mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

“Pedant w kuchni” Julian Barnes

“Gotowanie to przekształcenie tego co niepewne (przepis), w coś pewnego (potrawa) poprzez zamieszanie.”

Absolutnie urzekła mnie ta krótka, precyzyjna i konkretna definicja gotowania. Czy kiedykolwiek nie wyszło Ci takie zamieszanie? Żenująco różniło się od tej cudownej ilustracji w książce z przepisami, z które pozwoliłaś sobie korzystać? Zatem musisz wiedzieć, że nie jesteś sama! Z łatwością znajdą się dziesiątki, setki a może nawet tysiące podobnych osób. Osób, które poniosły taką samą klęskę, podczas wdrażania nowego zamieszania w kuchni. Wśród nich jest również Pedant czyli ktoś, kto nie tylko przyznaje się do tego, iż niejednokrotnie poległ pokonany przez książki kucharskie, ale równie stara się dociec przyczyny, między innymi nawiązując kontakt z autorami przepisów.

“Pedant w kuchni wyraża to, co wielu szefów kuchni myśli o pisaniu przepisów, ale rzadko ma okazję powiedzieć głośno.” Autor ubolewa również nad szczątkową wiedzą z zakresu żywienia, która przekazywana jest w szkołach. Tutaj absolutnie się z nim zgadzam! Temat żywności i odżywiania, powinien być poważnie potraktowany przez szkolnictwo.

Pedant ubolewa nad nieprecyzyjnością przepisów, przecież szczypta czy garść to określenia bardzo ogólne. Poza tym “Być świetnym kucharzem kulinarnym to jedno; być porządnym pisarzem to co innego (…) Czemu słowo w przepisie miałoby być mniej ważne niż słowo w powieści? Jedno może okazać się niestrawne dla żołądka, drugie – dla umysłu.”

Osobiście korzystałam z wielu przepisów, niejednokrotnie zniechęcając się do podjęcia drugiej próby, po pierwszej porażce. Poirytowana brakiem wskazówek co do wielkości formy czy trybu piekarnika, decydowałam średnio trafnie z niezbyt smacznym skutkiem.
“Pedant w kuchni” to książka dla wszystkich zniechęconych i pokonanych przez kulinarne nowości. To dowcipny i praktyczny efekt poszukiwania gastronomicznej precyzji. Jak sam autor stwierdza “W gotowaniu chodzi między innymi o to, by przyznać, gdzie kończą się nasze ambicje; ale jeszcze ważniejszy jest nasz stosunek do niepowodzeń.”

Pedant w kuchni

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: JULIAN BARNES | tytuł: PEDANT W KUCHNI | wydawnictwo: ŚWIAT KSIĄŻKI | premiera: 29.03.2017 | liczba stron: 184 | Format: 130×206 | gatunek: PORADNIK |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry