mamao.pl
mamao.pl
mamao.pl

|  O MNIE

Recenzja książki „Księga tęsknot”

Księga tęsknot.

Och, jakże byliśmy podobni, on i ja – oboje zbuntowani i zuchwali, oboje odrzucani; nękani przez pasje, które domagały się uzewnętrznienia. | „Księga tęsknot” Sue Monk Kidd

Księga tęsknot

 

W skrócie.
Galilea, miasto Seforis 16 rok n.e.
Czternastoletnia Ana, córka Macieja – bliskiego współpracownika tetrarchy Heroda Antypasa, ma zostać wydana za mąż za bogatego wdowca. Dziewczyna zrobi wszystko by uniknąć tego małżeństwa, postanawia posłuchać głosu serca i odnaleźć młodego, odważnego i intrygującego mężczyznę, którego poznała pewnego pamiętnego dnia na targu.

 

Ojciec Any pozwala córce się kształcić, czego absolutnie nie popiera matka. Jednak u boku uczonej i mądrej ciotki Jalty, bohaterka doskonali swe zdolności i nie ustaje w rozwijaniu pasji, która jest jednocześnie przekleństwem i błogosławieństwem dziewczyny.

 

Wrażenia.
„Księga tęsknot” zaskoczyła mnie swoją śmiałością, doskonałością i przekazem. To fabuła, która intryguje, to treść, której się nie zapomina i opowieść, która ukazuje zupełnie inną perspektywę powszechnie znanych wydarzeń. Ana oczarowała mnie swoim buntowniczym charakterem i trzeba tu mieć świadomość, że na początku naszej ery takie zachowania kobiet traktowano, jako niemałe przewinienie. Nieposłuszeństwo, sprzeciw wobec ojca czy męża były surowo karane. Pod tym względem, bohaterka wraz z ciotką tworzyły idealny, na miarę tamtych czasów, duet.

 

Autorka słusznie przypomina w posłowiu, że Chrześcijański Nowy Testament nic nie mówi na temat żony Jezusa, ale z drugiej strony, również nie stwierdza jednoznacznie, że nie istniała. W tej kwestii Biblia nic nie wyjaśnia. Warto tu również wspomnieć, że w zamierzchłych czasach niewidzialność kobiet, ich uciszanie i odsuwanie w cień było bardzo realnym i powszechnym problemem. Zarówno w żydowskich jak i chrześcijańskich świętych księgach kobiety się raczej nie pojawiają, a jeżeli już, to wspomina się o nich anonimowo, bez szczegółów. Taki był tamten świat i dlatego Ana tak bardzo przyciąga uwagę czytelnika, wyraźnie kontrastując z otaczającą rzeczywistością. To postać, która w pełni zasłużyła na bycie żoną Jezusa. Ta charyzmatyczna, odważna i zbuntowana kobieta jest głosem wszystkich nieusłyszanych historii swojej epoki. Jest w niej otwarty upór, protest przeciw krzywdzie i niesprawiedliwości. Jest w niej siła i odwaga, która była w stanie udźwignąć tragiczną śmierć ukochanego męża.

 

„Księga tęsknot” na długo rozgości się w mojej pamięci, bo o Anie chce się pamiętać, opowiadać i wspominać. Wręcz pragnie się tego ziarna prawdy, które potwierdziłoby realne istnienie bohaterki.
podpis

 

Księga tęsknot

 

Wydawnicze szczegóły książek:
| autorka: SUE MONK KIDD
| przekład: ŁUKASZ MAŁECKI
| tytuł: KSIĘGA TĘSKNOT
| wydawnictwo: LITERACKIE
| premiera: 30.06.2021
| liczba stron: 638
| format: 145×205
| gatunek: LITERATURA PIĘKNA / HISTORYCZNE|

______

*Artykuł powstał w ramach współpracy z wydawnictwem [ BARTER ].

Podziel się wpisem ze znajomymi!

O AUTORCE:

Mama o książkach.

Cześć, mam na imię Magda i mieszkam w niewielkiej górskiej miejscowości na południu Polski. Mój blog powstał prawie 10 lat temu, gdy pod wpływem chwili stworzyłam pierwszy wpis na temat przeczytanej dzieciom książki – stąd słowo „mama” w nazwie witryny. [więcej...]

NAJNOWSZE W KATEGORII:

THRILLER / KRYMINAŁ

LITERATURA OBYCZAJOWA

FANTASTYKA

Przejdź do góry