mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Poradnik pozytywnego myślenia"

Poradnik pozytywnego myślenia

“Tak, naprawdę wierzę, że po każdej burzy wychodzi słońce.” | Matthew Quick “Poradnik pozytywnego myślenia”

 Matthew Quick

W skrócie.
Po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, Pat Peoples wprowadza się do rodziców, a dalsza część leczenia ma przebiegać pod opieką lokalnego terapeuty oraz pod czujnym okiem najbliższych. Bohater jest przekonany, że gdy tylko stanie się lepszym człowiekiem, popracuje nad wyglądem oraz zmieni życiowe priorytety, jego rozłąka z żoną dobiegnie końca. Pat wierzy w powrót Nikki i zrobi wszystko, by zachwyciła się jego przeminą w lepszego męża i człowieka.

Z czasem okazuje się, że relacje z rodzicami są dalekie od idealnych, przeszłości nie można wymazać z pamięci, choćby bardzo się chciało, a poznana niedawno Tiffany jest bardziej nieprzewidywalna, niż wydawałoby się to podczas pierwszego spotkania…

Film czy książka?
Dopiero po kilu rozdziałach, zaczęło mi świtać, że ta historia wydaje się znajoma. Za nic nie mogłam przypomnieć sobie zakończenia, więc przeczytałam książkę do końca z niesłabnącym zainteresowaniem. Dopiero później, z ciekawości obejrzałam film. Generalnie, fabuła książki, w zależności od wątków, mniej lub bardziej odbiega od jej filmowej wersji. Dzięki temu, że oglądałam film kilka lat temu i nie pamiętałam wielu szczegółów, teraz mogłam cieszyć się nowo odkrywanymi książkowymi wydarzeniami i uważam, że oryginalna wersja historii Pata jest dużo bardziej poruszająca, niż jej ekranizacja.

Reasumując.
“Poradnik pozytywnego myślenia” nie ma nic wspólnego z poradnikiem, nie dajcie się zwieść tytułowi! Aczkolwiek, ten właśnie tytuł doskonale odzwierciedla życie, tok myślenia i działania głównego bohatera. Treść książki można śmiało porównać do pamiętnikowych zapisków. I tutaj motywacja do bycia lepszym i bardziej pozytywnym człowiekiem jest ogromna. Autor doskonale zilustrował trudne rodzinne relacje, a patrzenie na świat oczami osoby chorej psychicznie skłania do przemyśleń i refleksji nad codziennością.
Generalnie historia Pata ma bardzo optymistyczny wydźwięk, choć niektóre wątki (np. relacja ojca z synem/z matką) były niezwykle emocjonujące.
podpis

 Matthew Quick

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: MATTHEW QUICK
| przekład: MARIA BORZOBOHATA-SAWICKA, JOANNA DZIUBIŃSKA
| tytuł: PORADNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA
| wydawnictwo: BUKOWY LAS
| premiera: 25.11.2020
| liczba stron: 312
| format: 215×135
| gatunek: LITERATURA OBYCZAJOWA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry