mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Opowiadania terapeutyczne “Jak oswoić potwory”

Każde dziecko czasami czegoś nie rozumie. Każde dziecko odczuwa cały szereg emocji, z którymi nie zawsze wie jak sobie poradzić. Bywa, że nie umie nawet ich nazwać, po prostu czuje ten ucisk w żołądku czy ściśnięte gardło. | Opowiadania terapeutyczne “Jak oswoić potwory”

opowiadania terapeutyczne

My dorośli doskonale wiemy jak radzić sobie z takimi objawami. W zdecydowanej większości przypadków znamy przyczynę tych emocji i potrafimy się z nimi uporać. Przede wszystkim wiemy, że tego typu odczucia są jak najbardziej na miejscu. Najmłodsi dopiero uczą się świata, w zależności od sytuacji, odczuwają między innymi: lęk, gniew, smutek, frustrację ale nie wiedzą jeszcze, że tak się to nazywa. Im szybciej się o tym dowiedzą, tym łatwiej poradzą sobie w różnych sytuacjach, ale przede wszystkim, będą wiedzieli, że są to najnormalniejsze w świecie zachowania. Zachowania, które towarzyszą każdemu człowiekowi, mamusi i tatusiowi również.

Opowiadania terapeutyczne to fenomenalne narzędzia, które pozwolą rodzicom wspólnie z dziećmi przejść przez trudne tematy. Nadrzędnym celem wszystkich przedstawionych historyjek jest wspieranie rozwoju osobowości oraz procesu socjalizacyjnego dziecka. Opowiadania mogą stać się kluczem do emocjonalnego świata najmłodszych, bardzo subtelnie trafiając do ich świadomości i nakłaniając do zmian w niepożądanych zachowaniach oraz umacniając pozytywne wartości. Przedstawiane historyjki są krótkie i bardzo konkretne, dzięki czemu młody czytelnik/słuchacz nie gubi się w wątkach czy fabule, jego uwaga skupia się na konkretnej sprawie. Ponadto, każdy temat może stać się pretekstem do chwili refleksji i dłuższej rozmowy.

Bohaterami wszystkich opowiadań jest ta sama rodzina: mama, tata i ich córka Nikolina zwana Księżniczą. W pierwszej historyjce rodzi się brat Nikoliny – Alek (Mały Książe). Zostaje tu poruszony temat przyjścia na świat nowego członka rodziny. Pojawia się uczucie zazdrości, smutku, rywalizacji. Kolejne opowiadania ukazują konkretne etapy dzieciństwa, z którymi musi zmierzyć się prawie każdy maluch, np. pierwszy dzień w przedszkolu (temat poruszający uczucie lęku przed nowymi wyzwaniami, zmianą otoczenia oraz spędzania czasu z dala od rodziców), rozstanie z psem, który zdechł ze starości (jak pomóc najmłodszym pogodzić się ze stratą kogoś lub czegoś ważnego), pobyt w szpitalu. Ponadto autorka podpowiada dorosłym w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na tak trudny temat jak rozwód rodziców oraz w jaki sposób wytłumaczyć niepełnosprawność. Zostaje poruszona również kwestia nieśmiałości, złości, pomocy innym oraz nocnych koszmarów.

Po przeczytaniu wszystkich opowiadań, odetchnęłam z ulgą. Zdałam sobie sprawę z tego, że mam w rękach niesamowite, magiczne narzędzie do prowokowania rozmów na życiowe tematy. Spójność pomiędzy poszczególnymi historyjkami pozwala na uświadomienie najmłodszym czytelnikom tego, że nie tylko oni borykają się z różnymi problemami. Utożsamienie konkretnych spraw z bohaterami opowiadań może stać się kluczem do umysłu najmłodszych i zaakceptowania przez nich usłyszanych argumentów. Autorka subtelne i jednocześnie przekazuje bardzo przekonywujące uzasadnienie obranego kierunku wyjaśnień. Dzięki temu, dziecięcy świat z łatwością przyswaja nową wiedzę i chętnie o tym dyskutuje.

“Jak oswoić potwory” to niezwykłe opowiadania, które mogą stać się bezcenną inspiracją dla każdego rodzica i cudowną bajką na dobranoc dla najmłodszych.
podpis

 

opowiadania terapeutyczne

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: MONIKA DRUŻYŃSKA | tytuł: JAK OSWOIĆ POTWORY. OPOWIADANIA TERAPEUTYCZNE | wydawnictwo: SKRZAT | premiera: 15.03.2018 | liczba stron: 88 | Format: 240×165 | gatunek: DLA DZIECI |

5 lutego 2018|

Podziel się wpisem ze znajomymi!

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry