mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książek „Nienarodzona”, „Mursz”, „Topieliska”, „Miała umrzeć” oraz „Bliżej niż myślisz”.

Dawne wspomnienia rozlewają się w moich żyłach jak trucizna. Infekują wszystko. | „Nienarodzona” Ewa Przydryga

Nienarodzona

W skrócie.
„Nienarodzona”
Ślad po zniknięciu Laury Wegner urywa się w zakolu Warty – to tam znaleziono jej wywrócony do góry dnem kajak. Wszystko wskazuje na to, że kobieta w zaawansowanej ciąży popełniła samobójstwo. Niestety, w dalszym ciągu nie odnaleziono ciała zaginionej, a następujące po sobie wydarzenia odsłaniają kolejne sekrety z życia Laury. Gdy na jaw wychodzą nieznane dotąd fakty, przypuszczenia policji przestają być tak oczywiste…

 

„Topieliska”
Pola dowiaduje się, że jej mąż wraz z trzyletnim synkiem nie pojawili się na umówionej wizycie w przychodni. Natychmiast postanawia wyjaśnić sprawę osobiście. Podąża śladem najbliższych i odkrywa przerażającą prawdę – zdarzył się wypadek. Gdy kobieta przygląda się bliżej sprawom męża, odkrywa niepokojące informacje. Spirala niepokoju maksymalnie się nakręca, gdy dochodzi do przeszukania domu oraz przydomowej piwniczki na wino.

 

„Mursz”
W ręce Poli trafia niepokojący list od przyjaciółki – Kasandry. Ujawniony w nim sekret prowadzi bohaterkę do Murszu, czyli miejsca owianego bardzo złą sławą. To tam rok temu została zamordowana Lara – bliska znajoma Kasandy, ale teraz zawarte w korespondencji wyznanie Kas rzuca zupełnie nowe światło na wydarzenia tamtych dni.

 

„Miała umrzeć”
Opowieść prowadzona na dwóch płaszczyznach czasowych. Kiedyś: Ada – liderka grupy przyjaciół, nastolatków pragnących mocnych wrażeń i testowania własnych granic. Teraz: Lena dwadzieścia lat później. Dziewczyna przypadkiem spotyka człowieka, który twierdzi, że znał ją w dzieciństwie. Nieznany mężczyzna uruchamia cały mechanizm pytań, na które musi znaleźć odpowiedzi, by dojść do skradzionej przed laty prawdy o rodzinie. Ada, zbuntowana nastolatka bezwarunkowo kochająca siostrę i nad wszystko pragnąca jej szczęścia oraz Lena, próbująca dowiedzieć się, dlaczego szczęście opuściło ją w tak młodym wieku.

 

„Bliżej niż myślisz”
Gdy policja nie wykazuje zainteresowania zgłoszonym przez Nikę Wermer morderstwem, kobieta bierze sprawy w swoje ręce i sama postanawia poznać prawdę. Właścicielka niewielkiego pensjonatu w Gdyni nie poddaje się, gdy jej zeznania zostają zakwestionowane, a dowody „wyparowują”. Z czasem pojawia się pytanie czy zabójstwo, które widziała było faktem, czy jedynie wytworem zamroczonego alkoholem i psychotropami umysłu bohaterki.

 

Wrażenia
Wszystko zaczęło się od tytułowej „Nienarodzonej”. Od niepozornego audiobooka dodanego do biblioteki dawno temu, a gdy nadszedł ten moment i nacisnęłam przycisk odtwarzania zdarzyło się kilka zaskakujących i nieplanowanych rzeczy. Po pierwsze muszę przyznać, że połknęłam tę opowieść na raz, bez odczuwania potrzeby robienia jakichkolwiek przerw. Dlatego nie będę się rozwodzić nad doskonałością fabuły, perfekcyjnością wykreowanych bohaterów oraz idealnie skrojoną dynamiką wydarzeń – te kwestie są na wysokim poziomie. Po drugie muszę wspomnieć o natychmiastowej potrzebie poznania wszystkich książek Autorki. Tak! Doświadczyłam stanu tak ogromnego czytelniczego niedosytu, że musiałam sięgnąć po więcej dobrych historii. Tym sposobem popłynęłam przez „Topieliska”, „Mursz”, „Miała umrzeć”, i „Bliżej niż myślisz”. I uwierzcie mi, to była niesamowicie ekscytująca i równie intrygująca podróż przez światy, które na każdym kroku przerażają i fascynują. Nie potrafiłam oderwać się od fabuły, od obranych przez bohaterów i bohaterek ścieżek, od podążania w kierunku prawdy. Autorka w tak umiejętny sposób buduje napięcie, że emocje biorą górę, a rzucenie własnych uwag w twarz konkretnym postaciom staje się faktem. Zwyczajnie nie byłam w stanie przemilczeć pewnych spraw i musiałam powiedzieć to na głos. Pomijam tu zupełnie wygląd wspomnianej sytuacji, gdy ze słuchawkami na uszach zaczynam coś wrzeszczeć do gotowanej właśnie zupy lub do stosu prania i leżącego obok żelazka, ale cóż…

 

Generalnie, po wysłuchaniu ostatniego audiobooka poczułam nieutulony żal, wszak na kolejny tytuł Ewy Przydrygi trzeba będzie poczekać. Jednak musicie być pewni, że nie zawaham się po niego sięgnąć, nawet nie czytając opisu czy opinii innych ani nie oglądając zachęcających materiałów promocyjnych. Wystarczy mi imię i nazwisko Autorki, podobnie jak twórczość innych ulubionych pisarzy, biorę te powieści w ciemno! I Wam również szczerze polecam.
podpis

 

Nienarodzona

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: EWA PRZYDRYGA
| tytuły: NIENARODZONA, MURSZ, TOPIELISKA, MIAŁA UMRZEĆ, BLIŻEJ NIŻ MYŚLISZ
| wydawnictwo: MUZA
| format: AUDIOBOOK
| gatunek: THRILLER/KRYMINAŁ

___
*Książek słuchałam w formie audiobooków w ramach abonamentu EmpikGo.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry