mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki "Lalkarz z Krakowa"

Lalkarz z Krakowa.

“”Zawsze ma się wybór”. Możemy dokonać wyboru by brać udział w aktach nienawiści, by odwracać od nich wzrok… Lub by zmniejszać cierpienie, które widzimy na świecie, poprzez odwagę i dobroć.”
| “Lalkarz z Krakowa” R.M. Romero

"Lalkarz z Krakowa" R.M. Romero

Karolina to dusza lalki, która pod wpływem czarodziejskiego wiatru zamieszkała w jednej z zabawek wykonanych przez Cyryla Brzezika, tytułowego Lalkarza. Mężczyzna na początku nie mógł uwierzyć, że mówiąca lalka nie jest jedynie wytworem jego wyobraźni. Jednak po dłuższej rozmowie, zdaje sobie sprawę z realności całej sytuacji. Karolina i Lalkarz stają się nierozłączni. Dzięki lalce mężczyzna odkrywa swoje nietypowe umiejętności, zdaje sobie sprawę z tego, że mieszka w nim niesamowita magia.

Podczas realizacji jednego ze swoich zabawkowych zleceń, bohaterowie zaprzyjaźniają się z Józefem oraz jego córką Reną, Żydami zamieszkującymi Kazimierz. Nowa przyjaźń wypełnia pustkę samotności w sercu Cyryla i staje się jego największą radością. Niestety, nieuchronnie zbliżająca się wojenna rzeczywistość bardzo komplikuje losy przyjaciół. Nastają trudne czasy niesprawiedliwości, prześladowań, okrucieństwa, niemocy wobec obowiązującego systemu.

Lalkarz wspólnie z Karoliną starają się znaleźć sposób by pomóc żydowskim przyjaciołom. Ryzykując życie, mają plan na dokonanie niemożliwego i przechytrzenie wroga. Karolina doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jej pojawienie się u boku Cyryla ma bardzo ważny cel, przecież w jej ojczystej Krainie Lalek również trwa wojna i doskonale wie, jak podli i bezwzględni potrafią być najeźdźcy.

 

Lalkarz z Krakowa” to bez wątpienia opowieść, która chwyta za serce nie tylko młodszych czytelników, oczaruje również dorosłych. Trudno przekazać dzieciom ogrom cierpienia, bólu i niesprawiedliwości jakie niesie ze sobą wojna, niejeden autor próbował podjąć się tego zadania. R.M Romero ubrała ową prwdę w niesamowitą moc czarów. Wyraźnie nakreśliła czytelnikowi skutki podążania w tą dobrą oraz złą stronę, bo zawsze jest wybór… Książka niesamowicie uwrażliwia na ludzkie nieszczęścia oraz ukazuje niesprawiedliwą, wojenną rzeczywistość.

Karolina z pewnością ma w sobie coś magicznego, nie boi się stawiać trudnych pytań, oczekując na nie szczerej odpowiedzi,dostosowanej do jej wrażliwej, niegodzącej się na zło, honorowej i buntowniczej natury. Zupełnie jakby mówiła głosem wszystkich dzieci…
podpis

 

"Lalkarz z Krakowa" R.M. Romero

 

Wydawnicze szczegóły książki:
| autorka: R.M. ROMERO | tytuł: LALKARZ Z KRAKOWA | przekład: MARTA DUDA-GRYC | wydawnictwo: GALERIA KSIĄŻKI | premiera: 03.10.2018 | liczba stron: 296 | format: 185×106 | gatunek: LITERATURA MŁODZIEŻOWA / FANTASTYKA |

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem. [ BARTER ]

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry