mieć tej jednej rzeczy, na której mu zależy, wydaje się, jakby nie miał nic. Straszna męka, okropny żal.” | Fiona Mitchell “Pokój służącej”

Fiona Mitchell "Pokój służącej"

Tala i Dolly, dwie filipińskie siostry pracują w singapurskich domach brytyjskich imigrantów jako pomoce domowe. W przydzielonych im maleńkich, bezokiennych pomieszczeniach trzymają swoje rzeczy, mieszkają i myślą o przyszłości najbliższych. Codzienność służących to usługiwanie, sprzątanie, wychowywanie dzieci pracodawców. Wszystko i wszyscy wkoło przypominają im, że są tylko pomocą domową, osobami bez jakichkolwiek praw, niemalże własnością pracodawców.

Dolly zostawiła w domu maleńką, kilkutygodniową córeczkę. Tylko dzięki wyjazdowi może zapewnić jej godne wykształcenie i życie. Każdy zarobiony grosz usprawiedliwia dobrem Mallie, nawet te zdobyte nielegalnie. Starsza siostra Dolly, Tala również ma kogo utrzymywać w domu rodzinnym. Jednak jej wrodzony spryt i zaradność, pozwala wyjść poza obowiązujące w Singapurze ramy prawne. Pewnego razu odkrywa bloga, który stał się niezwykle popularny wśród pracodawców. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż ów blog serwuje wszystkim rady dotyczące traktowania pomocy domowych oraz wymuszaina na nich posłuszeństwa. Tala stawia sobie za sprawę honorową zdemaskowanie autorki. Postanawia użyć tej samej broni i zakłada bloga w obronie służących. Nie szczędzi tam szczegółów dotyczących karygodnego traktowania rodaczek przez pracodawców.

Rzeczywistość nie jest łaskawa również dla zamożnych mieszkańców Singapuru. Posiadanie służących oraz bogactwo nie ustrzeże nikogo przed popełnianiem błędów, za które płaci się całe życie. Czy traktowanie kogoś z wyższością sprawi, że sami poczują się lepiej? Czy Tala osiągnie swój cel i zdemaskuje znienawidzoną blogerkę? Jaką cenę zapłaci Dolly za zapewnienie przyszłości swojej córce? Zapraszam do czytania!

Pokój służącej” to niewątpliwie bardzo wciągająca lektura. Najsmutniejszy w tym wszystkim jest fakt, iż wiele opisywanych sytuacji zdarzyło się naprawdę! Świat bywa okrutny dla biedniejszych, dla ludzi szukających lepszego jutra dla swoich dzieci. Autorka osobiście przebywała w Singapurze i spora cześć opowieści została oparta na faktach. Z przeprowadzonych tam rozmów oraz z tego, co zobaczyła na własne oczy, stworzyła chwytającą za serce opowieść o niesprawiedliwości, przekraczaniu granic własnej godności, poświęceniu dla bliskich oraz determinacji w poszukiwaniu prawdy.

Opisane w książce wydarzenia nie działy się dziesiątki lat temu. To rzeczywistość, to chleb powszedni pomocy domowych zatrudnianych w innych krajach. Momentami, aż trudno uwierzyć jak daleko może posunąć się człowiek by utrzymać posadę, od której zależy lepszy los najbliższych. Dobrze, że nawet w tak trudnych chwilach wychodzi słońce a wraz z nim pomocna dłoń innej, bardzo często zupełnie obcej osoby.
podpis

 

pokój służącej

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: FIONA MITCHELL | tytuł: POKÓJ SŁUŻĄCEJ | wydawnictwo: LITERACKIE | premiera: 04.07.2018 | liczba stron: 392 | Format: 145×207 | gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry