mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Odwrócone"

Odwrócone

“Pewnie odwróciła się od swojego odbicia, jak my wszystkie. To dlatego nazywają nas odwróconymi dziewczętami. Bo odwróciłyśmy twarze od wypolerowanego złota, zamiast glansować je własnym wzrokiem.”
| “Odwrócone” Hayley Chewins

Odwrócone

Dwunastoletnia Delphernia Pomorska nigdy nie widziała nieba, nigdy nie widziała jak wygląda świat poza klasztorem. Niedługo po urodzeniu, została oddana pod opiekę Matki Dziewięć i całym jej światem były prawa i obowiązki panujące w murach klasztoru dziewcząt odwróconych.

Kamienna kopuła budynku skutecznie odgradza wychowanki od świata zewnętrznego. Tutaj wszystko skupia się na najważniejszym celu… na zgromadzeniu maksymalnej ilości migotu z tworzonej przez Mistrzów muzyki, przy jednoczesnym zachowaniu milczenia. Odwrócone dziewczyny nie mogą używać słów, cała ich uwaga ma być skupiona na wytwarzaniu złota.

Delphernia nie potrafi przemieniać muzyki w złoto. Nigdy nie potrafiła tego robić, za co niejednokrotnie zostawała surowo karana. Dziewczyna nie rozumie co z nią jest nie tak. Dlaczego znalazła się w miejscu, którego nadrzędny cel jest daleko poza jej umiejętnościami? Dlaczego jej gardło wyrywa się do wypowiadania słów i do zakazanego śpiewu? Czy złote ptaki, które potrafi powoływać do życia wróżą kolejne kłopoty, ból i smutek? A może są nadzieją na wolność bohaterki oraz wolność całego Blajbakanu?

 

Odwrócone” to niezwykle umuzykalniona, liryczna opowieść o drodze do wolności, o poszukiwaniu własnej tożsamości na przekór niepowodzeniom oraz wbrew woli nieprzychylnych osób. Bohaterka niejednokrotnie wątpi w swoje możliwości, jest bliska poddania się bez walki o należną jej wolność. Jednak w trudnych chwilach, zawsze przypomina sobie o swoich nietypowych zdolnościach, jednocześnie zdając sobie sprawę z tego, że nie spocznie, póki nie dowie się prawdy! Zrobi to nie tylko dla siebie. Zrobi to również dla swoich rówieśniczek i dla całego kraju.

Autorka stworzyła niezwykle ciekawy obraz świata zdominowanego przez rządzę władzy i bogactwa. Paradoksalnie osoby, które potrafiły wytworzyć złoto, były uważane za najniższą klasę społeczną, nieszanowane, pogardzane, niewidzialne…
podpis

 

Odwrócone

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: HAYLEY CHEWINS
| tytuł: ODWRÓCONE
| wydawnictwo: IU.VI
| premiera: 24.04.2019
| liczba stron: 272
| format: 135×205
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA/FANTASTYKA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem [ BARTER ].

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry