Większość z Was zapewne ma już zaplanowane wakacyjne wyjazdy. Kto wybiera się w Tatry, na Podhale, w Pieniny lub nad Bałtyk? Przed wyjazdem koniecznie zajrzyjcie do wyjątkowego przewodnika dla dużych i małych!
Poznajcie serię książek, dzięki którym możecie wnikliwie przyjrzeć się wybranej okolicy. Po lekturze przewodnika może okazać się, że miejsce, w którym planujecie spędzić tegoroczne lato, ma do zaoferowania o wiele więcej, niż moglibyście przypuszczać. Dotychczas ukazały się trzy tytuły z tej serii – Tatry, Bałtyk oraz Podhale. Każda z tych książek to wyjątkowa literacka podróż. Autorzy perfekcyjnie zadbali o to, by w żadnej z publikacji nie było czasu na nudę. Od samego początku na pierwszy plan wysuwa się ich ogromna pasja i niesamowite zaangażowanie w snute opowieści. Ta wyjątkowa narracja sprawia, że zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik chce koniecznie odwiedzić opisywane miejsce; jeżeli jeszcze tam nie był. Natomiast, gdy kiedyś już zawitał do wspomnianych w książkach miejsc, chętniej tam wróci, by bogatszy o nową wiedzę spojrzeć na wszystko z zupełnie innej perspektywy.
W skrócie.
TATRY. Autorzy: Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński; ilustracje: Adam Pękalski.
Znajdziecie tu wszystko, co należy wiedzieć o najsłynniejszych polskich górach. Poznacie nazwy szczytów, wyruszycie do jaskiń, zobaczycie najprawdziwsze góralskie chaty. To jednak nie wszystko – dowiecie się jaką tajemnicę skrywa Morskie Oko, skosztujecie oscypków i spotkacie taterników. Ponadto, znajdziecie ciekawostki na temat bogactwa flory i fauny tego obszaru Polski, które rzucają zupełnie nowe światło na napotykane w czasie wędrówek rośliny i zwierzęta. Niedźwiedzie, kozice, świstaki, lisy, rysie, wilki, ptaki – o każdej z tych grup zwierząt dowiecie się czegoś nowego, szczegółów, o których nie mieliście pojęcia. Na początku przewodnika, poznacie najważniejsze informacje na temat Tatrzańskiego Parku Narodowego, by potem płynnie wyruszyć na szlak, a pod koniec wędrówki poznać miejsca, które zawsze warto zobaczyć.
BAŁTYK. Autor: Jan Wilkanowski; ilustracje: Ola Krzanowska.
Nad Bałtykiem spędzamy co najmniej tydzień wakacji. To taka nasza rodzinna tradycja, którą pielęgnujemy od kilku lat. Jednak nigdy nie przypuszczałam, że nasze polskie morze jest rekordzistą w kilku kategoriach rywalizacji wśród wszystkich mórz. Okazuje się, że Morze Bałtyckie jest najmłodszym, najpłytszym i najsłodszym morzem świata. Wiedzieliście o tym? A to dopiero piąta strona przewodnika dla dużych i małych „Bałtyk”. Później jest równie fascynująco! Ciekawostka goni ciekawostkę, legenda legendę, a miejsc do odwiedzenia zanotowałam tyle, że trudno mi zdecydować, od którego zacząć – każde wydaje się równie fascynujące. O Bałtyku opowiada prawdziwy bałtykolub – Jan Wilkanowski. A wierzcie mi, nikt z taką pasją i zaangażowaniem nie potrafi opowiadać o najbardziej intrygujących morskich faktach i tajemnicach.
PODHALE. Autorzy: Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński; ilustracje: Ola Krzanowska.
Trzecia książka z serii przewodników dla dużych i małych prowadzi czytelnika na Podtatrze: od Podhala, przez Orawę, Spisz, aż po same Pieniny. Autorzy książki dowodzą, że górski krajobraz nie kończy się na majestatycznych Tatrach. Tereny przylegające do tych gór są równie malownicze, skrywają nie mniej ciekawe tajemnice, legendy oraz ciekawostki. Podobnie jak w przypadku poprzednich przewodników, również w przypadku „Podhala” zachwyciliśmy się bogactwem informacji na temat występującej w tamtych rejonach roślinności, pozachwycaliśmy się mieszkającymi tam zwierzętami oraz wyjątkowymi ludźmi. Ponadto, ważnym elementem książki jest zwrócenie uwagi na rolę człowieka w środowisku naturalnym, niestety również tą niechlubną. Negatywne i niejednokrotnie nieodwracalne skutki ludzkich działań są zawsze przykrym obrazem ludzkiej ignorancji wobec przyrody.
Wrażenia.
Od samego początku zachwyciła mnie szata graficzna całej serii oraz dbałość o każdy szczegół. Dokładne mapy, przepiękne ilustracje i bogactwo języka. Teksty są zwięzłe, konkretne i bardzo przystępne, a dodatkowym atutem tych książek jest to, że nie brakuje w nich również humorystycznych akcentów. Muszę również wspomnieć o znajdującym się na końcu każdego przewodnika quizie. Na koniec chcę dodać, że format książki jest dość spory i nie można nazwać jej lekką, ale treść zdecydowanie rekompensuje tę niedogodność. Przewodniki dla małych i dużych polecam absolutnie wszystkim. Jak wskazuje sam tytuł, nie jest to książka rekomendowana dla konkretnej grupy wiekowej. Uważam, że każdy znajdzie coś dla siebie i idę o zakład, że co najmniej kilka razy będziecie zaskoczeni znalezionymi tu informacjami.
Na koniec jeszcze dodam, że wszystkie tytuły prezentują się bardzo okazale i już na pierwszy rzut oka widać, że dołożono wszelkich starań, by finalny efekt robił fenomenalne wrażenie. Dlatego śmiało mogę zarekomendować „Tatry”, „Bałtyk” i „Podhale” jako prezent na każdą okazję, z pewnością zachwytów nie będzie końca.
Wydawnicze szczegóły książek:
| kategoria: PRZEWODNIK/LITERATURA MŁODZIEŻOWA/DLA DZIECI | wydawnictwo: LITERACKIE | format: 260×310 mm |
______
*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. [REKLAMA]
Podziel się wpisem ze znajomymi!
O AUTORCE: