mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Nienauczalni"

Nienauczalni

“Liczy się o p t y k a: jak to będzie wyglądać?” | “Nienauczalni” Gordon Korman

Nienauczalni

Los zdecydował, że nastoletnia Kiana wprost ze słonecznej Kalifornii trafia do zaściankowego Greenwich. Przeprowadzka jest podyktowana życiem zawodowym jej matki i wygląda na bardzo chwilową zmianę. Zgodnie z planem, dziewczyna powinna spędzić w nowej szkole tylko kilka tygodni. Niestety sprawy komplikują się wraz z pierwszym dzwonkiem…

Macoszydło przedkłada potrzeby młodszego, kilkumiesięcznego brata bohaterki nad szkolną biurokrację. Kiana zostaje sama. Nie dość, że cudem udaje jej się uniknąć zmiażdżenia przez pick-upa, to jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności staje się jedną z uczennic klasy NSK-8 czyli Niezależnej Specjalnej Klasy Ósmej, klasy o wymownie brzmiącej ksywie: Nienauczalni.

W tym roku, opiekę nad Nienauczalnymi sprawuje Zachary Kermit, wypalony zawodowo nauczyciel, który myśli tylko o przejściu na wcześniejszą emeryturę. Kiedyś był wielkim sprzymierzeńcem uczniów, doskonale ich rozumiał i zawsze wiedział jak zaradzić problemom. Jednak to są bardzo odległe czasy, czasy sprzed pewnego incydentu, który zrujnował zarówno jego życie zawodowe jak i prywatne. Zachary chce jedynie przetrwać do końca roku, prześliznąć się przez te kilka miesięcy, by raz na zawsze pożegnać szkolną rzeczywistość.

Nienauczalni okazują się bardzo specyficzną grupą uczniów. Z jednej strony, szkoła skreśliła ich pod względem edukacyjnym i jedyne czego chce, to przechować dzieciaki do czasu gdy będą mogły stać się problemem liceów. Jednak z drugiej strony, czytelnik ma okazję poznać bliżej każdego z nich i łatwo się zorientować, że prawda o każdym uczniu zupełnie nie zgadza się z opinią szkoły. Natomiast, dydaktyczne metody nauczyciela prowadzącego wzbudzają w Nienauczalnych totalną konsternację. Okazują się zupełnie inne niż te, do których ich przyzwyczajono.

Kiana stara się znaleźć miejsce w klasie, w której nigdy nie powinna się pojawić. Jej spostrzeżenia oraz wnioski z obserwowanych sytuacji wiele zmieniają w relacjach między uczniami. Na jaw wychodzi również informacja, że nie wszyscy życzą dobrze ich nauczycielowi. Jest ktoś, kto tylko czeka na potknięcie Zacharego Kermita, ktoś kto chce go zwolnić i pozbawić możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W tej grze wszystko ma swoją stawkę!

“Nienauczalni” to książka, która bez skrupułów wyciąga na powierzchnię samo sedno relacji między uczniami a nauczycielem. Szkolna rzeczywistość to ciężki orzech do zgryzienia. Wielu nauczycieli traci z czasem cierpliwość i serce do swoich podopiecznych. Tymczasem, kluczem do przekazania uczniom wiedzy jest ich słuchanie, wychodzenie na przeciw ich umiejętnościom (zwłaszcza gdy wykraczają daleko poza szkolne schematy), zrozumienie, akceptacja, skupienie uwagi na problemach.

To książka, która ukazuję wielką potęgę nauczyciela i ogromny potencjał uczniów, nawet w tych najbardziej kryzysowych sytuacjach. Ta wzajemna relacja jest bardzo, bardzo inspirująca. Dodatkowo, poczucie humoru autora wprowadza opowieść na najwyższy poziom czytelniczego zaangażowania w fabułę. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz czytałam i śmiałam się do łez! Do tej pory, gdy pomyślę o tych komicznych sytuacjach uśmiecham się pod nosem :) .

Jeżeli wasi nastolatkowie nie przepadają za czytaniem lub uważają, że nie ma takiej książki, która mogłaby ich zainteresować albo nie wierzą w dobrą, nienudną fabułę – wręczcie im “Nienauczlanych” gwarantuję absolutny przełom w podejściu do czytania dobrych książek, książek z charakterkiem. Już na samym początku widać niesamowity talent i doświadczenie autora w tworzeniu niezwykle angażujących i przejmujących treści, przy równoczesnym zachowaniu niebywałego poczucia humoru.
podpis

 

Nienauczalni

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: GORDON KORMAN
| przekład: ŁUKASZ MAŁECKI
| tytuł: NIENAUCZALNI
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 29.01.2020
| liczba stron: 288
| format: 205×145
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry