mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Listy 1959-1998"

Listy 1959-1998 Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński

“Polacy zachowują się tak, jakby ostatnio spotkała ich kolejna, też niesłychana katastrofa. Tak się przyzwyczaili do roli ofiary, że nie mogą zagrać inaczej. Narzekają ponad miarę. Tymczasem nie jest w Polsce aż tak źle, jak to wynika z tych opowiadań. Oczywiście, jeżeli pominąć sprawy rządu, zarządu i samorządu, które są żałosne doprawdy i wkrótce mogą stać się groźne.” | Listy 1959-1998 Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński

Listy 1959-1998 Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński

Polska rzeczywistość widziana oczami dwóch wybitnych pisarzy, których historia skazała na emigrację. To korespondencja przesiąknięta szczerością, żalem, wątpliwościami, niesprawiedliwością choć zdarzają się również fragmenty pełne dobrego humoru, a gorzkie problemy przełamywane są słodką ironią.

Niejednokrotnie, autorzy listów skupiają się na wydarzeniach kulturalnych i politycznych. Piszą o swoich obawach, wątpliwościach, planach na przyszłość. Od samego początku widać, że darzą się wielkim szacunkiem, liczą się ze zdaniem tej drugiej osoby, pytają o radę. Panowie dzielą się również informacjami na temat najbliższych, pytają o wspólnych znajomych.

Niesamowite, wręcz nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach, że kiedyś ludzie potrafili umawiać się na spotkanie listownie. Jest w tych listach sporo oczekiwania: na odpowiedź, na odwiedziny, na rozmowę, na lepsze polskie jutro. “Listy 1959-1998” to pięknie opowiedziana czterdziestoletnia znajomość, na początku oficjalna, z czasem bardzo przyjazna i troskliwa, to Sławomir Mrożek i Gustaw Heling-Grudziński w niesamowicie szczerej korespondencji.

Wybitni polscy intelektualiści, których dzieła były o wiele bardziej doceniane za granicą niż w kraju, postanowili nie ograniczać swojej twórczości do wytycznych ówczesnego ustroju politycznego. Wolność słowa była dla nich kluczowa, choć miała swoją cenę, zwłaszcza gdy w grę wchodziły dokumenty niezbędne do zagranicznego pobytu.

To książka dla wszystkich, którzy darzą autorów listów sympatią, chcą wiedzieć więcej na temat ich twórczości i relacji. To doskonały dokument, ukazujący emigrację polskich pisarzy wraz z całym wachlarzem wątpliwości, planów i nadziei na lepsze kiedyś.
podpis

 

Listy 1959-1998 Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński

 

Wydawnicze szczegóły książki:

| autorzy: SŁAWOMIR MROŻEK, GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI
| tytuł: LISTY 1959-1998
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiery: 27.11.2019
| liczba stron: 248
| format: 171×214
| gatunek: BIOGRAFIA|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem.

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry