mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Nienasycona"

Nienasycona

Nienasycona Agata Skowron to pisarka, której książki odniosły tymczasowy sukces. Kobieta dzieli swoje mieszkanie z kotem Maurycym i nałogiem, który tak niewinnie wsączył się w życie, że zupełnie umyka jej uwadze. | “Nienasycona” Katarzyna T. Nowak

Agata nie zauważa, że alkohol stał się lekarstwem na wszystko. Znajduje usprawiedliwienie dla każdego wypitego piwa i dla kolejnej lampki wina. Jest absolutnie przekonana, że może odciąć się od mocnych trunków w każdej chwili, ale nie chce. Nie chce zrezygnować z “towarzystwa”, które w obecnej sytuacji uważa za najlepsze.

Bohaterka wpada w spiralę nałogu, który coraz mocniej i śmielej ciągnie ją na samo dno. Z czasem dochodzą również tabletki na sen i proszki na uspokojenie, przyjmowane według własnego uznania, totalnie różniącego się od lekarskich zaleceń. Nie trudno się domyśleć, że takie okoliczności mogą prowadzić jedynie do katastrofy.

Dodatkowego, w przypływach dobrego samopoczucia, czyli po kilku mocniejszych napojach, Agata lubi wybrać się na niekontrolowane, zbędne i zbyt drogie, jak na swoje finansowe możliwości, zakupy. To prowadzi do kolejnych kłopotów, bo gdy kończą się pieniądze bohaterka pożycza. Najchętniej w banku.

Skowron odrzuca wszelką pomoc, nie widzi w swoim zachowaniu nic niepokojącego. Zarówno te wieloletnie znajomości jak i te zupełnie nowe i obiecujące, odchodzą wraz z wszelką nadzieję na lepsze jutro. Codzienność Agaty to nałóg, który zyskuje na sile każdego dnia. To uzależnienie, pogarszające jej wygląd w zastraszającym tempie i niewyobrażalnie, pogłębiające jej samotność. Jak daleko posunie się bohaterka, by dostrzec swój problem? Czy zdąży zareagować? Czy będzie umiała poprosić o pomoc, zanim będzie za późno? Zachęcam do sięgnięcia po książkę i do poznania odpowiedzi!

 

Nienasycona” to książka, która doskonale odzwierciedla mechanizm działania nałogu. Począwszy od niewinnych początków, poprzez uzależnienie, które pociąga za sobą kolejne słabości, aż po stan, w którym wszystko wydaje się beznadziejne, nieodwracalnie zmierzające ku tragedii.

Ta niezbyt obszerna opowieść zawiera cały wachlarz, typowych dla osoby uzależnionej od alkoholu, schematów. Najgorszy z nich dotyczy negowania prawdy i nie dopuszczenia do siebie myśli o przekroczeniu pewnych granic, o byciu alkoholikiem. Najważniejsze to zachować pozory, znaleźć wytłumaczenie każdej sytuacji, choć okoliczności i dowody wydają się jednoznaczne.

Agata od samego początku wciąga w swój świat czytelnika. Przedstawia mu swój punkt widzenia, usprawiedliwia zachowanie, w przypływie dobrego humoru cieszy się z nim z dokonanego wyboru. To opowieść naszpikowana emocjami, balansującymi na granicy załamania i euforii. Bohaterka często spogląda w przeszłość. Tam widzi źródło swojej samotności i usprawiedliwienie dla teraźniejszości. To opowieść, która na długo pozostaje w pamięci i pozostawia czytelnika z pytaniem: czy, kiedy i jak takiej osobie pomóc.
podpis

 

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autorka: KATARZYNA T. NOWAK
| tytuł: NIENASYCONA
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 22.01.2020
| liczba stron: 144
| format: 202×126
| gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry