“Piotruś Pan i Wendy” James Matthew Barrie

“…kiedy pierwsze dziecko zaśmiało się po raz pierwszy, jego śmiech pękł na tysiąc kawałków, które rozprysły się na wszystkie strony. Tak powstały wróżki.

Dzwoneczek czyli wróżka, która towarzyszyła tytułowemu Piotrusiowi oczarowała nie jedną czytelniczkę. Wszystkie ekranizacje baśni przedstawiały ją w niezwykle magiczny sposób. Do dziś pamiętam karnawałowe przebrania, wzorowane na tej właśnie bohaterce. Każda z nas chciała być idealnym Dzwoneczkiem w olśniewającej kreacji z pięknymi skrzydełkami.

Wydawać by się mogło, że ta napisana ponad sto lat temu opowieść, to baśń stworzona z myślą o dzieciach. Zarówno obraz Nibylandii, jak i bohaterowie oraz ich przygody idealnie komponują się z wyobraźnią najmłodszych. Jednak spojrzenie na przedstawione przez autora postacie dorosłym umysłem, odsłania inną, głębszą i bardziej dojrzałą prawdę o ludziach, niemożliwą do zinterpretowania przez dzieci.

Kim jest Piotruś Pan? To niewątpliwie zarozumiały i cyniczny pyszałek. Gdy został zraniony przez dorosłych, postanawia zbuntować się i nigdy nie dorosnąć, chce na zawsze być dzieckiem. Za wszelką cenę żyć bez mamy, w swoim świecie bez dorosłych. Jednak im bardziej przyglądałam się postępowaniu bohatera, tym bardziej oczywistym stawał się fakt, iż mama jest w jego życiu najważniejsza i nigdy nie przestał jej szukać.

Jest również Wendy, przyjaciółka Piotrusia. Chłopiec pragnie aby i ona chciała zostać dzieckiem na zawsze. Jednak rozczarowanie bohatera jest ogromne i bolesne gdy pewnego dnia widzi dziewczynkę dorosłą. Piotruś Pan jest uosobieniem pewnego typu zachowań. To obraz dorosłych, którzy tak naprawdę nigdy nie wkroczyli w dorosłość. Ich infantylność, niedojrzałe wybory, uchylanie się od odpowiedzialności, życie w własnym, wyimaginowanym świecie to tylko niektóre cechy piotrusiowego charakteru. To mężczyźni, poszukujący odważnych, dojrzałych i opiekuńczych kobiet, które zapewnią im bezpieczny byt i zaakceptują to charakterystyczne, dziecinne zachowanie.

Piotruś Pan i Wendy” to piękny literacki klasyk, którego wymowa diametralnie zmienia się wraz z wiekiem czytelnika. To niewątpliwie jedna z tych publikacji, która ukazuje geniusz autora wraz z jego doskonałymi literackimi możliwościami. Pewnie dlatego, owa baśń była inspiracją dla wielu reżyserów i scenarzystów. Przyznaję, że widziałam kilka ekranizacji, ale uważam, że póki co, nikomu nie udało się oddać klimatu książki w 100%, dlatego gorąco zachęcam do czytania!

Piotruś Pan

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: JAMES MATTHEW BARRIE | tytuł: PIOTRUŚ PAN I WENDY | wydawnictwo: WILGA | premiera: 04.04.2018 | liczba stron: 256 | Format: 210×140 | gatunek: DLA DZIECI / LITERATURA PIĘKNA |
podpis

2018-08-23T07:48:45+00:00 23 sierpnia 2018|