mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Najlepsze przyjaciółki"

Najlepsze przyjaciółki. Przyjaciółki

Jestem absolutnie pewna, że każdy kto sięgnie pamięcią do czasów nastoletnich i dobrze w nich pogrzebie, przypomni sobie zasady, które królowały wśród rówieśników. Reguły, które najbardziej były egzekwowane w szkole i zmieniały się tak szybko, że momentami bycie na bieżąco wydawało się niemożliwe. | “Najlepsze przyjaciółki” Shannon Hale, LeUyen Pham

Najlepsze przyjaciółki

Sara skończyła właśnie wakacje i rozpoczyna szóstą, ostatnią klasę. Bohaterce towarzyszy najlepsza przyjaciółka – Aśka czyli najpopularniejsza dziewczyna i liderka najbardziej znanej grupy szkolnych koleżanek. Sara z jednej strony stara się dostosować do wymagań grupy, ale z drugiej odnosi coraz większe wrażenie, że wcale tu nie pasuje.

Bohaterka próbuje dopasować swoje zachowanie, żarty, zabawy a nawet milczenie do odpowiednich okoliczności, ale przy Aście to zadanie wydaje się wyjątkowo trudne. Dziewczyna ma za sobą niemiłe doświadczenia z poprzednich lat, kiedy to była ofiarą kpin i nie czuła się akceptowana i lubiana. Jednak teraz to zupełnie co innego! Szósta klasa rządzi się prawami najstarszych w szkole, a najlepsza przyjaciółka powinna tylko potwierdzać, że bohaterka została przyjęta przez otoczenie. Więc co tak właściwie jest nie tak? Dlaczego Sara czasami czuje się tak bardzo wyalienowana i nierozumiana?

Najlepsze przyjaciółki” to kontynuacja poprzedniej książki autorek (“Prawdziwe przyjaciółki”). Podobnie jak w przypadku pierwszej części, druga wciąga i zachwyca pod każdym względem. Nie jest to jakaś tam, wyssana z palca opowiastka o grupie przyjaciółek z nierealnymi problemami. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, naładowana emocjami i wątpliwościami historia o dorastaniu nastolatki. Dzięki komiksowemu charakterowi książki, wyobrażenie sobie najtrudniejszych sytuacji jest jednocześnie o wiele łatwiejsze i dobitniejsze.

Czy udawanie kogoś innego jest warte robienia czegoś wbrew własnym przekonaniom?
Czy nastoletnie problemy mogą urosnąć do rozmiarów, spędzającego sen z powiek, demona?
Czy przyjaźń potrafi być doskonałym narzędziem do manipulowania innymi?
To tylko niektóre z pytań, nasuwających się po przeczytaniu książki. To doskonały pretekst do dłuższej rozmowy z dziećmi, które dopiero poznają prawdziwe i twarde zasady, rządzące światem oraz otaczającą je społecznością.

Przeczytanie książki nie rozwiąże żadnych problemów, ale z pewnością pozwoli zrozumieć ich okoliczności. Nauczy, że na pewne sprawy można spojrzeć z innej perspektywy. Podpowie o co warto i trzeba zapytać dorosłych. Upewni, że wielu rówieśników boryka się z podobnymi problemami, a ich rozwiązania nie musi być skomplikowane. “Najlepsze przyjaciółki” to doskonała książka zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. My dorośli, często zapominamy jak to było, gdy byliśmy nastolatkami. Czasami warto odświeżyć sobie pamięć, by zrozumieć pewne sprawy.
podpis

Najlepsze przyjaciółki

 

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorki: SHANNON HALE, LeUYEN PHAM
| przekład: MAŁGORZATA KACZAROWSKA
| tytuł: NAJLEPSZE PRZYJACIÓŁKI
| wydawnictwo: JAGUAR
| premiera: 15.01.2020
| liczba stron: 250
| format: 200×135
| gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA / KOMIKS|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry