mamao.pl

“Łatwo być księżniczką gdy jest się odzianą w złote szaty, ale znacznie większy triumf – pozostać nią nawet wtedy, gdy nikt o Tobie nie wie.” | Frances Hodgson Burnett “Mała księżniczka”

Frances Hodgson Burnett "Mała księżniczka"

 

Do dziś pamiętam telewizyjną bajkę o małej księżniczce Sarze. Jako dziewczynka, z wypiekami na twarzy, niecierpliwie wyczekiwałam kolejnego odcinka. W całej tej historii było coś niesamowitego, magicznego. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że kreskówka powstała w oparciu o książkę, na którą natknęłam się dużo później, w bibliotece.

 

Księżniczka Sara mieszkała w Indiach. Dziewczynka, wychowywana przez troskliwego ojca, była wzorem dla innych. Ułożona, pilna, niezwykle skromna, jak na swoje pochodzenie, grzeczna, bardzo szybko stała się ulubienicą w londyńskiej szkole, gdzie przebywała by zdobyć odpowiednie wykształcenie. Bajkowy świat dziewczynki zawalił się pod ciężarem wiadomości o bankructwie i nagłej śmierci ojca. Zupełnie zmienił się los bohaterki, jej życiowa sytuacja i pozycja materialna. Dziewczynka została sama i musiała stawić czoła problemom dorosłego świata.

 

Sara dzielnie walczyła z rzeczywistością. Pokazała życiu, że nie tylko potrafi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, ale zrobi to, z godną księżniczki, gracją i odwagą. Wspierana przez przyjaciółki oraz wiedziona cudowną, bogatą wyobraźnią dzielnie brnęła przez codzienność. Jednocześnie, pokazując najmłodszym czytelnikom, że dobro i uczciwość są bogactwem cenniejszym niż królewskie złoto.

 

Mała księżniczka” to literacki klasyk, do którego warto wracać w każdym wieku. To książka, w której można zakochać się, będąc dzieckiem i wracać nieskończoną ilość razy w dorosłości. To bajka z niesamowitym przesłaniem, pięknym przekazem dla najmłodszych, obrazem dorosłości, do której nie trzeba się spieszyć oraz epickim pokazem dziecięcej wyobraźni i jej niezastąpionych możliwości.

 

Przygody małej Sary wzbudzają w czytelniku smutek, przy jednoczesnym dopingowaniu wyborów dziewczynki oraz jej rozsądnych działań. Znajdą się tu również chwile radosne i pogodne. Uważam, że mimo wszystko, cała historia ma bardzo pozytywny przekaz. To jedna z tych bajek, które powinien znać każdy. Nie tylko wersję telewizyjną, nieco różniącą się od książkowej, ale przede wszystkim, trzeba dać się ponieść tej pięknej treści, pozwolić zadziałać wyobraźni i zobaczyć przedstawianą historię na swój sposób.
podpis

 

Frances Hodgson Burnett "Mała księżniczka"

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autor: FRANCES HODGSON BURNETT | przekład: JOLANTA KOZAK | tytuł: MAŁA KSIĘŻNICZKA | wydawnictwo: WILGA | premiera nowego wydania: 09.05.2018 | liczba stron: 288 | Format: 210×140 | gatunek: LITERATURA PIĘKNA |

2021-08-13T20:08:51+00:0022 sierpnia 2018|

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry