mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Nie do pomyślenia"

Nie do pomyślenia. O ludziach, których mózgi działają inaczej.

“Wyobraź sobie, że gubisz się we własnym mieszkaniu, że wokół ludzi dostrzegasz aureolę, że pamiętasz każdą minioną chwilę…”, że potrafisz spojrzeć na świat oczami tygrysa, że doskonale odczuwasz emocje innych, że z dnia na dzień stajesz się kimś nowym… że czujesz się martwy.
| Nie do pomyślenia. O ludziach, których mózgi działają inaczej.

Nie do pomyślenia

Nie do pomyślenia” to pierwsza książka popularnonaukowa, która wywołała we mnie efekt “WOW!”. Już po przeczytaniu pierwszych strona, byłam zafascynowana treścią. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzki umysł skrywa wiele tajemnic. Nie jeden lekarz, analizując procesy zachodzące w mózgu zastanawia się nad przyczyną takich czy innych wyników badań. Tymczasem autorka postanowiła pokazać światu nieco inną perspektywę. Postanowiła przyjrzeć się ludziom, których mózgi działają inaczej.

Człowiek z reguły nie kwestionuje swoich zachowań. Nie zastanawia się nad tym jak to się dzieje, że pamięta drogę do domu czy nad tym, dlaczego zapomina wiele drobiazgów z przeszłości. Pewne procesy, które zachodzą w głowie są jakby zaprogramowane. Natura obdarzyła ludzi umiejętnościami, nad którymi żaden przeciętny człowiek nigdy się nie zastanowi. Problem pojawia się wówczas, gdy któryś z umysłowych mechanizmów nie działa poprawnie.

 

Helen Thompson podjęła się bardzo nietypowego i zarazem niezwykle intrygującego zadania, postanowiła “…dowiedzieć się czegoś ciekawego o najbardziej niezwykłych przejawach działania ludzkiego mózgu, spotykając się i rozmawiając z bliskimi chorych.”. Na podstawie owych spotkań powstała niezwykła, wykraczająca poza granice ludzkiego umysłu książka. To piękna i pouczająca podróż po najbardziej skomplikowanym i najmniej poznanym narządzie ludzkiego ciała, bo “gdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy wtedy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak”.

Pomimo tego, iż treść książki jest skupiona przede wszystkim na tych niezwykłych mózgach, znalazłam tam również sporo informacji, które mogą zainteresować każdego czytelnika. Jest tutaj mowa o tym, że osiągnięcie mistrzostwa w zapamiętywaniu jest tylko kwestią pewnej metody i treningu, o tym jakie niebezpieczeństwa wiążą się z coraz powszechniejszego i zbyt częstego korzystania z systemu nawigacji satelitarnej, o tym w jaki sposób doznawać halucynacji “na życzenie” oraz wiele, wiele innych.

Jestem pewna, że każdy czytelnik znajdzie choć jeden, mały fragment pasujący do własnych doświadczeń. W pewnych, zwłaszcza stresujących, okolicznościach nie zastanawiamy się dlaczego nasz umysł reaguje tak a nie inaczej, po przeczytaniu książki wszystko staje się nieco bardziej jasne i w pełni uzasadnione.

Nie do pomyślenia” to książka, o której chce się rozmawiać z innymi. Opisane tam przypadki są tak nieprzeciętne, że z pewnością będziecie chcieli podzielić się wrażeniami z najbliższymi. Po tym czego się tutaj dowiesz, zaczniesz myśleć o własnym mózgu zupełnie inaczej… wręcz nie do pomyślenia!
podpis

 

Nie do pomyślenia

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: HELEN THOMSON | przekład: ADAM WAWRZYŃSKI | tytuł: NIE DO POMYŚLENIA. O LUDZIACH, KTÓRYCH MÓZGI DZIAŁAJĄ INACZEJ | wydawnictwo: FEERIA | premiera: 28.11.2018 | liczba stron: 336 | format: 194×187 | gatunek: LITERATURA POPULARNONAUKOWA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry