Mariusz Kotowski “Pola Negri. Legenda Hollywood” i 5 faktów, które musisz wiedzieć o polskiej gwieździe.

POLA NEGRI czyli Barbara Apolonia Chałupiec, przyszła na świat 3 stycznia 1897 roku w Lipnie (małe miasteczko na północny zachód od Warszawy). Córka Eleonory Kiełczewskiej oraz, o 10 lat młodszego imigranta, Jerzego Chałupca (Słowaka z domieszką cygańskiej krwi). W wieku 15 lat była już aktorką, ale aktorką, która od swojej publiczności wymagała inteligencji!

Pseudonim artystyczny “Negri” pochodzi od nazwiska włoskiej poetki Andy Negri, której poezja zachwyciła wschodzącą, odkrytą przez niemiecką kinematografię, gwiazdę sceny.
Pola znała pięć języków, określano ją mianem pełnej temperamentu cesarzowej filmowej namiętności. Gwiazda filmu niemego, huragan lat dwudziestych, której seksapil przyciągał i hipnotyzował męską część publiczności. Mówiła o sobie: “Jako pierwsza z gwiazd wprowadziłam seks na ekran, ale seks w dobrym stylu”. Była ambitna, uczciwa, szczera, zwyczajna i BARDZO utalentowana, choć prasa zrobiła z niej primadonnę. Dobrze wiedziała, że sława ma również swoje wady, z którymi musiała się liczyć. Mimo wszystko, była stworzona do aktorstwa. Filmy ukazywały piękno jej indywidualności oraz niebywały pantomimiczny talent. Potrafiła opowiedzieć całą historię niebywałym wyrazem oczu i wyglądem.

Pola była romantyczką. Kochała poezję, szampana i kawior o północy oraz obietnice przy świetle księżyca. Fascynowało ją światowe życie – eleganckie apartamenty, limuzyny, bogaci i wpływowi mężczyźni. Stawiała przed sobą wielkie cele i pragnęła znaczącej kariery.

Negri to pierwsza europejska aktorka, która została zaproszona do Hollywood. Po przypłynięciu do Nowego Jorku była witana z honorami. Polski komitet powitalny sprowadził orkiestrę aby zagrała polski hymn. Aktorka płakała, śpiewając z nimi Mazurka Dąbrowskiego. Była pierwszą europejską aktorką, o którą zabiegano i traktowano ją jak gwiazdę.

Niekwestionowane zawodowe sukcesy Poli przeplatały się z osobistymi dramatami. Twierdziła, że wisi nad nią fatum, które przekreśla jej szczęśliwe związki z mężczyznami. Aczkolwiek zdawała sobie sprawę z tego, że nie potrzebuje króla aby być królową. Pierwszy raz wyszła za mąż w 1919 za Eugeniusza Dąmbskiego

Istnieje przynajmniej 5 faktów, które warto wiedzieć o tytułowej gwieździe:

1. Pola Negri była narzeczoną Charliego Chaplina.
Pierwszy raz spotkali się na europejskiej premierze “Madame Dubarry” w Berlinie w 1919 roku i od tego czasu Chaplin zmierzał do ich romansu. Ponownie spotkali się w Hollywood, gdzie jego plan doczekał się realizacji. Prasa pisała o nich codziennie, określając mianem: “królowa tragedii” i “król komedii”. Po pewnym incydencie, Pola zerwała zaręczyny na łamach jednej z gazet, ale szybko poddała się, ulegając przeprosinom Chaplina. Jednak gdy ten dał wiarę absurdalnym prasowym intrygom i podejrzeniom dziennikarzy co do jej romansu z odtwórcą głównej roli męskiej w kolejnym filmie, Pola definitywnie zerwała zaręczyny, nie dając już Charliemu kolejnej szansy.

Pola Negri

2. Pola Negri była partnerką Rudolfa Valentino, amanta wszech czasów.
To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Los sprawiał, że ich drogi schodziły się kilkakrotnie ale nie wykazywali sobą zainteresowania, będąc w innych związkach. Negri zakochała się w Valentino w momencie, kiedy znaleźli się w łóżku. Ich miłość stała się jednym wielkim uniesieniem, a cały romans okazał się żyłą złota dla dziennikarskich inspiracji i plotek.
Rudolf Valentino, mężczyzna który przechodził od jednej kobiety do drugiej, przy Poli zapragną stabilizacji. Obydwoje mieli wiele wspólnego. Poza europejskim pochodzeniem oraz głęboką więzią z matką (bardzo wcześnie stracili ojców), w gruncie rzeczy, czuli się tak samo samotni. Zbliżyły ich również wspólne zainteresowania: sztuka, piękne stroje, spotkania towarzyskie, taniec, przyjęcia.
Valentino, będąc u boku Negri, odnosił duże sukcesy zawodowe. Czasami aktorka zastanawiała się, czy nie wykorzystywał jej właśnie po to, aby pchnąć do przodu swoją karierę. Zwłaszcza wtedy, gdy podejrzewała go o opisywany w prasie romans. Jednak nie potrafiła bez niego żyć, razem stanowili harmonijną jedność.
Niestety, w sierpniu 1926 roku Rudolf Valentino nagle zachorował i zmarł w wieku 32 lat. Pola załamała się i czuła jakby część jej duszy również umarła. Nie potrafiła zapanować nad emocjami podczas pogrzebu ukochanego, co zostało negatywnie odebrane przez prasę i zaważyło na jej popularności w Stanach Zjednoczonych. Publiczność zwróciła się przeciwko Negri i jej filmom. Nigdy nie odzyskała swojej dawnej popularności w Ameryce.

Pola Negri

3. Pola Negri poślubiła księcia Serge’a Mdivaniego.
Niektórzy twierdzą, że zrobiła to ponieważ przypominał Valentina, poza tym faktem nie dopatrzono się konkretnych powodów, które przemawiałyby za tym małżeństwem. Niedługo po tym wydarzeniu, okazało się, że Pola jest w ciąży. Bardzo pragnęła zostać szczęśliwą matką i panią domu. Ta informacja zmieniła jej życie i uczyniła najszczęśliwszą kobietą na świecie. Niestety, szczęście nie trwało długo, gdyż Negri straciła dziecko, co okazało się wielkim ciosem dla niej, Serge’a oraz ich małżeństwa. Zaczęła pić w samotności.

4. Adolf Hitler podpisał zgodę na pracę Poli Negri w Niemczech.
Powrót do Europy przyniósł Negri kolejne ciężkie doświadczenia. Została uznana za Żydówkę i zabroniono jej wykonywania zawodu. Jednak aktorka znała swoje możliwości i moc światowej sławy. Została oczyszczona z zarzutów i stała się ulubioną aktorką Hitlera, choć Poli szczerze nie podobało się, łączenie jej postaci i imienia z kanclerzem Rzeszy (nigdy nie poznali się osobiście). Aktorka źle czuła się w Niemczech i w przerwach między zdjęciami wyjeżdżała do Cannes aby odwiedzić matkę.

5. Pola Negri jako pierwsza dostrzegła talent Walta Disneya. Poznali się w 1927 roku, gdy ten złożył swoje rysunki w Paramount, wówczas zostały one odrzucone! Jednak Poli bardzo spodobały się jego prace i zobaczyła w nich wrodzony talent. Disney nigdy jej tego nie zapomniał.

Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku na guza mózgu (była również leczona na zapalenie płuc). Faktem jest, że przeżyła wielu rówieśników. Miała w sobie to COŚ, co przyciągało tłumy wielbicieli i setki kamer. W swoim życiu najbardziej żałowała tego, że nie było jej dane zostać mamą. Z pewnością nie zawahałaby się porzucić kariery dla macierzyństwa.

W 1928 roku, Pola Negri złożyła odcisk dłoni i stóp przed chińskim kinem Graumana, taką możliwość dostawali tylko najwybitniejsi i najlepsi aktorzy. Ów wydarzenie tylko potwierdziło fakt, że Negri osiągnęła niekwestionowany szczyt w Hollywood.

Pola Negri

Nigdy nie wstydziła się swojego pochodzenia i polskich korzeni, nawet w czasie pracy w hitlerowskiej Rzeszy. Jej portret namalowany przez Tadeusza Styka trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (podarowany przez samą Polę Negri), po tym jak został wystawiony w Nowym Jorku.

Czytając “Pola Negri. Legenda Hollywood” (Prószyński i S-ka), nie mogłam uwierzyć, że tak mało wiem na temat tytułowej bohaterki. Całe życie Barbary Apolonii Chałupiec jest tak niezwykle fascynujące, dramatyczne i ciekawe, że trudno uwierzyć, iż działo się naprawdę! Autor doskonale opisuje wszystkie szczegóły z życia polskiej gwiazdy, jednocześnie tworząc fantastyczne opowiadanie o niezwykłej postaci światowego kina oraz o najbliższych jej osobach. Przy tym daje czytelnikowi możliwość poznania kulisów życia gwiazdy oraz ilustruje jej osiągnięcia na zamieszczonych fotografiach. Książka jest prawdziwą ucztą nie tylko dla fanów tytułowej bohaterki ale także miłośników kinematografii.

2019-04-10T12:06:46+00:00 19 lutego 2016|