mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Maciej Siembieda “Miejsce i imię”

Na pierwszy rzut oka, sprawa wydaje się bardzo szlachetna i godna pochwały dla zleceniodawców. Chodzi o odnalezienie na Dolnym Śląsku, grobu zamordowanych podczas II Wojny Światowej, żydowskich szlifierzy z Amsterdamu. | Maciej Siembieda

Maciej Siembieda

Sponsorzy poszukiwań wybrali byłego prokuratora IPN – Jakuba Kanię. Znany z wcześniejszych sukcesów, o których można przeczytać w poprzedniej książce autora pt. “444”, okazał się idealnym, zaufanym, i skutecznym kandydatem do tego zadania. Bardzo szybko okazuje się, że Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Waszem, który wystosował prośbę ma również inne, niekoniecznie legalne cele, związane z odnalezieniem grobów.

Kania podszedł do powierzonego mu zadania z planem i dokładnością godną pracownika IPNu. Z biegiem odkrywanych faktów i w miarę podążania za nowymi śladami, bohater jednoznacznie wyczuł, że “coś tu śmierdzi!”, a odnalezienie miejsca pochówku żydów jest tylko pretekstem do innych, na pewno nielegalnych i bliżej nieokreślonych, działań. Gdy w całą sprawę zostają zamieszani: były dyrektor IPNu – Wiesław Paluch, rosyjski “biznesmen” oraz córka generała SS, wówczas jasnym staje się fakt, że Góra Świętej Anny skrywa więcej niż jedną tajemnicę.

Kto pierwszy pozna prawdę i przekona się czy diamentowa legenda to prawda, a może tylko jedna z wielu wymyślonych przez ludzi wojennych historii? Z całą pewnością dowiesz się tego, czytając książkę!

Fabuła opowiadana jest równolegle na dwóch płaszczyznach. W teraźniejszości, gdzie bohaterem jest wspomniany Jakub Kania oraz za czasów wojennych, podczas których Dawid Schwartzman stał się Johanem Pinto. Czytelnik poznaje historię żyda z niezwykłymi umiejętnościami, które stały się jego przekleństwem.

Wielowątkowość powieści jest tak precyzyjnie i umiejętne przedstawiona, że wszystko czyta się z niezwykłą lekkością i nieodpartą chęcią poznania dalszych losów bohaterów. Zagadkowe zakończenia poszczególnych rozdziałów są jak magnes! Osadzenie fabuły w czasach II Wojny Światowej to kolejny ogromny atut całej historii, który przyciąga tym bardziej, że pewne opisane wydarzenia zostały zainspirowane faktami .

“Miejsce i imię” to jedna książek, których zakończenie poraża i zaskakuje, jest absolutnie niemożliwe do odgadnięcia, w trakcie czytania. Gdyby książka doczekała się ekranizacji, z pewnością byłabym jednym z pierwszych widzów, którzy z przyjemnością śledziliby losy bohaterów na dużym ekranie.
podpis

 

Maciej Siembieda

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autor: MACIEJ SIEMBIEDA | tytuł: MIEJSCE I IMIĘ | wydawnictwo: WIELKA LITERA | premiera: 14.03.2018 | liczba stron: 488 | format: 145×205 |gatunek: POWIEŚCI HISTORYCZNE I WOJENNE |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem [ BARTER ].

Komentarze

  1. Bibliotecznie 6 kwietnia, 2018 at 9:07 am

    Brzmi nieźle. Cieszę się, bo mam ją na półce i zamierzam niedługo sięgnąć :)

  2. Magda 7 kwietnia, 2018 at 7:49 pm

    Zapisuje ten tytuł na listę książek do przeczytania :)

Komentowanie nie niemożliwe.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry