“Pakiet szczęśliwego malucha” czyli jak wyprzedzić dziecięce potrzeby.

Ponad siedem lat temu, gdy spodziewałam się pierwszego dziecka, koleżanka podsunęła mi książkę Giny Ford “The New Contented Little Baby Book”. Byłam wtedy w dziewiątym miesiącu ciąży i nie miałam bladego pojęcia jak się przygotować na tak ogromną zmianę w naszym poukładanym życiu.

Z dala od rodziny i przyjaciół, zamiast cieszyć się rozwiązaniem, które mogło nastąpić lada chwila, zaczęłam się mocno denerwować. Najbardziej obawiałam się tego, jak poradzę sobie z tym maluszkiem? jak się razem dogadamy? czy domyślę się dlaczego płacze? czy na pewno mam wszystko, czego potrzebuję? jakie ubranka są niezbędne i w jakich ilościach? a co z karmieniem? ile razy? kiedy?

pakiet szczęśliwego malucha

Wspomnianą książkę Giny Ford przeczytałam w dwa dni i wiedziałam już wszystko! Poradnik był genialną odpowiedzią na dręczące mnie pytania. Znów mogłam spać w miarę spokojnie 🙂 . Dlatego jest mi ogromnie miło przedstawić Ci polskojęzyczną wersję tej publikacji. “Pierwszy rok życia dziecka” to rewelacyjny poradnik dla wszystkich rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Wprowadzenie, proponowanej przez autorkę, rutyny czyli metody rytmu domowego daje możliwość oswojenia się z nową sytuacją w domu, przy jednoczesnej pewności, że maluszek jest bezpieczny, wypoczęty i szczęśliwy. Pamiętam, że byłam mocno zaskoczona tym, jak łatwo wprowadzić i utrzymać ową rutynę. Mój pierworodny był wręcz książkowym dzieckiem, biorąc pod uwagę spanie i jedzenie.
Ponadto książka jest przepełniona poradami dla rodziców. Przeczytasz tu nie tylko sugestie rozwiązań w przypadku problemów ze snem, karmieniem czy innymi sytuacjami kryzysowymi ale znajdziesz także niezwykle ważne porady dotyczące samych rodziców. Wbrew pozorom, to właśnie dobre samopoczucie mamy i taty sprawia, że dziecko czuje się dobrze.
“Pierwszy rok życia dziecka” to nie tylko czysta teoria ale także mnóstwo konkretnych przykładów z życia rodziców. Z własnego doświadczenia wiem, że wiedza na temat dziecięcych potrzeb jest bezcenna, zwłaszcza gdy pozwala ona na wyprzedzenie o krok oczekiwań najmłodszych.

Oprócz wspomnianej publikacji, Gina Ford wydała także kolejne książki. Nie ukrywam, że z wielką przyjemnością stałam się ich właścicielką i zgłębiłam zawartą tam wiedzę. BA! Będąc na etapie rozszerzania diety u najmłodszej Księżniczki, bez wahania sięgam do “Książki Kucharskiej dla maluchów i niemowląt”. Absolutnie urzekła mnie prostota proponowanych dań i świetnie dobrane składniki. Poza tym przy okazji dowiedziałam się ciekawych i praktycznych wskazówek dotyczących odżywiania całej rodziny!
Geneza powstania książki także jest bardzo prosta, aczkolwiek mocno motywująca, autorka napisała: “…mocno wierzę, że wykształcenie dobrych nawyków żywieniowych u niemowląt i małych dzieci przyczynia się do ich zdrowego i szczęśliwego dzieciństwa oraz prowadzi do rozsądnego podejścia do odżywiania w życiu dorosłym.” Warto również wspomnieć o licznych poradach i wskazówkach, dzięki którym czas spędzony w kuchni może okazać się nie tylko twórczy i kreatywny ale również smaczny oraz przede wszystkim zdrowy!

To jednak nie wszystko! Z ciekawości sięgnęłam również po trzecią książkę Giny Ford pt.:”„Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka w 7 dni”. Choć szczerze przyznam, że w naszym przypadku odpieluchowanie nie stanowiło większego problemu. Chłopcy wykazali się współpracą i cały proces przebiegł bardzo szybko oraz sprawnie.
Nie sądziłam, że nauka korzystania z nocniczka została opisana w jakiejkolwiek książce. Okazuje się, że można to zrobić w kilku prostych krokach, zaczynając od obserwowania dziecka i wychwycenia konkretnych zachowań, które wskazują na jego gotowość do nauki. Jakich? Tego oraz wielu innych cennych wskazówek i porad dowiecie się z książki. Nie brakuje również przykładów z życia autorki oraz rodzicielskich koszmarów, na które także znalazł się sposób.

“Pakiet szczęśliwego malucha” to zestaw książek, które warto mieć pod ręką. Nie tylko ty zmagasz się z ogromem problemów rodzicielskich! Inni też przez to przechodzą, czasami warto skorzystać z ich doświadczenia i sięgnąć po sprawdzone rozwiązania.

pakiet szczęśliwego malucha

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: GINA FORD | tytuł: PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA / KSIĄŻKA KUCHARSKA DLA MALUCHÓW I NIEMOWLĄT / JAK NAUCZYĆ DZIECKO KORZYSTAĆ Z NOCNICZKA | wydawnictwo: ESPRIT | premiera: 2016.08.16 / 2016.08.29 / 2015-11-04 | liczba stron: 296 / 192 / 144 | Format: 145×205 / 168×186 / | gatunek: PORADNIK |

2018-08-28T18:49:38+00:00 20 października 2016|